Reklama

CENNÉ RADY lekára Dobiáša pred DOVOLENKOU: TOTO si na spálenú pokožku určite nedávajte!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dlhoročný záchranár Viliam Dobiáš: Prečo pacienti zneužívajú záchranky
    Reklama

    Horúce dni lákajú Slovákov k moru. Napriek výraznému zdražovaniu si dovolenku mnohí nedajú ujsť. Čo všetko si však zbaliť a na čo dávať pri mori pozor? Lekár Viliam Dobiáš prezradil, bez čoho sa na dovolenke nezaobídete!

    Dovolenková sezóna je už v plnom prúde. Slováci sa rozhodli horúce dni stráviť pri mori. Čo všetko si však zbaliť na cestu v prípade, ak vás niečo uštipne alebo dostanete úpal? Známy lekár Viliam Dobiáš pre denník Plus JEDEN DEŇ povedal, aká by mala byť povinná výbava na ďaleké cesty.

    Čo všetko má obsahovať lekárnička na dovolenku?

    Kto ide autom, má autolekárničku, podľa Viliama Dobiáša je to plne postačujúce. Je však potrebné skontrolovať, či je funkčná a či nie je znehodnotená.

    "Na dovolenku stačí autolekárnička pre celú rodinu. Potrebné sú lieky, ktoré užívajú členovia rodiny. Je vhodné mať pri sebe aj zásobu na pár dní dopredu, ak sa ide niekam, kde nie je lekáreň na viacerých miestach. Nutné je mať pri sebe aj pohotovostné lieky, teda proti teplote či bolesti, ktoré sú voľnopredajné. Ak sa ide do južnejších krajín, odporúčam vziať si lieky aj proti hnačke a proti štípancom hmyzu či gél. Ak sú ľudia alergickí a napriek tomu pravidelne neužívajú lieky proti alergii, tak by si ich mali vziať tiež," radí lekár.

    Čo si zbaliť na túru na hory?

    "Je potrebné mať 2-3 ks trojrohej šatky, 1-2 ks elastických obväzov, 2-3 ks rôznych veľkostí rýchloobväzov," radí lekár.

    S akými ťažkosťami sa ľudia najčastejšie stretávajú počas dovolenky, si môžete prečítať na nasledujúcej strane.

    "Následkom slnečného žiarenia vznikajú slnečné popáleniny, ľudia sa totiž pred slnkom nechránia a chcú sa hneď prvý deň opáliť, aby mali krásnu farbu," vysvetľuje Dobiáš.

    Odborník hovorí, čo je dobrá prevencia, na ktorú treba myslieť dopredu. "Je potrebné približne dva týždne pred dovolenkou ísť aspoň 2-3-krát na slnko na krátky čas," radí.  V máji, keď začínajú hriať prvé slnečné lúče, je vhodné ísť na slnko na 30 minút denne. 

    Nezabudnite na opaľovacie krémy

    "Ľudia by mali so sebou nosiť opaľovacie krémy. Na začiatok s faktorom 30 – 50 aj niekoľko dní, potom s trochu nižším faktorom," odporúča. Tvrdí, že je vhodné natrieť sa krémom aj do vody a cez deň prevenciu zopakovať aj dvakrát. Upozorňuje, že špeciálnu starostlivosť si vyžadujú deti. "Čím menšie deti, tým väčšia musí byť starostlivosť o pleť," pripomína.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Skúsený záchranár Viliam Dobiáš radí: Záchranku volajte len v týchto prípadoch

      Mnohí si myslia, že slnečník ich ochráni, omyl!

      "Ľudia by mali myslieť na to, že aj keď sú cez obed pod slnečníkom, neznamená to, že ultrafialové žiarenie na nich nežiari. To isté platí aj pre umelé prístrešky, ktoré majú krytinu z laminátu či plexiskla," pripomína. Jediné, čo človeka skutočne chráni pred ultrafialovým žiarením, je okenné sklo. 

      Ako predísť úpalu na dovolenke?

      Ideálne je úpal nedostať. V čase medzi 11.00 - 15.00 by sa mali ľudia zdržiavať v tieni, avšak nie pod stromom ani pod slnečníkom, ale v budove. Ak však musí byť človek v uvedenom čase vonku, mal by mať oblečením zakrytú podstatnú časť tela, pokrývku hlavy a piť dostatok tekutín.

      Článok pokračuje na nasledujúcej strane.

      Okrem popálenín môže slnko spôsobiť aj prehriatie organizmu, ktoré sa prejavuje s dvojhodinovou latenciou. Keď sa však začnú prejavovať prvé ťažkosti, je zle! 

      "Rany po spálení sú 10 - 15 cm hlboké. Chladenie môže zmierniť bolesť a napätie. Žiaľ, už sa s tým nedá nič robiť, treba čakať, kým sa to zahojí," tvrdí lekár. Ľuďom s týmto problémom odporúča rany chladiť vlažnou sprchou, škody, ktoré sú na pokožke, neodstraňovať a používať krémy na vodnom základe, nie olejové.

      Všetky druhy popálením sa najlepšie hoja otvoreným spôsobom. "Ak sa rana prekryje olejovým krémom, pokožka nedýcha a kvázi to akoby kvasí pod olejom."

      "Väčšina liekov má napísané: Udržiavať do 25 °C. Ak si ich ľudia berú na pláž, mali by byť v nejakej chladiacej či termotaške." Lekár ich odporúča nemať položené na priamom slnku.

      Prvá pomoc! Čo robiť, ak sa u vášho dieťaťa prejavilo umelé topenie? 

      Ak sa niekto dostane s dýchacími cestami pod hladinu vody, tak zamedzí prístupu kyslíka pri dýchaní do dýchacích ciest a do pľúc. Po nejakom čase bez prístupu kyslíka dochádza k zastaveniu krvného obehu.

      Prvá pomoc pri topení závisí od toho, v akom stave je daná osoba

      • Ak je človek pri vedomí, dýcha a kašle, netreba robiť nič, stačí, aby vykašľal vodu, ktorá dráždi dýchacie cesty.
      • Ak je človek v bezvedomí, ale dýcha, treba človeka otočiť do stabilizovanej polohy na bok, kontrolovať, či dýcha, a volať na tiesňovú linku.
      • Ak je človek v bezvedomí a nedýcha, je potrebné ho okamžite oživovať, t. j. u dospelých je potrebné stláčať hrudník a striedať vdychy. 

      U detí je potrebné na úvod dať päť vdychov, potom pokračovať pomerom pätnásť stlačení a dva vdychy. U dospelých je potrebné aplikovať tridsať stlačení a dva vdychy. 

      Vyberáme pre vás niečo PLUS