To, že situácia na cestách sa výrazne zmenila, potvrdzuje aj dopravný expert. „Mnohí ľudia si z preventívnych dôvodov zakúpili bicykle alebo elektrické kolobežky, aby sa vyhli presunom vozidlami MHD. Prevádzky taxislužieb boli štátom zakázané, celkovo sa zastavila aj zmluvná preprava, osobné autá či mikrobusy zostali stáť vo firemných vozových parkoch.“ hovorí Maroš Palesch.

Bez ohľadu na to, či prejazdíte desaťtisíce kilometrov alebo chodíte len na veľké víkendové nákupy, povinné zmluvné poistenie (PZP) za auto musí platiť každý. Menej áut na cestách však znamená menší počet dopravných nehôd a tým pádom aj nižšie riziko. V poisťovni Union si povedali, že by bolo fér zohľadniť to aj v cenách poistného.

 

Vodiči, ktorí jazdia menej, budú môcť ušetriť. Ak neprejazdíte viac ako 5000 km ročne, dostanete 30-percentnú zľavu. Podľa Unionu týchto vodičov nie je málo. „Podľa našich interných štatistík, takmer 300-tisíc vodičov najazdí za rok menej ako 5000 kilometrov. To je denne maximálne 13 kilometrov,“ hovorí Michal Špaňár, riaditeľ poisťovní Union.

Koľko ušetríte, si prečítajte >>TU<<

Ako ušetríte 30 % za poistku

Postup je jednoduchý. Po tom, ako si vodič vypočíta cenu PZP na webe, uzatvorí zmluvu, odfotí aktuálny stav kilometrov a  cez aplikáciu túto fotografiu odošle poisťovni. Tri dni pred výročím poisťovňa vodiča vyzve, aby cez aplikáciu odoslal aktuálny stav najazdených kilometrov. Ak bude tento nájazd nižší ako 5000 kilometrov, pre vodiča sa nič nemení. V prípade, ak vodič najazdí viac ako 5000 km, doplatí poistné vo výške poskytnutej zľavy.

 

Aké ďalšie poistky by mohli zlacnieť? >>