Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už schválil zvýšenie silovej elektriny o takmer 24 % predajcovi Magna Energia a je viac než pravdepodobné, že ceny budú zvyšovať aj ďalší predajcovia vrátane veľkých firiem, ako sú ZSE, VSE a SSE. „Cena elektriny pre domácnosti v roku 2020 bude vychádzať z obdobia medzi 1. januárom až 30. júnom 2019. Pri výpočte cien pre rok 2019 sa tak vychádzalo z ceny 40,49 eur za MWh, pre rok 2020 je to už 51,85 eur/MWh. Znamená to, že elektrina na burze zdražela medziročne o 28 %, čo sa zákonite prejavilo aj v sadzbách pre konečných odberateľov,“ vysvetľuje Martin Semrič, portfólio manažér MAGNA ENERGIA. Ide však o ceny samotnej elektriny ako komodity, teda bez distribučných a ďalších poplatkov.

Koľko si Slováci priplatia v praxi sa však oficiálne dozvieme až koncom roka, keďže ÚRSO o konečnom výsledku nikdy nešpekuluje, no zvýšenie cien však nepopiera. „Mimoriadny nárast ceny silovej elektriny na burzách bude mať vplyv na koncovú cenu elektriny pre slovenské domácnosti. Úrad však v maximálne možnej miere využije nástroje, ktoré mu dáva zákon, aby pre slovenské domácnosti zabezpečil optimálne ceny elektriny. Tie samozrejme musia byť zároveň spravodlivé aj pre podnikateľov,“ povedal nám hovorca ÚRSO, Radoslav Igaz.

Analytik ale predpokladá, že cena elektrickej energie nestúpne o viac než 10 percent. „Ak by ostali všetky ostatné poplatky nedotknuté, koncová cena elektriny by sa domácnostiam na rok 2020 zvýšili o približne 7-8%. URSO však má kompetencie, aby tento nárast burzovej ceny kompenzovalo cez iné, regulované položky, čím očakávaný nárast koncovej ceny dokáže zmierniť,“ vysvetľuje Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk.

Mohlo by vás zaujímať: