Podobne ako po minulé roky, aj leto 2022 bude podľa odhadov plné teplotných extrémov. Portál o počasí Severe Weather zverejnil na základe dlhodobých modelov predpoveď počasia na leto vo svete. Letné počasie sa bude podľa neho riadiť atmosférickým javom La Niña, ktorý prinesie úmorné horúčavy aj na naše územie.

Tento atmosférický jav sa podľa predpovedí postará o extrémne vysoké teploty aj nepríjemné sucho. Na osviežujúce letné zrážky vraj môžeme zabudnúť. Podľa modelu ECMWF si La Niña vybrala epicentrum letných plachiet na severozápade Spojených štátov, no rovnaké to bude v celej Európe, teda aj vrátane strednej Európy, uvádza TN.cz.

Anketa
Tešíte sa už na leto?

Ortuť v teplomeroch by sa podľa meteorológov mohla na Slovensku medzi júnom a júlom vyšplhať nad 40 stupňov Celzia. „V južnej a strednej Európe ukazuje model vysoko nadpriemerné horúčavy. Počasie bude oveľa teplejšie ako zvyčajne. Výnimkou je severná Európa, ktorú zasiahne tlaková níž," uviedli odborníci.

V našom regióne bude podľa dlhodobého výhľadu počasia pršať menej ako obvykle, málo zrážok sa môže neblaho prejaviť na úrode. „Zrážkovo normálne až vlhšie podmienky budú prevládať len nad severnou Európou. Zvyšok kontinentu bude suchší, výnimku budú predstavovať búrky," uzavreli odborníci s tým, že presnejšie predpovede bude možné ponúknuť až v priebehu leta.

Slovensko čakajú v priemere vyššie teploty o 1 °C počas celého letného obdobia, uviedla Veronika Salayová z iMeteo.sk. „Môžeme povedať, že až tri modely, ktoré sú považované za veľmi presné, sa zhodujú v tom, že leto na Slovensku bude v priemere teplejšie a suchšie, než je dlhodobý normál, s možnosťou výskytu častejších búrok," zhodnotila.

Dlhodobé modely nie sú príliš presné, no vedia nám aspoň naznačiť, čo môžeme v najbližších mesiacoch očakávať.

Aké nás čaká počasie v najbližších dňoch? Dozviete sa na ďalšej strane