Reklama

Pripravte sa na VEĽKÉ ZMENY v nemocniciach: Viaceré oddelenia zatvoria, neprežije 14 pôrodníc!

Najtvrdšie zmeny čakajú pôrodnice. Ilustračné foto

Zdroj: Michal Smrčok

Reklama

Kvalitnejšia zdravotná starostlivosť, viac odborníkov tam, kde sú potrební, či menej prípadov, keď sa pacienti po zákroku museli vracať do nemocnice, lebo niečo nebolo v poriadku. To sú hlavné ciele tzv. stratifikácie nemocníc, ktorú chce štát spustiť už od júla tohto roku. Aby sa to podarilo, niektoré oddelenia však budú musieť zatvoriť. Najtvrdšie to pocítia pôrodnice!

Mať pôrodníka či chirurga vždy po ruke je síce pohodlné, no ak odborník nerobí zákroky s dostatočnou pravidelnosťou, „vyjde z cviku“ a to môže byť pre pacienta nebezpečné. Ministerstvo zdravotníctva v tom chce urobiť poriadok a chystá doslova revolúciu: Nie v každej nemocnici sa bude robiť všetko.

„Ide o prelomový krok po štrnástich rokoch, ktorý je veľmi potrebný pre skvalitnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ priblížila projekt tzv. stratifikácie nemocníc hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

V praxi to znamená reorganizáciu celej nemocničnej siete. Špičková starostlivosť, najlepší personál a vybavenie sa má sústrediť do špecializovaných centier. Zvyšné oddelenia poslúžia na menej špecializovanú a dlhodobú starostlivosť. Popritom zostane zachovaná hustá sieť urgentov určených na rýchlu a akútnu pomoc. Pacient tak pri plánovanej operácii bude možno musieť ďalej cestovať, no zákrok mu urobia špičkoví odborníci s najmodernejším vybavením a nižším rizikom komplikácií.

Zdroj: Martin Domok

Slovenské nemocnice čakajú zmeny, aké nezažili roky.

To, ktorá nemocnica bude môcť robiť špecializované zákroky, určia predpísané počty výkonov. S oddeleniami, ktoré nesplnia normy, zdravotné poisťovne nepodpíšu zmluvy a hrozí, že ich zatvoria. Rezort už má na stole pracovnú verziu, ktorú chce ešte tento mesiac predložiť na pripomienkovanie. Novinky majú začať platiť od 1. júla 2019.

Najtvrdšie pocítia zmeny pôrodnice. Podľa návrhu ministerstva má byť kritériom na udržanie pôrodnice počas prechodného ročného obdobia minimálne 320 pôrodov za rok, neskôr to bude až 640 pôrodov ročne! Problémom je, že tento počet nespĺňa hneď 14 slovenských pôrodníc. Najmenej pôrodov na Slovensku mali v Revúcej, len 298. Spolu so Sninou sú tieto pôrodnice prvé „na odstrel“. Vo Svidníku neprijímajú rodičky už od vlaňajšieho decembra. Pacientkám sa to nepáči. „Nemáme na to, aby sme chodili do Rožňavy alebo Rimavskej Soboty,“ sťažuje sa mladá mamička Diana (21), ktorá nedávno porodila práve v revúckej pôrodnici.

Zdroj: Peter Mišo

Mladá mamička Diana si nevie predstaviť, že by mala aj s malým dieťaťom dochádzať do vzdialenejšej nemocnice.

Ministerstvo argumentuje, že ak chceme lepšie zdravotníctvo, je to jediná cesta. „Naším cieľom je, aby kroky viedli ku skvalitneniu poskytovania zdravotnej starostlivosti v prospech pacienta a nie na úkor kvality,“ vysvetľuje Eliášová.

Pôrodnice však nie sú jediné, kde sa prejavia zmeny. Predpísané počty budú musieť nemocnice splniť aj pri viacerých chirurgických či intervenčných zákrokoch. Samostatnou kapitolou zmien je aj zlepšenie starostlivosti o ležiacich pacientov. Každý, kto bude potrebovať doliečenie napríklad po operácii, dostane po novom lôžko čo najbližšie k miestu svojho bydliska.

Tieto pôrodnice nespĺňajú limit 640 pôrodov ročne.

Revúca 298
Snina 334
Svidník 352
Kráľovský Chlmec 364
Myjava 424
Brezno 507
Topoľčany 536
Humenné 540
Bánovce nad Bebravou 552
Rožňava 567
Ružomberok 568
Partizánske 600
Bojnice 628
Liptovský Mikuláš 634

Anketa

Súhlasíte so zatváraním oddelení, ak to pomôže zvýšiť úroveň zdravotníctva?

Odborník: Cestovať za kvalitou sa oplatí

S myšlienkou, že nemôžeme mať všade všetko, súhlasí aj odborník. „Ak považujeme za diskomfort, že niektorí pacienti budú cestovať do nemocnice pri určitých diagnózach viac kilometrov, tak treba povedať, že sa to určite oplatí, lebo diskomfort vyplývajúci z výrazne vyššieho rizika zdravotných komplikácií na menej skúsených pracoviskách, ktoré sú ´hneď za rohom´, je určite oveľa viac život ohrozujúci,“ mieni analytik inštitútu INEKO Dušan Zachar.

Malé nemocnice, ktoré sa nešpecializujú na niečo konkrétne, ale snažia sa robiť všetko, sa podľa neho budú musieť transformovať alebo špecializovať. „Pozitívom stratifikácie je aj to, že pacient po operácii v akútnej nemocnici by sa mal presunúť na doliečovanie do zariadenia v blízkosti svojho domova, aby bol jeho komfort a komfort jeho blízkych čo najväčší,“ vysvetľuje Zachar.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bratislavčanke Sylvii (65) v štátnej nemocnici nedokázali pomôcť.

    Prečítajte si tiež: