Reklama

Reťazce zastropujú či znižujú ceny TÝCHTO potravín, analytici ŠOKUJÚ: Končí sa rast cien?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    15 potravín, z ktorých nafúkate: Alkohol obsahuje aj chlieb či kefír!
    Zdroj: mh
    Reklama

    Dočkali sme sa! Lacnejšie už nie je len maslo, ale aj olej, syry či šunka! So zastropovaním cien základných potravín prišiel ako prvý obchodný reťazec Lidl, ktorý zastropoval cenu masla. Zabojovať o zákazníkov sa však rozhodli aj ďalšie obchodné reťazce, v ktorých už dnes nakúpite oveľa lacnejšie ako v januári. Prečo zlacneli až teraz a hrozí, že ceny potravín opäť vyletia?

    Vysoké ceny potravín nedávali Slovákom v posledných mesiacoch spávať a pri nákupoch prerátavali každé euro. Prieskum, ktorý si ešte v decembri minulého roka dala vypracovať spoločnosť Kruk Česká a Slovenská republika, ukázal, že takmer polovica slovenských domácností nakupuje potraviny zásadne v zľavách, pričom niektorým vystačí na potraviny aj 100 eur mesačne.

    Symbolom zdražovania bolo ešte koncom minulého roka maslo. Cena za 250 gramov sa vo väčšine obchodov vyšplhala až na 4 eurá. Za najdrahšie maslo sme pritom zaplatili ešte pred zdražovaním v prieme dve eurá. Najväčšie slovenské reťazce však nechcú odplašiť svojich zákazníkov a rozhodli sa podniknúť prvé kroky na upokojenie situácie.

    Ako prvý prišiel s lákavou ponukou obchodný reťazec Lidl, ktorý zastropoval cenu masla. V žiadnej zo 160 predajní nepresiahne cena masla 2 eurá, čo je zlacnenie o 33 percent. „Napriek tomu, že inflácia sa týka aj nás a našich dodávateľov, rozhodli sme sa výrazne a dlhodobo znížiť ceny obľúbených produktov,“ informoval konateľ spoločnosti Lidl Martin Nagy. Lidl okrem toho zlacnil aj ďalšie potraviny, ako napríklad slnečnicový olej, plátkový syr, bravčové párky či dusenú šunku.

    Cenu masla výrazne zlacnili aj v Kauflande. „Zákazníkom ponúkame dlhodobo výhodné ceny nielen na päť základných potravín, ale aj na množstvo ďalších výrobkov – a plánujeme v tom pokračovať aj naďalej,“ povedal hovorca Samuel Machajdík. Od 19. februára do 22. februára predávali maslo 200 g za 0,99 eura. Tento týždeň v predajniach zlacneli aj konzumné zemiaky, spišské párky či kváskový chlieb.

    Vo výhodných cenách potravín nezaostáva ani Tesco. Ako povedala hovorkyňa Mária Zerzanová, zastropovanie cien v pláne nemajú, keďže svojim zákazníkom už dnes ponúkajú produkty za východné ceny. „Minulý rok sme spustili program Garancie nízkej ceny, ktorý je našou ďalšou ukážkou toho, ako nakupovanie v Tescu pomáha odľahčiť rodinný rozpočet,“ pripomenula Mária Zerzanová.

    „Logo Garancia nízkej ceny garantuje výhodnú nízku cenu produktov, ktoré zákazníci nakupujú takmer do každej domácnosti. Garancia nízkych cien dáva istotu, že ich kúpou zákazník vždy ušetrí, a to dokonca bez toho, aby boli ponúkané v zľave,“ dodala. V aktuálnom letáku nájdete napríklad zvýhodnenú cenu 10 kusov vajec triedy M, za ktoré zaplatíte 2,49 eura.

    ODPOVEDE ĎALŠÍCH REŤAZCOV NÁJDETE NA ĎALŠEJ STRANE »»»

    Výhodnými cenami chce o zákazníka zabojovať aj COOP Jednota Slovensko, ktorá sa chce sústrediť hlavne na vlastné značky. „Vďaka tomu, že máme viac ako dvetisíc predajní po celom Slovensku, poskytujeme dodávateľom záruku stáleho odbytu vo veľkých objemoch. Preto dokážeme s dodávateľmi dohodnúť zaujímavé a výhodné ceny produktov vlastných značiek, čo zákazníci v súčasnosti ešte viac oceňujú,“ povedala hovorkyňa Jana Kuklová.

    Rovnako ako predošlé reťazce, aj Terno sa zaviazalo, že svojim zákazníkom bude ponúkať cenovo dostupné potraviny. „Spoločnosť TERNO real estate v rámci Slovenskej aliancie moderného obchodu už dávnejšie podpísala memorandum, v ktorom zákazníkom dlhodobo garantuje udržanie cien základných potravín, a to napriek nepriaznivej ekonomickej situácii,“ povedal nám marketingový manažér Marek Koštrna.

    Navyše nám prezradil, že ceny potravín by mali čoskoro začať klesať. „Môžeme potvrdiť, že v súčasnosti už ceny vybraných potravín klesajú, preto predpokladáme, že trh by sa mal stabilizovať, a očakávame mierny pokles niektorých komodít. Na trhu už vnímame pokles cien v kategórii mliečnych výrobkov, klesá cena masla a v krátkom čase očakávame zlacnenie olejov či múky,“ prezradil.

    VÝVOJ CIEN POTRAVÍN POČAS ROKA 2023: Vydýchneme si konečne od zdražovania? »»»

    Slováci zlacnenie a zastropovanie určite privítali, zároveň je však pre nich dôležité, aby nešlo len o dočasné zníženie cien.
    Analytička 365.bank Jana Glasová má dobré správy a predpokladá pozitívny vývoj. „Predpokladáme, že tempo rastu cien potravín by sa mohlo počas tohto roka zmierňovať. To znamená, že ceny potravín budú v priemere aj tento rok rásť, ale už pomalším tempom ako vlani. V prípade niektorých potravín môže dôjsť aj k ich zlacneniu,“ konštatuje a dodáva, že závisieť to bude predovšetkým od toho, ako sa budú vyvíjať ceny energií a agrokomodít vo svete, keďže to sa potom premieta aj do spotrebiteľských cien potravín v obchodoch.

    Citeľnejší pokles cien na obchodných pultoch by sme podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka mohli pocítiť v druhej polovici tohto roka. „Klesajúce ceny potravinových komodít na svetových trhoch sa postupne začnú prejavovať aj na pultoch slovenských predajní, dynamika rastu cien by sa tak mala postupne spomaľovať. Citeľnejší pokles cien očakávame v druhej polovici tohto roka. Medziročne ostanú ceny vyššie podľa našich odhadov asi o 13 percent na konci tohto roka, v súčasnosti sú potraviny medziročne drahšie asi o 29 percent,“ dodal.

    Prečítajte si tiež: