PRIESKUM Slováci dôverujú najmä slovenským potravinám. Najmenej veríme výrobkom z TEJTO krajiny
23. 3. 2024, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:49)

Zdroj: tasr
Spotrebitelia na Slovensku dôverujú hlavne domácim slovenským potravinám, vyplýva to z prieskumu, ktorý agentúra 2muse zrealizovala pre Zväz obchodu. Ukázalo sa aj to, že najmenšiu dôveru máme voči produktom od nášho severného suseda.
Zdroj: Matej Kalina
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: JÁN DZÚR
Galéria k článku
Pre spotrebiteľov na Slovensku sú v súčasnosti tromi hlavnými faktormi pri nákupe potravín čerstvosť, kvalita a cena. Zároveň je pre väčšinu spotrebiteľov slovenský pôvod potravín silnou preferenciou, pretože si spájajú slovenské potraviny s kvalitou, čerstvosťou a podporou domácej ekonomiky.
Okrem potravín slovenského pôvodu, ktoré preferuje 76 % respondentov sú akceptovanými aj potraviny českého a nemeckého pôvodu. Naopak, vyššia miera nedôvery vrátane negatívnych skúseností sa ukazuje pri potravinách z Poľska, ktorým rovnako ako potravinám z krajín mimo EÚ dáva prednosť iba 3 % opýtaných.
Anketa
Potraviny akého pôvodu preferujete vy?
- Slovenského 90%
- Nemeckého 2%
- Českého 2%
- Poľského 2%
- Iné1%
Hlasovanie bolo ukončené
„Opäť sa ukázalo, že slovenský pôvod potravín je pre ľudí dôležitý. Až tri štvrtiny opýtaných uviedlo, že dávajú prednosť potravinám slovenského pôvodu. A aj spomínaná čerstvosť a kvalita sú primárne naviazané práve na slovenské potraviny, čo iba svedčí o ich vysokej reputácii medzi spotrebiteľmi na Slovensku,“ uviedol na margo výsledkov prieskumu Filip Kasana, prezident Zväzu obchodu.
Silná nedôvera, ktorá medzi Slovákmi panuje voči poľským potravinám bude otestovaná už čoskoro, a to príchodom najväčšieho poľského diskontného reťazca na Slovensko. Reťazce pôsobiace na Slovensku doteraz tento sortiment neponúkali, no nový predajca ich pravdepodobne bude mať v portfóliu. Rovnako je možné, že skrz neho začnú prúdiť na Slovensko výrobky z Ukrajiny či Rumunska. Práve produkty týchto troch krajín totiž prevažne ponúka doma v Poľsku.
„Príchod poľskej maloobchodnej siete na slovenský trh bude v prvom rade predstavovať silný tlak na slovenskú potravinovú produkciu a jej konkurencieschopnosť,“ komentuje Zväz obchodu. „Problém vidíme v prísnych podmienkach na výrobu a spravovanie potravín zo strán SR. Sme toho názoru, že dané podmienky by mali byť len také prísne, aké sú najmenej možné pravidlá na akceptáciu distribúcie potravín v rámci EÚ,“ uviedol podpredseda ASYF za Združenie mladých farmárov na Slovensku.
Mnohí Slováci sa v čase inflácie pri realizácii nákupu orientujú najmä podľa ceny a otázka pôvodu zostáva druhoradá. Ekonóm však upozorňuje, že v takomto prípade môže utrpieť kvalita. „Výrazne nižšia cena sa nedá dosiahnuť bez kompromisov na strane kvality. Preto bude otázka aj to, ako zareagujú spotrebitelia a či ich takýto typ ponuky výrazne osloví,“ zamýšľa sa analytik INESS Martin Vlachynský.
Z prieskumu vyplynulo, že Slováci sa vo významnej miere zhodujú na tom, že kúpou slovenských potravín nielenže podporujú slovenské poľnohospodárstvo (88 %) a ekonomiku (87 %), ale znižujú tým aj uhlíkovú stopu (60 %). Súčasne viac ako polovica Slovákov (59 %) vníma slovenské potraviny ako kvalitnejšie v porovnaní so zahraničnými, s čím súvisí aj presvedčenie, že slovenskí výrobcovia dodržiavajú prísnejšie kritériá bezpečnosti (57 %).
Prečítajte si tiež: