Prvý deň ZLACŇOVANIA v Poľsku: Slováci zobrali pumpy a obchody útokom, TVRDÝ ODKAZ našej vláde!
2. 2. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:58)
Slováci si so zdražovaním musia poradiť sami! Zatiaľ čo v okolitých štátoch ľuďom v neľahkej situácii pomohli vlády znížením dane z pridanej hodnoty (DPH) na základné potreby či zastropovaním maximálnych cien potravín, náš kabinet zatiaľ neurobil nič. Stalo sa tak to, pred čím mnohí varovali. Ľudia vyrazili za lepšími cenami za hranice.
Zdroj: tim
Zdroj: tim
Zdroj: tim
Galéria k článku
Len odvčera platí v Poľsku nulová DPH na potraviny a DPH na benzín a naftu klesli z 23 % na 8 %, čo malo znížiť ceny palív asi o 15 centov na liter. Slováci z prihraničných oblastí na nič nečakali a hneď prvý deň vyrazili za hranice. Tí, ktorí prišli, neľutovali. Zlacnenie na pumpách bolo ešte výraznejšie, ako sami čakali. Šoféri, ktorí natankovali doplna, ušetrili aj 20 eur oproti tomu, čo by platili na Slovensku. „Pri pohonných látkach ide o veľký rozdiel. Dá sa veľa ušetriť. Rozdiel je aj 40 centov na liter. Idem nakúpiť aj potraviny. Už len na tom, čo ušetrím na benzíne, som ziskový na potravinách. Naši politici by mali už tiež konečne dostať rozum a znížiť spotrebné dane na potraviny a pohonné látky,“ povedal nám Dušan (60) zo Svidníka.
Zlacnenie pri potravinách nebolo také výrazné, no cesta sa pre lacný benzín oplatila. „Bol som tu minulý týždeň, no niektoré ceny potravín boli lacnejšie ako dnes. Mám pocit, že umelo zvýšili ceny, aby pri nulovej dani neboli až takí lacní,“ vyjadril sa Vladimír (26) z Ladomirovej.
Razantné opatrenia prijímajú aj ďalšie krajiny. Maďarsko odvčera zastropovalo ceny základných potravín. Všetky domácnosti v Rakúsku dostanú jednorazový príspevok 150 eur, v prípade ohrozených skupín to bude 300 eur. Česko vyčlení 3 miliardy korún (120 miliónov eur) na vyššie príspevky na bývanie a dostane ich viac ľudí. Pred vplyvom vysokých cien energií sa snažia občanov chrániť aj Belgicko, Lotyšsko, Estónsko, Litva, Rumunsko, Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Taliansko či Británia. Len na Slovensku sa nedeje nič...
Anketa
Aké opatrenie od vlády by ste privítali?
Článok pokračuje na ďalšej strane: Čo hovorí minister financií Igor Matovič >>
Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) pritom už pred týždňom mal na stole návrh na zabrzdenie zdražovania znížením DPH na vybrané druhy potravín a pre gastro sektor na 5 %, ktorý však odmietol pre hroziaci výpadok príjmov štátu. Podľa Matoviča by zavedenie tohto opatrenia spôsobilo výpadok príjmov štátneho rozpočtu približne 150 až 200 miliónov eur ročne. Uviedol, že DPH je „životodarná tekutina“ pre chod štátu a pripomenul, že ak ktorýkoľvek minister príde s návrhom, kde chce rozdávať, zároveň musí prísť s návrhom, komu zobrať. „Ak nechceme byť bohapustí populisti, musíme sa k verejným financiám správať zodpovedne,“ podotkol šéf rezortu financií.
Nižšiu DPH na potraviny navrhol predseda výboru NR SR pre poľnohospodárstvo Jaroslav Karahuta (Sme rodina), ktorý varoval pred cezhraničnou nákupnou turistikou. „Ľudia z pohraničných území sa dostávajú do situácie, keď sa majú pozerať za plot, že benzín je lacnejší o 40 centov, potraviny o 30 centov. A pri dnešnej situácii nemajú inú šancu, ako odísť si kúpiť veci za hranice,“ varoval.
Matovič argumentuje, že susedné štáty majú vlastnú menu. „Tým sú ich inflácia a rast cien výrazne vyššie, ako je na Slovensku. Takže očakávame pozitívnejší vývoj inflácie v porovnaní s okolitými krajinami. A myslím si, že by sme nemuseli nakoniec k takémuto opatreniu pristupovať," uviedol Matovič.
Podľa odborníkov by však zníženie DPH na potraviny veľkú pomoc ľuďom neprinieslo. „Netreba mať prehnané očakávania - rast cien potravín je hnaný aj rastom cien energií a monetárnou politikou centrálnych bánk. Zníženie DPH môže trend spomaliť, ale nie otočiť," okomentoval to analytik INESS Martin Vlachynský. Podobne to vníma aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. „My v tom nevidíme žiadny hlbší význam pre obyvateľov, pretože ceny, keď sa znížia, tak efekt sa stratí v marži obchodníkov. My to nevnímame, že by to malo zásadne pomôcť,“ povedala hovorkyňa komory Jana Holéciová. Podľa nej by sme mali radšej ísť cestou kompenzácie, vyplácania príspevkov pre vybrané skupiny obyvateľov.
Politológa Radoslava Štefančíka prekvapili slová ministra Matoviča o tom, že pri každom návrhu treba nájsť aj zdroje jeho financovania. „Lenže to by Matovič nemal vyhadzovať peniaze na megalomanské projekty spojené s celoplošným testovaním alebo očkovacou lotériou. Ak by Matovič šetril aj na sebe, bolo by to v poriadku. Ale on to tak nerobí,“ uzavrel.
Nádej ľuďom dala v nedeľu ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí), keď v diskusnej relácii RTVS O päť minúť 12 vyhlásila, že vláda prinesie riešenie cien energií v najbližších dňoch. „Toto riešenie by do desiatich dní malo byť predložené na vládu tak, aby sa znížili všetkým ceny za energie,“ oznámila. So zvyšovaním cien energií podľa nej súvisí aj zdražovanie potravín. Znižovanie sadzieb dane z pridanej hodnoty však považuje za krátkodobé opatrenie.