TIETO opatrenia robia školám problémy: Kedy hrozí, že ich opäť zatvoria!
3. 9. 2020, 12:00 (aktualizované: 3. 9. 2020, 12:40)

Zdroj: Tony Štefunko
Takmer 700-tisíc žiakov po piatich mesiacoch opäť nastúpilo do škôl. Tie sa už počas leta pripravovali na nevyhnutné hygienické opatrenia. Základom je, že deti aj učitelia budú musieť dva týždne vydržať v triedach a priestoroch školy v rúškach. Kvôli zlej epidemickej situácii sa začiatok posunul pre 5 škôl. Minister Branislav Gröhling však už nechce zatvárať školy celoplošne. Žiaci budú chodiť do školy až do tohto momentu!
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
V školách mali problémy hneď v prvý deň, no popasovali sa s nimi. „Niektoré nariadenia ťažko uplatniť v praxi. Je takmer nemožné dodržať medzi deťmi dvojmetrové rozostupy. Aj s časovým harmonogramom príchodu detí pre ranný filter, teda meranie teplôt, je problém. Nemôžeme rodičovi nariadiť, kedy má dieťa priviezť. V školskom autobuse príde naraz veľa žiakov, je ťažké dodržať ranný filter,“ vraví riaditeľka školy v Medzanoch Ivana Palková.
„Ministerstvo školstva poslalo mnoho informácií na ktoré sme museli pružne reagovať. Je to však podobné ako to bolo v júni jediný rozdiel je, že žiaci druhého stupňa musia mať povinne v triedach rúška a toto bude dosť náročné, ale dva týždne sú veľmi rozhodujúce. Decká sú niekedy statočnejšie ako dospelí, som si istá, že to dáme,“ tvrdí riaditeľka ZŠ Ľudovíta Fullu v Košiciach Katarína Martiňáková.
Riaditeľka ZŠ na Karloveskej 61 v Bratislave Eva Horníková nevie, či budú problémy. „Nemala som žiadnu negatívnu reakciu, ani od rodiča, ani od žiaka, že by sa bránili rúšku,“ tvrdí.
V škole na Ostredkovej ulici v Bratislave sú povinnou výbavou žiaka dve rúška - jedno na sebe, druhé náhradné. „Prvý mesiac rodičia nesmú chodiť do školy, združenie bude online. Čo sa bude dať, budeme robiť vonku,“ hovorí riaditeľka Eva Drgoňová.
Opatrenia povinné v školách:
- ranný filter žiakov
- nosenie rúšok do 15. 9. s výnimkou 1. stupňa v triedach
- čestné vyhlásenie rodičov, či dieťa bolo v zahraničí, alebo na hromadnom podujatí
- rodičia podpísali vyhlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa
- časté a intenzívne vetranie tried
- toalety musia byť vybavené mydlom a jednorazovými papierovými utierkami
- nemá sa používať klíma a ventilátory
- žiaci z rôznych tried sa na vyučovaní nespájajú
- telocvične, bazény či posilňovne sa nepoužívajú do 20. 9.
- vyčlenená karanténna miestnosť
Ministerstvo školstva chce, aby sa nový školský rok priblížil čo najviac k normálu, na ktorý sme zvyknutí. „Nechceme zatvárať školy plošne. Počas troch mesiacov sme s cieľom minimalizovať nákazu zavreli školy a prešli si dištančnou výučbou. Myslím si, že rodičia, žiaci aj učitelia sa zhodnú, že stačilo a je načase vrátiť sa do škôl v čo najnormálnejšom režime,“ podotkol minister Branislav Gröhling.

Rezort vytvoril manuál, ktorým sa majú riadiť všetky školy, od materských až po vysoké. Zelená fáza predstavuje stav, keď škola nemá žiadneho podozrivého ani pozitívneho žiaka či pedagóga. Oranžová fáza nastáva, keď má škola podozrivého žiaka alebo zamestnanca.
Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade niekoľkých potvrdených prípadov u žiakov alebo pedagógov. Všetky opatrenia smerujú k dodržiavaniu odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva založené na známom princípe ROR – rúško, odstup, ruky dezinfekcia.
„Školy v zelenej fáze budú fungovať v štandardnom režime. Tie, v ktorých sa objaví podozrenie, budú musieť dodržiavať prísnejšie hygienické opatrenia. Žiaci zo škôl s červeným označením sa budú vzdelávať dištančne,“ vysvetlil minister školstva. Plánujú postupovať individuálne, podľa regiónu a situácie v ňom.
Zdroj: Pavol Zachar
Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas slávnostného otvorenia školského roka 2020 - 2021 na Základnej škole kpt. Jána Nálepku v Stupave 2. septembra 2020. FOTO TASR - Pavol Zachar
„Regionálne úrady verejného zdravotníctva budú sledovať ohniská nákazy a na základe toho budú rozhodovať o opatreniach. V školách v rizikových oblastiach budú platiť prísne opatrenia,“ ubezpečil minister verejnosť.
Najväčšiu vlnu odporu vyvolalo povinné nosenie rúšok počas prvých dvoch týždňov nového školského roka. Deti v materských školách a na 1. stupni ich v triedach mať nemusia, starší žiaci a študenti by ich mali nosiť všade.
Kto má výnimky v nosení rúška? Čítajte na ďalšej strane >>>
Výnimky majú žiaci so stredným a s ťažkým mentálnym či sluchovým postihnutím - nie však tí, ktorí trpia alergiou, astmou a ekzémami. Rúška sú povinné, ich nenosenie v školách ale nebudú sankcionovať. Zodpovední sú učitelia. Ak v školách nedôjde k šíreniu koronavírusu, opatrenie zrušia.
Proti rúškam sa ozvali viacerí rodičia. Na internete koluje anonymný list, že rúška sú vraj pre deti škodlivé. Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva upozorňujú, že rúška sú účinným spôsobom ochrany. „Zabraňujú, aby človek, ktorý je potenciálne nakazený, šíril vírus do okolia,“ vysvetľujú.
Popierajú, že by rúška spôsobovali zdravotné problémy. „Nespôsobujú vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého a nemajú dosah na zdravie,“ tvrdia. Upozorňujú však, že rúško je potrebné vymieňať za nové vždy, ak je poškodené, vlhké alebo špinavé, a jednorazové rúška nie sú určené na opätovné používanie.