Po covide pomáha s utečencami: Profesor Krčméry povedal, na čo sa treba pripraviť
20. 3. 2022, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:05)
Popri boji s pandémiou zvláda ďalšiu výzvu! Lekár a profesor Vladimír Krčméry vedie na hraniciach tím Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety, ktorý pomáha utečencom. Zároveň budova školy Bratislave slúži ako nocľaháreň pre ľudí utekajúcich pred vojnou. Skúsený odborník očakáva, že Ukrajinci k nám budú prúdiť vo viacerých vlnách. Na čo sa máme pripraviť?
Zdroj: Facebook Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety
Zdroj: Facebook Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety
Zdroj: Milan Kapusta
Galéria k článku
V prvej fáze k nám prúdia najmä zdraví ľudia - matky s deťmi, keďže chorí a starí by nemuseli zvládnuť desiatky hodín cesty a ďalšie hodiny čakania na hranici. Aj preto dnes lekári nemajú na hraniciach toľko práce.
Ak ale boje nepoľavia, tak sa dá očakávať, že sa do pohybu dajú aj chronicky chorí. „Akonáhle sa začne posúvať front, dúfam že k tomu nedôjde a bojujúce strany sa dohodnú, že zamrazia jednotky na pozíciách, na ktorých sú, a začne vlna tých ľudí z evakuovaných miest, tak tí budú podvyživení s neliečenými chorobami. Tí ľudia mali lieky maximálne na 10 dní, ale vojna trvá už tri týždne, oni už nemajú lieky na svoje chronické choroby,“ vyjadril sa v rozhovore pre Hospodárske noviny.
Na hranici by preto podľa neho mala ostať predlekárska prvá pomoc. Krčméry očakáva aj veľa ľudí s depresiami a preto oceňuje, že tam humanitárne organizácie majú psychológov. Veľmi dôležité podľa neho je, aby sme vyčerpaných a vystrašených ľudí už na hraniciach upokojili a presvedčili, že sú v bezpečí a už nemusia utekať.
Krčméry, ktorý má bohaté skúsenosti aj zo zahraničných misií, v tretej fáze očakáva príchod utečencov v najhoršom zdravotnom stave. Upozorňuje, že sa môže diať to, čo sme videli v Iraku či Jemene. Na hranice sa môžu dostať ľudia s traumatickou amputáciou končatín či inými vážnymi zraneniami a budeme potrebovať vojenskú chirurgiu.
Profesor nepredpokladá, že prílev utečencov spôsobí novú covidovú vlnu na Slovensku, hoci zaočkovanosť Ukrajincov proti covidu je len 36 percent. Pracovníci jeho tímu, ktorí utečencov testujú na hraniciach, zatiaľ nezaznamenali žiadny pozitívny prípad, v nocľahárni v Bratislave boli dva prípady covidu. Viac prípadov bolo medzi slovenskými dobrovoľníkmi.