Raketový nárast "rodinných podvodov" až o 3000 %. O čo ide? Tomu neuveríte, na toto pozor!
15. 3. 2025, 18:22
Pri Fake family podvodoch ide o podobný mechanizmus, ktorý uplatňovali podvodníci na seniorov v offline svete. Presvedčili cez telefón seniora, aby pomohol svojmu synovi či dcére a vyhodil peniaze z okna. „Teraz sa to deje v online svete, vďaka čomu zasahujú oveľa väčšiu skupinu obetí a dokážu aj vyvolať dôveryhodnejší dojem,“ upozorňuje Ján Adamovský.
Whatsappový čet, na ktorý podvodníci smerujú svoje obete, vyzerá naozaj veľmi seriózne. Dieťa požiada svojho rodiča, aby zaňho zaplatil účet, pretože sa mu pokazil telefón a nevie sa dostať k svojej bankovej aplikácii. Ak sa rodičovi zdá zvláštne, že si dieťa zmenilo telefónne číslo, napíše mu, že sa mu pokazil mobil a nefunguje display. Takže si musel požičať náhradný, až kým nebude ten jeho opravený.
Podvodník následne pošle rodičovi platobné údaje a požiada ho, aby spravil okamžitú platbu. „Pravdepodobne sa tým chce vyhnúť tomu, že by rodič v krátkom čase odhalil podvod a platbu odvolal,“ hovorí šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne. V prípade, ak to rodič z akéhokoľvek dôvodu nevie spraviť, požiada ho o fotku platobnej karty, z ktorej si okamžite stiahne peniaze. Pomedzi to nezáväzne s rodičom konverzuje, pýta sa ho, čo robí, aby vyvolal dojem, že naozaj ide o jeho dieťa. Samozrejme na záver rodičovi sľúbi, že mu platbu vráti.
Problém, na ktorý narazili banky je aj v tom, že podvodníci začali smerovať platby na slovenské bankové účty, čo vyzerá oveľa dôveryhodnejšie ako zahraničné účty, kam smerovali svoje obete ešte minulý rok.