PROTEKČNÁ LIEČBA covidu na Slovensku: Drahý liek vám dajú, len ak máte šťastie!
22. 12. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:54)
Liečili nimi českého prezidenta Miloša Zemana aj amerického exprezidenta Donalda Trumpa. O monoklonálne protilátky je čoraz väčší záujem aj medzi „bežnými smrteľníkmi“ na Slovensku. Dostať sa k nim však nie je také jednoduché. Ministerstvo zdravotníctva nastavilo jasné podmienky, komu ich môžu lekári podať. Existuje však jeden spôsob, aby ste sa pri liečbe monoklonálnymi protilátkami nemuseli spoliehať len na šťastie.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: UNLP Košice
Zdroj: Nemocnica Agel Komárno
Galéria k článku
Monoklonálne protilátky sú inovatívnou a podľa doterajších skúseností aj veľmi účinnou liečbou proti covidu. Tam, kde ich podávajú, sa nemocnice neplnia ťažkými pacientmi. Problémom je cena. Jedna infúzia stojí okolo 1 100 eur. U nás ich nakúpilo priamo ministerstvo zdravotníctva a rozdistribuovalo do 36 nemocníc po celom Slovensku, v ktorých ich pacientom podávajú.
Pri ich podaní rozhoduje v prvom rade čas. Pacient musí dostať liečbu vo včasnom štádiu ochorenia COVID-19, maximálne do 10 dní od nástupu príznakov. Infúziu podáva lekár ambulantne, nie je nutná hospitalizácia. Základným predpokladom na podanie monoklonálnych protilátok je, že patríte do jednej z kategórií, pre koho je táto liečba určená - napríklad ste vo veku nad 65 rokov alebo ste mladší, ale trpíte nejakým ochorením a máte pozitívny PCR test.
Pozrite si 10 skupín, ktoré majú nárok na špeciálnu liečbu a zoznam centier >>V GALÉRII<<
Ani to vám však nezaručí, že sa k liečbe dostanete. Podarí sa to väčšinou len tým, ktorí majú šťastie. Dnes to totiž funguje tak, že po pozitívnom teste čakáte na esemesku od Národného centra zdravotníckych informácií s odkazom, že je pre vás táto liečba vhodná. Potom sa musíte dovolať svojmu všeobecnému lekárovi a oznámiť mu to. Ak to nestihnete a uplynie vám čas vhodný na podanie liečby, máte smolu.
Jedna zo zdravotných poisťovní tvrdí, že vie tento proces urýchliť. S laboratóriami a lekármi komunikuje prostredníctvom softvéru tak, že lekár sa ihneď dozvie o pozitívnom výsledku PCR testu pacienta bez toho, aby ho pacient musel telefonicky kontaktovať. Lekár následne objedná pacienta do špecializovaného centra na podanie liečby, čím odpadá potreba výmenného lístka a takisto zabezpečí pacientovi dopravnú zdravotnú službu, ak sa tam pacient nevie dopraviť sám. „Vďaka našim elektronickým službám vieme prepojiť všeobecných lekárov s laboratóriami. Tak dokážeme podchytiť rizikových pacientov ihneď, čím významne klesá pravdepodobnosť, že skončia v nemocnici,“ povedal Marian Faktor zo zdravotnej poisťovne Dôvera.
Poisťovňa tiež lekárov finančne motivuje na to, aby pacientom podávali monoklonálne protilátky. Za to, že lekár sa s takýmto pacientom spojí sám a včas ho objedná na liečbu monoklonálnymi protilátkami, mu zdravotná poisťovňa Dôvera zaplatí o 15 až 30 eur za pacienta viac.
Podmienkou je, že pacient sa musí objednať na PCR test cez NCZI alebo cez svojho všeobecného lekára a nie sám ako samoplatca.
Čítajte na ďalšej strane: Aké výsledky má liečba modernými liekmi >>
Lekári tvrdia, že tento systém funguje a je pomocou aj pre nich. „V čase, keď sú lekári zahltení telefonátmi, je to veľká pomoc. Vďaka tomu presne vieme, ktorého nášho pacienta máme telefonicky kontaktovať a urýchlene ho poslať do centra na podanie infúzie monoklonálnych protilátok. Jemu to zachráni život a ušetrí sa miesto v nemocnici pre iných pacientov,“ konštatovala lekárka a hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková.
Štát v prvej fáze nakúpil 5 000 balení monoklonálnych protilátok pre 10 000 pacientov. Ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň oznámilo, že dá na inovatívne lieky proti covidu vrátane monoklonálnych protilátok ďalších takmer 100 miliónov eur. „Masívnejší nákup nových liekov, najmä priamo pôsobiacich antivirotík a ich razantné farmakoterapeutické nasadenie v populácii by mohlo priniesť efekt výrazného zníženia prísunu nových pacientov do nemocníc, zníženie počtu závažne chorých pacientov a redukcie počtov úmrtí na ochorenie COVID-19,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Doterajšie skúsenosti podľa ministerstva ukazujú, že v nemocniciach, kde boli podávané monoklonálne protilátky, sa znížila frekvencia stavov vyžadujúcich si následnú hospitalizáciu. Takéto protilátky podali viac ako 6 000 pacientom. Rezort však zdôrazňuje, že tento typ liečby nie je náhradou za vakcínu. Najefektívnejšou a najlacnejšou prevenciou je naďalej očkovanie.
Prečítajte si tiež:
- Blíži sa lavína, ktorú NEZASTAVÍME! Čo vidí matematik Kollár ako najväčšiu hrozbu?
- Dajte sa pred návštevou rodiny ZADARMO otestovať, vyzýva štát: Pozrite, KOMU preplatia PCR test
- Po dvoch dávkach im nebolo nič, po tretej katastrofa: Profesor Krčméry vysvetľuje, čo je za tým
- Na Vianoce hlava v smútku pre platcov DPH, o pár dní majú byť detektívi. Podľa predstáv štátu