RECEPTY od šéfkuchára zo Sardínie: Nie každá pizza je talianska - toto je originál!
17. 3. 2019, 7:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 18:23)

Zdroj: facebook
Milujete pizzu, špagety, penne alebo tiramisu a robíte si ich aj doma? Pozor, nie každá pizza a nie každé cestoviny sú pravé talianske! Ako chutí a najmä ako sa robí originál, prezradil Andrea Ena, šéfkuchár z Talianska, ktorý má reštauráciu v Bratislave aj Ružomberku.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
V dobrej talianskej reštaurácii z každej porcie cítite čerstvé suroviny, akoby práve dozreli na južanskom slnku alebo boli vylovené z mora a jemné lahodné chute. Preto máte pri všetkých týchto jedlách pocit voľnosti a letnej dovolenky. Podľa Andreu, ktorý na Slovensku varí už 16 rokov, majú našinci najradšej domáce cestoviny, gnocchi alebo ravioli, a tiež talianske krémové rizoto. „Milujú však aj chobotnicu,“dodáva.
Keď nám zachutí nejaká špecialita v reštaurácii, chceme si ju uvariť aj doma. Často však kuchtíme „po slovensky“ a potom sa čudujeme, že napríklad naše cestoviny nie sú ako originál. Kde robíme chybu? „Pri varení cestovín je podstatné, aby bola voda osolená a vriaca, keď ich tam vkladáte, a vybrať ich treba al dente, teda trochu tvrdšie. Potom ich hneď dajte na panvicu, kde máte pripravenú omáčku. Tam sa dovaria,“ vysvetľuje Andrea.
Chybou je i to, keď špagety či penne po uvarení preplachujeme studenou vodou. Ak chcete podávať pravé talianske cestoviny, nerobte to! Dôležité sú i správne kombinácie. Nie je jedno, akú omáčku k akým cestovinám naservírujete, má to svoje pravidlá.
Napríklad aglio olio e peperoncino, teda olivový olej s papričkami a cesnakom sa najviac hodí na špagety, na ktoré sa pekne lepí. Na rúrkach penne sa zas najlepšie zachytí paradajková omáčka. Keď Andrea zistil, koľko Slovákov si chce jeho jedlá variť aj doma, otvoril si pri reštaurácii obchodík s potravinami pestovanými a vyrobenými v Taliansku. Niektoré originály sa totiž nahradiť nedajú. Vyskúšajte aspoň jeden z jeho receptov!
Čo ho k nám pritiahlo
Šéfkuchár z talianskeho Lago di Garda prišiel k nám v roku 2002 kvôli dievčaťu z Ružomberka. Keď videl, že v meste je málo reštaurácií, jednu si otvoril. Dnes už má v Bratislave ďalšiu a obe získali ocenenie rímskeho ministerstva zahraničných vecí pre kvalitné talianske reštaurácie v zahraničí.
Pizza Margherita
6 porcií
POTREBUJEME
- 1 kg hladkej múky, 20 g soli, 10 g kvásku, 1 PL extra panenského oleja, 1 PL slnečnicového oleja, 600 ml vody
POSTUP
- Kvások zmiešame s vodou, do kuchynského robota dáme miešať múku, kvások a vodu. Postupne pridávame olej. Na záver pridáme soľ, miešame ešte 5 minút (dohromady najviac 20 minút) a stroj zastavíme.
- Cesto necháme ešte 5 minút ležať v stroji, potom vyberieme a na stole ho necháme hodinu odpočívať, zakryté vlhkou utierkou.
- Po hodine cesto rozdelíme na 250-gramové bochníky (po taliansky pallina). Necháme ich ďalšie 2 hodiny oddychovať pod vlhkou utierkou. Potom vyvaľkáme.
- Pec či rúru nastavíme na najvyššiu teplotu, teda 300 až 350 stupňov.
- Pripravíme si paradajkovú omáčku, dochutíme soľou a pridáme bazalku a kvapku extra panenského oleja. Obložíme nakrájanou mozzarelou a môžeme piecť.
Zdroj: shutterstock
Pizza Margherita
Tiramisu
5 pohárov
POTREBUJEME
- 250 g mascarpone, 5 vajec, 125 g kryštálového cukru, horkú kávu cca 1,5 dcl (podľa potreby), 200 g piškót Savoiardi, horké kakao na posypanie
POSTUP
- Žĺtky vymiešame s cukrom (100 g) do peny, potom pridáme postupne a pomaly mascarpone a miešame asi 10 minút (rýchlosť 3).
- Osobitne vyšľaháme bielky (stačí 3) s cukrom (25 g) do snehu a potom pomaly pridáme sneh do krému.
- Na spodok pohárov dáme krém, potom namáčame piškóty do kávy a vkladáme ich do pohárov na krém. Nasleduje ďalšia vrstva krému a znova piškóty. Posledná vrstva bude krém, ktorý posypeme kakaom.
- Vložíme na pol hodiny do chladničky, ale môžeme ho jesť aj okamžite. TIP: Káva nemá byť horúca, aby sa piškóty nerozmočili, ale nesmie byť ani úplne studená, ideálna teplota je okolo 30 stupňov.
Zdroj: shutterstock
Tiramisu
Ravioli plnené ricot tou a špenátom
4 porcie
POTREBUJEME
- Na cesto 300 g semolinovej múky, 100 g hladkej múky, 100 g žĺtok, štipku soli
- Na plnku 500 g ricotty, 200 g špenátu, štipku soli
- Na omáčku maslo, šalviu
POSTUP
- Zmiešame obe múky, pridáme žĺtky a štipku soli a všetko pomaly miešame v kuchynskom robote asi 10 minút. Potom cesto vyberieme na dosku a ešte rukami miesime asi 5 minút. Zabalíme do fólie a dáme na pol hodiny do chladničky.
- Plnku pripravíme jednoducho: do mixéra vložíme všetko spolu a 2 minúty mixujeme.
- Potom vyberieme cesto z chladničky, vyvaľkáme, nakrájame na obdĺžniky a plníme. Jednotlivé kúsky ravioli zatvoríme.
- Naplnené cestoviny dáme variť do vriacej vody na 5 až 6 minút.
- Aj omáčku pripravíme veľmi jednoducho – stačí rozpustiť maslo a pridať doň lístky šalvie.
Zdroj: shutterstock
Ravioli plnené ricottou a špenátom