REBRÍČEK PLATOV: Priemerný Slovák vlani zarobil 1533 eur, Čech 1830 eur. A Švajčiar? To je sen!
5. 3. 2025, 22:42
Platy Slovákov sú vyššie, než boli pred pandémiou. V reálnom vyjadrení, teda po očistení o infláciu, sú v priemere o sedem percent nad úrovňou z konca roka 2019. Rásť by mali, napriek konsolidačnému baličku, aj v tomto roku, avšak miernejšie ako v ostatných rokoch. Napriek tomu sme však vo výške miezd stále na chvoste Európskej únie.
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Galéria k článku
Zarábame síce viac, ale za plat si toho kúpime menej. „Avšak pozitívnou správou je, že mzdová úroveň sa v porovnaní s rokom 2019 nezastavila na pôvodných hodnotách a napriek vysokej inflácii sme zaznamenali mierny rast kúpnej sily. Slovensko tak patrí medzi pozitívnejšie príklady krajín, kde reálne mzdy dokázali rásť napriek vyššiemu rastu cien,” hovorí Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB.
Slovensko dosiahlo od predcovidového obdobia rast platov o 7 %, čo je výrazne viac než priemer Únie a eurozóny, kde reálne mzdové náklady klesli o jedno percento. „Je tu však aj efekt vyšších nákladov práce, keďže odvody zamestnávateľa do zdravotnej poisťovne sa v roku 2024 zvýšili o jedno percento, a tak čistá mzda rástla pomalšie,” upozorňuje analytik.
Naopak, najvýraznejší prepad reálnych miezd bol v Česku, až o 10 %. „Môže to byť skreslené zrušením superhrubej mzdy, čo viedlo k formálnemu zníženiu mzdových nákladov zamestnávateľov,” dodáva analytik. Napriek tomu aj dáta Českého štatistického úradu hovoria o nižších reálnych mzdách približne o 5 %. České mzdy však postupne smerujú na predcovidovú úroveň a mali by sa tam dostať o 12 až 16 mesiacov.
Anketa
Očakávate, že vám zamestnávateľ tento rok zvýši plat?
- áno, samozrejme29%
- nie, pretože som živnostník/čka3%
- nie, skôr ho budem mať nižší, pretože prídem o daňový bonus21%
- nie45%
Hlasovanie bolo ukončené
Na opačnej strane rebríčka je Bulharsko, kde platy rástli najvýraznejšie. Táto krajina adaptuje podobný model, aký kedysi využilo Slovensko – nízka cena práce láka zahraničných investorov a podniky, no nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily následne tlačí na rast miezd.
Podľa údajov Štatistického úradu SR je priemerná mzda na Slovensku v súčasnosti 1 484 eur v hrubom. „Na medzinárodné porovnanie sme sa rozhodli využiť štatistiky Eurostatu. Najaktuálnejšie sú za rok 2023, keď dosahovala priemerná čistá mzda bezdetného jednotlivca na Slovensku 1 062 eur, čo nás radilo na piate miesto od konca v rámci Únie, zatiaľ čo priemer je 2 351 eur,“ vraví Nemky.