Profesor Vladimír Krčméry OTVORENE: Presne viem, KEDY sa pandémia skončí!
22. 1. 2022, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:57)
Slovensko čaká ťažký priebeh omikronu, pretože máme málo zaočkovaných a imunita po prekonaní nestačí. Treba sa pripraviť na možnosť, že nemocnice sa zaplnia tak, ako to bolo v druhej a tretej vlne. Konzílium odborníkov s ministerstvom zdravotníctva však majú núdzový plán, ako v takejto situácii postupovať. O jeho detailoch, o tom, čo nás čaká v najbližších týždňoch a mesiacoch a čo sa musí stať, aby sa pandémia nadobro skončila, sme sa rozprávali s infektológom, odborníkom na tropickú medicínu Vladimírom Krčmérym (61).
Zdroj: Katarína Čulenová
Zdroj: Milan Kapusta
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Galéria k článku
O čom aktuálne hovoríte na konzíliu odborníkov?
- Rokujeme, ako nastaviť opatrenia na príchod omikronu. Snažíme sa upraviť karanténu a nejakým spôsobom aj testovaciu stratégiu. Omikron v každej krajine prebieha inak. Okolité štáty už majú veľké množstvo prípadov. Slovensko sa veľmi ťažko porovnáva s Rakúskom, Českom, Maďarskom, pretože počet zaočkovaných u nás je výrazne nižší. Omikron je síce menej virulentný, ale to platí len pre zaočkovaných. Na Slovensku máme polovicu ľudí nezaočkovaných alebo niekedy dávno prekonali a majú pozitívne protilátky, ktoré ich už vôbec nemusia chrániť, takže musíme urobiť inú stratégiu. Na rozdiel od krajín, kde majú 90 % zaočkovaných, my musíme rátať s tým, že časť pacientov sa predsa len dostane do nemocníc. Čiže ten dosah u nás môže byť ťažší. Ďalší scenár je, že klientov DSS nebudeme prevážať do nemocníc. Starý človek, keď zmení prostredie, príde do nemocnice, kde nikto o ňom nič nevie, má oveľa väčšiu šancu, že zomrie. Títo ľudia by mali ostať v domovoch a sestry a opatrovateľky dostanú kompetencie na určitý typ liečby a dodáme im kyslíkové kufríky.
Aké opatrenia ešte treba prijať?
- Ministerstvo zdravotníctva má núdzové riešenie. Má pripravené liečebné zariadenia, napríklad kúpele, kde by mohli byť tie ľahšie prípady, aby sa nezahltil systém. Ťažšie prípady budú v nemocniciach na reprofilizovaných lôžkach. Karanténa sa dá skrátiť na nejakých 7 alebo 5 dní - v tomto nie sme zatiaľ jednotní. Ďalšia vec je, že Slovensko mešká, ale to je dobre, pretože sme sa mohli nadýchnuť. Keby prišiel omikron ešte pred Vianocami, ako napríklad v USA a v Británii, tak si vôbec nevydýchneme. Z toho dôvodu sme ešte začiatkom decembra tlačili na dosť tvrdé opatrenia, aby tá zostupná vlna delty nesplývala so vzostupnou vlnou omikronu a to sa podarilo. Momentálne máme na Slovensku prakticky všetko otvorené, samozrejme, je nad nami tieň omikronu a my sa ho snažíme posúvať. Preto sme boli konzervatívni v cestovnom ruchu, preto sme mali zavreté hotely, lebo sme sa báli zánosov. Tieto naše obavy sa potvrdili - najviac novonakazených je v okresoch, ktoré majú čulý pohraničný styk s Poľskom, Maďarskom. Koncom februára nás čaká jedna pozitívna vec, ktorá nám môže epidémiu spomaliť - tri týždne jarných prázdnin. Každé prázdniny na začiatku síce zvýšia mobilitu, ale potom je pokoj. To sú tie dobré správy.
Sú aj zlé správy?
- Horšie správy sú, že omikron prebieha benígne v krajinách, ktoré majú 90-percentnú zaočkovanosť a my medzi také zďaleka nepatríme. Zaočkovaní troma dávkami majú len veľmi ľahký priebeh, ťažšie prebieha u ľudí s jednou alebo dvoma dávkami a veľmi ťažký priebeh môže mať u úplne neočkovaných. Bojím sa, že na Slovensku sa naplnia nemocnice, JIS-ky aj ventilácie. Preto aj vláda sa teraz snaží maximálne stimulovať a zvyšovať počty očkovaných. Máme tri priority v očkovaní - po prvé sú to prvé dávky, po druhé deti a po tretie sú to tretie dávky.
Bude treba štvrtú dávku?
- O štvrtej dávke je zbytočné diskutovať v krajine, ktorá má len polovicu zaočkovaných, ale aj v globálnom meradle. Dôležité je, aby bolo čo najviac ľudí zaočkovaných prvou a druhou dávkou.
Lockdown už na Slovensku nebude? Mal by ešte zmysel?
- V tejto fáze si neviem predstaviť, že by lockdown mohol pomôcť. Čo si však viem predstaviť, je masívne opatrenie na viac práce z domu. Home office by mohol byť dokonca povinný. Keď to urobíte, zníži sa mobilita, čakanie na zastávkach, tlačenie v autobuse, cigaretky pred budovami, na ktoré chodia ľudia bez rúšok, rozprávajú sa atď.
Po omikrone príde ešte ďalší variant?
- Dôležité je, koľko ľudí bude zaočkovaných na celom svete. Akonáhle zaočkujeme 70 až 80 %, tak nebude dôvod na ďalšie varianty. Dovtedy sa budú tvoriť a šíriť nové varianty. Dobrý príklad - osýpky. Dokedy boli problémom? Kým nebola zaočkovaná väčšina zemegule. Teraz je väčšina zaočkovaná, osýpky máte sporadicky. Takisto tetanus. S ním som sa stretol dvakrát v živote, lebo väčšina ľudí je zaočkovaná. Takisto pneumokokový zápal mozgových blán atď. Takže my presne vieme, dokedy to bude celé trvať - kým nebude zaočkovaných 80 % zemegule. Nie je to nereálne. Približne za rok sa zaočkovali 4 miliardy ľudí aspoň prvou dávkou, čo je polovica svetovej populácie.
Čo si myslíte o povinnom očkovaní?
- Na Slovensku povinné očkovanie zavedené máme. Treba len doplniť jednu indikáciu. Toto je jeden z nástrojov, ktorý aj v konzíliu považujeme za správny. Ide len o to, aby sme si povedali, či vidíme prioritu v senioroch alebo v niekom inom. Z profesionálneho hľadiska si ťažko viem predstaviť prácu nezaočkovaných zdravotníkov, pracovníkov DSS a kritickej infraštruktúry. Povinné očkovanie však už aj dnes funguje v praxi. Keď sa chcete zamestnať v nemocnici a nemáte vakcínu proti hepatitíde B, tak s vami nepodpíšu pracovnú zmluvu.
Niektorí namietajú, že s vakcínami proti covidu nemáme také skúsenosti, ako s „overenými“ vakcínami...
- Prvú dávku proti covidu majú na celom svete asi 4 miliardy ľudí, takže ten argument o nedostatku skúseností kríva.
Ako hodnotíte opatrenia, ktoré platia od tohto týždňa? Otvorené už môžu byť všetky prevádzky. Nie je to risk v čase, keď omikron naberá na sile?
- Mne sa zdá, že príliš rýchlo uvoľňujeme. Na vine je atmosféra. Teraz je veľmi zlá atmosféra na sprísňovanie. Keď som bol v Hong Kongu pred 20 rokmi, na prednášku o SARSe prišli štyria študenti, takže len piati sme diskutovali. Všetci hovorili, že koronavírus nikdy nepríde na Slovensko, pretože máme iný potravinový reťazec, nemáme cibétky atď. a vidíte, stalo sa. Keď nemáte dobrú atmosféru, tak vám nikto neverí, že sa to zhorší.
Čo nás čaká v lete? Ako si tento rok naplánovať dovolenku?
- Odhadujem, že pokojné časy nastanú koncom apríla, začiatkom mája. V lete tá situácia bude lepšia. Bude sa dať ísť na dovolenku prakticky bez obmedzení. Potom zase na jeseň sa to zhorší - ľuďom automaticky klesá imunita, nie je toľko slnečného žiarenia. D vitamín sa vám tvorí, len keď ste 20 minút na slnku v kombinácii s pohybom a to už je ťažké v novembri, decembri dosiahnuť.
Vlani na jeseň ste odišli do zahraničia po tom, čo ste na Slovensku čelili útokom, dokonca na vás vytiahli zbraň. Zažívate stále útoky?
- Áno, už nám ľudia nechodia demonštrovať pred dom, teraz to robia sofistikovane - nájdu si právnickú kanceláriu a podajú na vás trestné oznámenie. To mám teraz každý deň - minulý týždeň za šírenie poplašnej správy, keď sme hovorili, že je potrebné zavrieť reštaurácie a vybudovať záložné nemocnice. Včera prišlo trestné oznámenie na mňa a na Mikasa za genocídu. Predtým prišlo oznámenie, že neoprávnene používam profesorský titul.
Ako na to reagujete?
- Musím ísť na políciu podať vysvetlenie, predložiť kópie, že mám diplomy z Brna, z Ríma a z Londýna a preto nie sú na Slovensku. Predtým to bolo jednoduchšie - prišlo 20 ľudí pred dom, niektorých som pozval na univerzitu, prišli, porozprávali sme sa a bolo všetko v poriadku. Najprv na mňa nadávali, že som vrah a pedofil, ale potom to prestalo. Ale teraz chodia každý druhý deň trestné oznámenia a ja nerobím nič iné len zbieram doklady o tom, že to tak nie je. Napríklad som musel dodať vyjadrenie od kremačnej služby, že nestíhali pochovávať a dodať to vyšetrovateľovi, aby mohol odmietnuť trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy. Každý deň, takú hodinu - dve len píšem odpovede na trestné oznámenia. A to nielen ja, ale aj Mikas, Jarčuška, Sabaka a ďalší kolegovia.
Podľa vás ide o koordinované útoky?
- Áno, to je nová premyslená stratégia. Antivaxeri už nechodia do obchodov a nevykrikujú na uliciach. Zobrali si na mušku 10 ľudí a na nich podávajú systematicky trestné oznámenia. Zamestnávajú tým nielen nás, ale aj políciu.
Rozmýšľate, že by ste sa úplne stiahli?
- Stále trávim veľa času v Rakúsku, aby som sa vyhol prenasledovaniu.