Reklama

Čo príde po omikrone? Profesor Krčméry otvorene: Na TOTO sa pripravte o pol roka!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Infektológ profesor Vladimír Krčméry OTVORENE: Presne viem, KEDY sa pandémia skončí!
    Reklama

    Na Slovensku sa aktuálne schyľuje k veľkému uvoľneniu opatrení, no podľa odborníka na tropickú medicínu Vladimíra Krčméryho koronavírus ešte nepovedal posledné slovo. Po omikrone sa treba pripraviť na ďalšie dve epidémie v septembri a októbri.

    Profesor Krčméry to povedal v rozhovore pre tvnoviny.sk. „Odhadujem, že čo sa týka koronavírusu, ešte prídu dve takéto epidémie, a to v priebehu septembra a októbra. Dôvodom je, že na svete je veľa oblastí a štátov, ktoré sú doslova liahňou pre nové varianty. Tie vznikajú v oblastiach subtropického pásma, na miestach, kde nie je buď žiadne alebo nízke očkovanie. Kritické sú aj oblasti s vysokou hustotou obyvateľov,“ vyjadril sa Krčméry.

    Takto sa podľa neho rozšíril aj pôvodný wuchanský variant z Číny a delta z Indie. Omikron prišiel z Južnej Afriky, teda z krajiny, kde majú obrovské problémy aj s HIV a populácii chýba imunita. Toto prostredie praje vzniku novým variantom. „Ak nedosiahneme zaočkovanosť aj na týchto miestach a na celom svete nebude aspoň 70 až 80-percentná, musíme počítať s tým, že budú vznikať ďalšie varianty,“ dodal prvý zaočkovaný Slovák.

    Koronavírus však nie je to jediné, čo ohrozuje ľudí. Do budúcna sa máme pripraviť na vlny iných vírusových ochorení. „Rátam so zoonotickou chrípkou, ktorá má pôvod u zvierat, tak ako sme pred rokmi mali prasaciu alebo vtáčiu chrípku. Globalizácia je veľká, hustota populácie tiež. Svoju rolu hrá aj fakt, že ľudia začali do svojho potravinového reťazca zaraďovať také potraviny, ktoré predtým nezaraďovali. Či už z extravagancie alebo z veľkej biedy a chudoby. Všetky tieto zvieratá sú zdrojom prenosu vírusu na ľudí,“ povedal člen Ústredného krízového štábu.

    Čítajte na ďalšej strane: Čo si myslí o uvoľňovaní opatrení a koľko vakcín ešte budeme potrebovať >>

    Na to, koľko vakcín proti koronavírusu ešte budeme potrebovať, podľa neho zatiaľ jasnú odpoveď nemáme. Existujú však tri scenáre. „Prvým je tzv. chrípkový, teda každý rok jedna dávka. Druhým sú sprejové vakcíny, ktorých by sa ľudia nebáli ani dvakrát do roka. Tretím scenárom vakcína, ktorej účinnosť presahuje jeden rok, možno aj dlhšie,“ mieni lekár.

    Slovensko čaká v najbližších týždňoch veľké uvoľňovanie opatrení. Krčméry uznáva, že spoločnosť aj ekonomika to potrebujú, no treba byť opatrný. „Osobne som zástancom rovnováhy a uvoľňovania určitým tempom. Príliš veľké otváranie, rýchle a nárazové, môže znamenať, že sa predsa len preťaží nemocničná sieť. Ak sa uvoľňovanie bude diať na viackrát, preťaží sa zasa ambulantná sieť. Tancujeme teda na tenkom ľade, no snažíme sa ľuďom dožičiť viac slobody. Najmä pre to, aby si mohli zreštaurovať aj svoje duševné zdravie. Pritom musíme myslieť na to, ako nevystaviť zraniteľných novým variantom. Pretože je potrebné pripomenúť, že ani omikron nie je bezvýznamná choroba,“ myslí si.

    Prečítajte si tiež: