Dovolenková sezóna je už v plnom prúde. Slováci sa rozhodli horúce dni stráviť pri mori. Čo všetko si však zbaliť na cestu v prípade, ak vás niečo uštipne alebo dostanete úpal? Známy lekár Viliam Dobiáš pre denník Plus JEDEN DEŇ povedal, aká by mala byť povinná výbava na ďaleké cesty.

Čo všetko má obsahovať lekárnička na dovolenku?

Kto ide autom, má autolekárničku, podľa Viliama Dobiáša je to plne postačujúce. Je však potrebné skontrolovať, či je funkčná a či nie je znehodnotená.

"Na dovolenku stačí autolekárnička pre celú rodinu. Potrebné sú lieky, ktoré užívajú členovia rodiny. Je vhodné mať pri sebe aj zásobu na pár dní dopredu, ak sa ide niekam, kde nie je lekáreň na viacerých miestach. Nutné je mať pri sebe aj pohotovostné lieky, teda proti teplote či bolesti, ktoré sú voľnopredajné. Ak sa ide do južnejších krajín, odporúčam vziať si lieky aj proti hnačke a proti štípancom hmyzu či gél. Ak sú ľudia alergickí a napriek tomu pravidelne neužívajú lieky proti alergii, tak by si ich mali vziať tiež," radí lekár.

Čo si zbaliť na túru na hory?

"Je potrebné mať 2-3 ks trojrohej šatky, 1-2 ks elastických obväzov, 2-3 ks rôznych veľkostí rýchloobväzov," radí lekár.

S akými ťažkosťami sa ľudia najčastejšie stretávajú počas dovolenky, si môžete prečítať na nasledujúcej strane.