Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Rezort zdravotníctva uverejnil zoznam pohotovostí, ktoré zaniknú: Je medzi nimi aj tá vaša?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    MZ avizuje ďalšie rokovania k úprave siete detských ambulantných pohotovostí
    Zdroj: tasr
    Reklama

    Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) chce o rušení detských ambulantných pohotovostí naďalej rokovať aj so samosprávou. Pripustila i možné zriadenie doplnkových bodov. Rokovať by sa malo aj o skrátení ordinačných hodín pohotovostí.

    "V dohľadnom čase, možno po Veľkej noci alebo v lehote niekoľkých týždňov, budeme iniciovať opakované stretnutie so zástupcami nielen ZMOS-u, ale aj 15 primátormi miest, kde by mali byť zrušené pevné body ambulantnej pohotovostnej služby a zároveň aj so zástupcami samosprávnych krajov," poznamenala šéfka rezortu. Ministerstvo bude podľa nej hľadať riešenia, ako zachovať kontinuitu a dostupnosť ambulantnej pohotovostnej služby tzv. doplnkovými bodmi.

    Zriadenie doplnkových bodov s kratšími ordinačnými hodinami v lokalitách, kde majú ambulantné pohotovosti zaniknúť, by za kompromis považoval aj predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik. "Je to istá cesta, akým spôsobom vyjsť v ústrety jednak tomu, že pediatrov je menej a tomu, aby sme aj my v jednotlivých lokalitách vedeli zabezpečiť aj tú pohotovostnú službu, najmä počas víkendov alebo popoludní v čase možnože do 17.00 alebo 18.00 h," dodal.

     Spoločne so šéfkou Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS) Elenou Prokopovou ocenili konštruktívnosť rokovania. Tá vysvetlila, že plánované zmeny sú potrebné pre zachovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

    Ministerka zároveň potvrdila, že rokovať sa má aj o skrátení ordinačných hodín v ambulantných pohotovostiach. "Pokiaľ nájdeme podporu a budeme rokovať aj s nemocnicami, tak si viem predstaviť, že predložíme návrh na skrátenie ordinačných hodín ambulantnej pohotovostnej služby do 20.00 h," podotkla. V prípade, že by k skráteniu došlo, chce predstaviť riešenie, aby neprišlo k preťaženiu urgentov v nemocniciach. Odmietla však zvýšenie poplatkov.

    OSTRÁ KRITIKA DOLINKOVEJ: RUŠIŤ POHOTOVOSTI NESTAČÍ! ČO BY MALA SPRAVIŤ? Čítajte na ďalšej strane »»»

    Optimalizácia siete detských ambulantných pohotovostí a skrátenie ich ordinačných hodín nestačí. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) by mala predstaviť väčší plán na stabilizáciu pediatrie. Konštatoval podpredseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Oskar Dvořák (PS) s tým, že pre nedostatok personálu môžu o chvíľu začať zanikať nielen pohotovosti, ale aj ambulancie.

     "Ak sa nič nezmení, do roku 2030 budeme mať o stovky pediatrov a pediatričiek menej. Nehovoriac o akútnom nedostatku sestier aj v ambulanciách. Ministerka napriek tomu ani pol roka po voľbách neprišla s konkrétnymi opatreniami na odvrátenie takejto katastrofy," poznamenal.

    Sieť detských ambulantných pohotovostí sa má v troch fázach zredukovať. V prvej fáze zaniklo šesť pohotovostí, ktoré nemali prevádzkovateľa. Ďalších desať bodov APS má byť vypustených od júla 2024. Tretia fáza, ktorá sa má týkať piatich bodov APS, je naplánovaná od novembra 2024.

    Prečítajte si aj:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.