Rakovinu som porazila ako 13-ročná: Timea (17) svoj boj vyhrala, teraz pomáha iným
17. 2. 2020, 18:00 (aktualizované: 31. 8. 2024, 22:14)
Ročne na Slovensku pribudne asi 180 detských onkologických pacientov. Dnes 17–ročnej Timei Smejovej diagnostikovali leukémiu v roku 2012, keď mala iba 11 rokov. Počas nasledujúcich dvoch rokov podstúpila chemoterapiu.
Zdroj: NÚDCH
Zdroj: NÚDCH
Zdroj: NÚDCH
Galéria k článku
Prvá časť bola veľmi intenzívna, 6 až 8 mesiacov Timeu sprevádzali infúzie. Všetok čas trávila sústavne v nemocnici, kde si našla priateľov a venovala sa tvorivej činnosti.
Druhá časť liečby pozostávala z tabletkovej chemoterapie a trvala 1,5 roka. Túto liečbu užívala v pohodlí domova a detskú onkológiu navštevovala len 2-krát mesačne pre pravidelné kontroly. Po ukončení liečby sa vrátila do školskej lavice, no pravidelné kontroly na oddelení detskej onkológie sú pre ňu stále rutinou. Lekári tak môžu mať pod kontrolou Timein zdravotný stav a v prípade návratu ochorenia ho včas diagnostikovať.
V prvých 5 rokoch po úspešnom ukončení liečby je riziko návratu najvyššie. Timea má v súčasnosti za sebou už 5,5 roka od ukončenia liečby. „Liečba bola pre mňa veľmi náročná. Verím tomu, že bude čoraz menej detí s rakovinou vďaka pokroku. Deťom na onkológii sa snažím pomáhať, ako viem. Robím dobrovoľníčku v táboroch pre deti s rakovinou, zúčastňujem sa na benefičných koncertoch, kde pre ne zbierame peniaze,“ povedala Timea.
Nádorové ochorenia sú u nás druhou najčastejšou príčinou úmrtí a hlavnou príčinou úmrtí detí a adolescentov. Najdôležitejšia je včasná diagnostika. Čím skôr sa začne s liečbou, tým je vyššia šanca na uzdravenie. K lekárovi by ste mali zájsť hneď, keď na sebe spozorujete prvé príznaky.
Zdroj: NÚDCH
Na klinikách detskej onkológie úspešne liečia 80 % detí.
Príznky rakoviny: Kedy treba vyhľadať lekára? »
Lekárka: Chorobe sa, žiaľ, nedá predísť
Rakovina u detí je ochorenie, ktorému sa nedá predísť, nepomôže ani nejaká prevencia. Príznaky sú rôzne, podľa toho, o aký druh choroby ide. „Dieťa môže byť bledé, unavené, malátne, môže mať modriny, môže mať nejakú infekciu,“ vysvetlila prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie NÚDCH Bratislava Alexandra Kolenová.
Spozornite pri únave či strate váhy
Okrem všeobecných príznakov, akými sú hrčky na tele, majú niektoré nádorové ochorenia aj špecifické prejavy. Úbytok na váhe, pocit únavy, dlhotrvajúci kašeľ, krvácanie bez poranení či pocit bolesti bez zjavných príčin môžu znamenať, že ste v nebezpečenstve. Čo si všímať pri jednotlivých typoch choroby?
PRÍZNAKY RAKOVINY
- Rakovina prsníka – zväčšené lymfatické uzliny, výtok z bradavky, hrčky.
- Pľúc – vykašliavanie krvi, bolesť na hrudníku.
- Mozgu – bolesti hlavy a závraty, vracanie, ťažkosti s vyjadrovaním, duševné poruchy, strata vedomia.
- Štítnej žľazy – zväčšené lymfatické uzliny v oblasti krku, uzlík v oblasti štítnej žľazy, zachrípnutý hlas, hnačky, ťažkosti pri prehĺtaní, začervenanie kože.
- Krčka maternice – mimomenštruačné krvácanie, bolesti v podbrušku, pocit častého naplnenia v podbruší, hmatom zistiteľný útvar.
- Kosti – oslabenie kostí, opuch postihnutej kosti, akútna bolesť, horúčka, vracanie, hnačky, bolesti brucha, žltačka, pocit nevoľnosti.
- Čreva a konečníka – poruchy vyprázdňovania, krv v stolici, bolesti brucha.
- Kože – podozrivý kožný útvar.
Zdroj: NÚDCH
Timea (prvá zľava) 3,5 roka po zistení choroby.