1. Citlivé prsia Zväčšené, ťažšie a mäkké prsia sú prvým symptómom počatia. Prsia sú nafúknuté a  citlivé, čo je dôsledkom prebiehajúcich hormonálnych zmien.

Citlivé prsia majú ženy už týždeň po počatí. Táto ťažkosť sa výrazne zmierni po prvom trimestri. Dovtedy je najlepšie uľaviť bolesti nosením kvalitnej, podpornej podprsenky.

V niektorých prípadoch bradavky začnú vyčnievať viac ako zvyčajne a môžu trochu stmavnúť.

2. Závrat Tento častý príznak sa bežne objavuje pred vašou menštruáciou. Prejavuje sa ako ľahký závrat. Hormón progesterón spôsobí, že rozšírené cievy znižujú krvný tlak, čo následne vyvoláva závraty, v niektorých prípadoch aj zvonenie v ušiach.

Tieto symptómy sú najčastejšie počas prvého trimestra, ale môžu sa vyskytnúť aj počas celého tehotenstva. Chudokrvné pacientky sú k závratom náchylnejšie.

Ak cítite závrat, vyhnite sa rýchlemu vstávaniu zo sedu alebo ľahu. Pomáha aj hlboký nádych.

3. Malátnosť a únava Hneď po počatí sa začne diať množstvo zmien. Zvyšujúca hladina progesterónu spôsobí, že sa skôr unavíte, budete sa cítiť malátne a častokrát vyčerpané.

Nízky krvný tlak a hladina glukózy uprostred tehotenstva vás rovnako môžu vyšťaviť. V tele sa v tomto čase vytvára placenta, životne dôležitý priestor pre  embryo.

Zoberie vám všetku vitalitu a spôsobí únavu. Slabosť je najbežnejšia v prvom a treťom trimestri.Tento prvý príznak nie je hneď zrejmý, pretože mamičky ho pripisujú obyčajnej vysilenosti.

V prípade, že sa cítite unavené napriek tomu, že ste mali dostatok odpočinku a stretnete sa s ďalšími náznakmi, ktoré tu spomíname, mali by ste si spraviť tehotenský test. 

4. Zvýšená citlivosť na pachy Počas tehotenstva ženy začnú byť citlivé na pachy. Čuchový systém je ovplyvnený hormonálnymi zmenami v hladine estrogénu, čo vedie k citlivejšiemu vnímaniu pachov okolo seba.

5. Nevoľnosť Ďalším skorým príznakom spájaným s tehotenstvom je ranná nevoľnosť. Podľa viacerých výskumov na pôrodníctvo a gynekológiu, nevoľnosťou a zvracaním trpí 70 až 85 percent tehotných žien. Môže vás potrápiť kedykoľvek počas dňa alebo noci.

6. Emotívne reakcie Cítiť sa slabšie, uplakanejšie, sentimentálnejšie spolu s výkyvmi nálad tiež patrí k prvým príznakom tehotenstva. Hormonálne zmeny totiž ovplyvňujú neurotransmitery. Skúste meditovať a ostať veselé, len tak udržíte svoje emócie pod kontrolou.

7. Kŕče Niektoré ženy tiež zažívajú kŕče, ktoré sa objavujú pár dní pred očakávanou menštruáciou. Stáva sa to, keď sa oplodnené vajíčko prichytí na stenu maternice.

Dochádza k sťahom maternice, ktoré pripomínajú menštruačné kŕče. Často sa tento príznak zamieňa za predmenštruačný symptóm. Ultrazvuk alebo tehotenský test môžu potvrdiť tehotenstvo.

8. Nadúvanie Aj nadúvanie môže byť signálom, že ste v očakávaní. Podobne ako ďalšie symptómy, nadúvanie môže byť spôsobené hormonálnymi zmenami v tele počas tehotenstva.

Keďže sa počas neho vyskytuje mnoho zažívacích problémov, mali by ste do stravy zahrnúť viac vlákniny, piť viac vody a pravidelne cvičiť 

Tak sa vám podarí do značnej miery znížiť ťažkosti.

9. Časté močenie Zvýšené množstvo krvi počas tehotenstva je filtrované obličkami, čo spôsobí, že močový mechúr sa naplní rýchlejšie a vy potrebujete častejšie na WC.

Zároveň môžete cítiť väčší smäd. Toto je bežný príznak počas všetkých štádií tehotenstva. Ako rastie maternica, zmenšuje sa priestor pre  močový mechúr.

10. Vynechaná menštruácia Najbežnejším a najčastejším symptómom možného tehotenstva je vynechanie menštruácie. Pre ženy s pravidelným cyklom, ktoré neužívajú hormonálnu antikoncepciu, to môže byť signál, že otehotneli.

V iných prípadoch sa môže vyskytnúť slabé krvácanie v čase menštruácie. Stáva sa to, keď sa oplodnené vajíčko zahniezdi na stene maternice. Takýto druh krvácania je zvyčajne bezbolestný.