Spôsobia opičie kiahne rovnakú pandémiu ako covid? Odpoveď profesora Krčméryho mnohých ŠOKUJE
26. 5. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 8. 2024, 22:24)
Vo svete a v Európe sa po covide šíri ďalšia zákerná choroba. Prípady opičích kiahní zaznamenali už aj v susednom Rakúsku či Česku. Podľa odborníka na tropickú medicínu profesora Vladimíra Krčméryho je len otázkou niekoľkých dní, kedy ohlási prvého pacienta aj Slovensko. S nákazou opičích kiahní sa pred pár rokmi stretol osobne. Otrasný pohľad na nakazených mu dodnes rezonuje v pamäti. V rozhovore nám prezradil, kto je vírusom najviac ohrozený, ako sa choroba lieči, čo je najlepšou prevenciou či aké opatrenia by sme mali prijať ako spoločnosť. Hrozí ďalšia celosvetová pandémia?
Zdroj: Oles Cheresko
Zdroj: Oles Cheresko
Zdroj: Gettyimages
Galéria k článku
Ako odborník na tropickú medicínu ste sa počas svojich ciest stretli s mnohými tropickými chorobami. Máte osobné skúsenosti aj s opičími kiahňami?
- V roku 2005 som videl niekoľko prípadov v Sudáne a v Keni. Mal som troch pacientov a všetci zomreli, takže by som túto chorobu určite nepodceňoval. Tí pacienti vyzerali strašne, boli podvyživení, takže mali málo vitamínov rozpustných v tukoch, to sú A, D, E a K. To znamená, že mali poruchu zrážanlivosti a z tých pľuzgierov, ktoré sú pre chorobu typické, im nevytekala ako pri ovčích kiahňach voda, ale im vytekala krv. Výsev, ktorý sa objavuje na rukách a perách, mali omnoho hustejší ako pri ovčích kiahňach.
Ako ste týchto pacientov liečili?
- Vtedy sme nemali žiadne lieky, možno aj preto tí pacienti napokon zomreli. Skúsenosti s liečbou sú aj dnes veľmi slabé, väčšinou sa nakazení liečia symptomaticky. Pacientom dávame hlavne lieky proti svrbeniu, aby sa neškriabali, a lokálnu liečbu, aby ich to nepálilo a nesvrbelo. Ak si totiž pľuzgiere rozškriabu, dostanú stafilokokovú infekciu, na ktorú umrú. Takže časť z nich nezomrie na opičie kiahne, ale na bakteriálnu superinfekciu.
Dnes už lieky proti opičím kiahňam existujú?
- V Spojených Štátoch sú dve antivirotiká, ktoré nie sú síce v predaji dostupné, ale sú registrované v databáze protivírusových liekov, čiže sa dajú pomerne rýchlo vyrobiť. Horšie je to s vakcínami, lebo ide o živú vakcínu a vyrobiť ju trvá dlhšie, ako je to v prípade mŕtvej. Takže kým na koronavírus sme boli schopní urobiť vakcínu od marca do októbra, výroba vakcíny proti kiahňam môže trvať až rok.

Ako sa choroba prenáša?
- Opičie kiahne sa na rozdiel od covidu, čo je čisto respiračná choroba, prenášajú osobným kontaktom. To znamená blízkym kontaktom, čo je napríklad pohlavný styk u MSM. Pri homosexuáloch je ten kontakt väčší ako pri heterosexuáloch, takže je to logické. Prenáša sa však aj bozkávaním, objímaním a podávaním rúk. Je to omnoho menej nákazlivá choroba po tejto stránke. Keď má pacient covid, tak mu nemôžete zakázať dýchať, čiže ten covid chrlí do okolia. Ale pacientovi s opičími kiahňami môžete zakázať podávať ruky, dotýkať sa ľudí a tiež mu môžete nariadiť abstinovať.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: Aké sú prvé príznaky ochorenia, existuje prevencia, komu hrozí nákaza a môžu opičie kiahne spôsobiť ďalšiu celosvetovú pandémiu? »»»
Môže sa človek nakaziť konzumáciou opičieho mäsa?
- Určite nie, pretože tento vírus je termolabilný. Väčšina z nás by si opičie mäso upiekla alebo ugrilovala. Od opíc sa prenáša najčastejšie hryznutím. Moji pacienti v roku 2005 boli všetci buď poškriabaní, alebo pohryznutí opicami. Tu chcem dať Slovákom, ktorí sa napriek varovaniam rozhodnú ísť do nejakej endemickej oblasti, dobrú radu, aby sa nedali poškriabať alebo pohryznúť opicami. Autá na safari by mali byť kompletne zavreté. Aj keď je vonku 50 stupňov, radšej všetky okná zavrite. Opice ľúbia kradnúť, keď vám niečo ukradnú, určite sa s nimi nenaťahujte. Ukradnú vám foťák alebo mobil, no nech si ho zoberú. Lebo keď sa s nimi budete ťahať, stopercentne vás poškriabu. A takisto sa ich nesnažte provokovať alebo dráždiť. Vtedy vás aktívne napadnú a uhryznú, mám s tým skúsenosti z Nakuru. Najčastejší spôsob prenosu, mimo pohlavného styku, je poškriabanie a pohryznutie opicami.
Vidieť na nakazenom, že je chorý? Objavia sa pľuzgiere na koži hneď?
- Objaví sa to až o tých 15 – 21 dní. Dá sa to teda predvídať len skrz to, že sa s pacientom porozprávate a úprimne vám povie, kde bol, čo robil, s kým cestoval a s kým sa kedy stretol. Výhoda je, že máte na neho viac času. Keď má omikron, tak za 2 až 3 dni je už neskoro, ale keď máme viac času a odhalíme ho skoro, tak viac ľudí už nenakazí, lebo ho pošleme do karantény.
Anketa
Máte z opičích kiahní strach?
Existuje prevencia proti opičím kiahňam?
- Vakcína existuje. Je to tá istá, ktorou sa očkovalo proti pravým kiahňam. Je to živá vakcína, nežiaduce účinky sú častejšie ako pri mŕtvych, ale nie sú smrteľné. Sú ňou zaočkované staršie ročníky, čo je výhoda, to očkovanie je celoživotná imunita. No pozor, nie je to vakcína ako proti ovčím kiahňam. Ovčie a opičie kiahne nemajú nič spoločné. To je úplne iný vírus, čiže tá vakcína proti ovčím kiahňam je proti opičím úplne nepoužiteľná. Opičie kiahne sa veľmi podobajú na pravé kiahne.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: Komu hrozí nákaza a môžu opičie kiahne spôsobiť ďalšiu celosvetovú pandémiu? »»»
Vyskytujú sa v Afrike opičie kiahne bežne? Koľko ľudí sa približne nimi ročne nakazí a koľko z nich aj zomrie?
- V Afrike je to sporadická choroba. Ona sa síce vyskytuje bežne, ale nevyskytujú sa veľké epidémie, lebo denzita obyvateľstva je malá, väčšinou sex je heterosexuálny, kde sa to prenáša menej. Je tam vyšší podiel vidieckeho obyvateľstva a nižší podiel mobility ako v Európe a v Amerike. A mobilita a denzita je hnací motor každej epidémie. Presne sa nevie, koľko ľudí na opičie kiahne zomrie. Keď sme sa pýtali našich kolegov v Afrike, na čo pacient zomrel, povedali, že oni robili len verbálnu autopsiu, čiže sa len spýtali príbuzných, na čo pacient zomrel, a tým sa to skončilo. Najčastejšie išlo o dve diagnózy, buď povedali, že boli veľmi chorí, alebo boli veľmi starí. Ale to, na čo boli chorí, nik nevie.
Takže nemáme dáta o mortalite. Ja si myslím, že sa vyskytne tak odhadom 100-tisíc prípadov opičích kiahní v subsaharskej Afrike, a odhadujem, že takých 10-tisíc z nich zomrie. Úmrtnosť je najvyššia u Afričanov, ktorí majú zároveň HIV, lebo tam nefunguje bunkami sprostredkovaná imunita, čiže majú oveľa ťažší priebeh. Možno preto sa prvý prípad u neafričanov vyskytol v populácii HIV. HIV sa najprv vyskytuje u populácie MSM, čiže u mužov, ktorí majú pohlavný styk s mužmi.
Ktoré skupiny obyvateľstva sú opičími kiahňami najviac ohrozené okrem ľudí s HIV? Zohráva úlohu aj vek?
- Okre HIV pozitívnych sú to tí, ktorí majú v rámci životného štýlu radi blízky kontakt s inými osobami, ľudia s poruchou krvotvorby, s leukémiou, tí, čo berú imunosupresívne lieky. Z hľadiska veku je to presne naopak ako pri covide. Starí sú chránení, lebo sú zaočkovaní. Pri covide boli deti a mladí v pohode a teraz sú najohrozenejší, lebo nie sú zaočkovaní.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: Môžu opičie kiahne spôsobiť ďalšiu celosvetovú pandémiu? Profesor Krčméry navrhuje TOTO opatrenie! »»»
Môžu opičie kiahne podľa vás spôsobiť svetovú epidémiu?
- Ja osobne si nemyslím, že by mohli spôsobiť takú pandémiu, ako spôsobil covid. Po prvé, oni sa pomalšie šíria, po druhé, máme proti nim už teraz vakcínu, aj keď len zavretú v trezore, po tretie, máme liek, ktorý sme pri covide nemali, a napokon inkubačný čas je dlhší. To je v prospech toho, aby sme vedeli prijať opatrenia. Keď máte dlhý inkubačný čas, viete toho človeka dať zavčasu do karantény.
Hrozí pri opičích kiahňach, že budeme mať plné nemocnice a opatrenia?
- Plné nemocnice pri opičích kiahňach nehrozia, lebo pacienti sa môžu liečiť doma. Ale pozor, nie je to nejaká nevinná choroba. Vírus spôsobuje ťažký klinický priebeh a medzi tými, čo majú poruchu imunity a poruchu výživy, je mortalita medzi 10 – 20 %. U bežnej populácie je mortalita okolo 3 – 6 %. Ja si viem predstaviť, že keď budú pacienti disciplinovaní a nebudú chodiť po vonku – čo ani nebudú veľmi môcť, lebo bude na nich vidieť, že majú opičie kiahne – tak to zvládneme karanténou a liečbou doma. Musíme však počítať s tým, že na ekonomiku to bude mať veľmi zlý dosah, lebo pacienti budú musieť byť 3 týždne v karanténe a potom 3 týždne PN, takže budú 6 týždňov práceneschopní a to je rozdiel oproti covidu. Pre ekonomiku to bude brutálna rana, preto treba všetko urobiť pre to, aby to tu nevypuklo.
Ako?
- Keby to odo mňa záviselo, okamžite by som zrušil lety z endemických oblastí. Všetky prípady, čo máme, máme importované. Tie prípady v Rakúsku, v Česku, to nie sú prípady, že to dostali niekde v Česku na kúpalisku. To si buď z Afriky doviezli, alebo boli s niekým, kto bol v Afrike a doviezol si to. Ľudia konečne po dvoch rokoch môžu ísť do Afriky. Takže teraz každý, kto môže, ide na safari a môže si doniesť takýto „darček“. Odporúčam radšej ísť na dovolenku do juhovýchodnej Ázie alebo do Karibiku. Európska únia môže zakázať lety z problémových destinácií, ale nemyslím si, že to urobí, lebo straty by zruinovali cestovné kancelárie. Ale keby to urobila, tak je po probléme. Zatiaľ ešte toho nie je veľa, zareagujú, až keď toho bude viac.