Z prestížnej nemocnice odišlo 9 lekárov a zrušili celé oddelenie: VYJADRENIE RIADITEĽA ŠOKUJE!
2. 12. 2021, 16:24 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:52)

Nátlak, vyhrážky či dokonca šikana. Toto vraj zažívajú na pracovisku zamestnanci prestížnej bratislavskej nemocnice denne. Za vinníka označujú nové vedenie, ktoré nemocnicu manažuje pred rokom a pol. Svoju kritiku voči novému riaditeľovi opísali zamestnanci v otvorenom liste, ktorý začiatkom novembra adresovali prezidentke aj ministrovi vnútra. List im však zatiaľ odozvu nepriniesol, aj preto sa niektorí zamestnanci odhodlali k ráznemu činu, pre ktorý skolabovalo jedno celé oddelenie nemocnice.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Pavel Neubauer
Galéria k článku
Nespokojnosť s pracovnými podmienkami prinútila 9 lekárov a sestier odísť z bratislavskej Nemocnice svätého Michala. Oddelenie gastroenterológie preto od 1. decembra spadá pod interné oddelenie. Nové vedenie už odvolalo primárku aj prednostku a na ich pozície prijalo nových ľudí, ktorí údajne nemajú takmer žiadne skúsenosti s liečbou komplikovaných stavov pacientov. „Veľké množstvo liekov je na ministerské výnimky, špeciálne žiadosti, tam treba komunikovať s poisťovňami neustále. Neviem si predstaviť, keď nebudeme mať niekoho, kto nás bude zastrešovať, že to pôjde dobrým smerom,“ povedala pre RTVS lekárka z bratislavskej nemocnice.
Až 9 lekárov a sestier už situáciu nezvládlo a rozhodlo sa dať výpoveď. „Ja nevidím šancu s týmto pánom riaditeľom sa dohodnúť,“ povedala jedna z lekárok. Otvorený list adresovaný prezidentke a ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi podpísala až stovka zamestnancov. Je teda možné, že ich budú nasledovať ďalší kolegovia.
Roman Mikulec sa s personálom nemocnice stretol a vyjadril sa, že Branislav Delej má jeho dôveru. „Požiadal som ich o naformulovanie tých vecí, ktoré im prekážajú, prípadne uvedenie nejakých riešení, a chcel som vidieť aj zoznam tých, ktorí to podpísali, vzhľadom na to, že ten zoznam nebol k dispozícii. Dodnes som nedostal ani zoznam, ani sformulované ich jednotlivé požiadavky,“ povedal minister Mikulec. „Viete, keď si pár ľudí povie, že sú nespokojní, to neznamená, že je to pravda,“ dodal Mikulec.
Znenie otvoreného listu si pozrite v »GALÉRII«
Vo výsledku budú pre spor lekárov a nemocnice trpieť pacienti. Pre rozpadnuté oddelenie gastroenterológie budú musieť chorí ľudia hľadať pomoc v iných zariadeniach. „Som naozaj zhrozená, že pán riaditeľ podstupuje také kroky, ktoré vedú k eliminovaniu zdravotnej starostlivosti. Na tieto pracoviská chodia aj pacienti z iných miest, asi tak 500 - 600 ľudí chodí pravidelne na liečbu do gastroenterologických ambulancií alebo IBD centra. Na jednej strane zdravotníkom rozumiem, lebo tie vyhrážky a šikana sa tam dejú na dennom poriadku, ale dopadne to na pacientov, ktorí si budú musieť nájsť nového lekára. Dnes sú všetky ambulancie preplnené, a keď je náhodou miesto, tak to miesto je v súkromnej ambulancii, do ktorej nemôžu ísť napríklad pacienti, ktorí sú na invalidnom dôchodku, ktorí si to nemôžu dovoliť," povedala predsedníčka Slovak Crohn Clubu Veronika Ivančíková.
VYJADRENIE RIADITEĽA NEMOCNICE BRANISLAVA DELEJA čítajte na ďalšej strane »»»
Riaditeľ Nemocnice sv. Michala v Bratislave Branislav Delej odmieta obvinenia z otvoreného listu zamestnancov. Podotkol, že podpisy signatárov nikto nevidel. Ako poznamenal, nemocnicu vlani prebral v zlom ekonomickom i morálnom stave, so stratou 27 miliónov eur za rok 2019. Pripustil, že niektoré opatrenia na zlepšenie výsledkov môžu byť menej populárne. Verí, že sa s podporovateľmi listu stretnú za okrúhlym stolom.
„Je veľmi málo nemocníc, ktoré sú štátnymi akciovými spoločnosťami. Nedostávame peniaze zo štátneho rozpočtu, ale ako privátna firma si musíme na seba zarobiť. Nechcem tým povedať, že uprednostňujeme ekonomiku pred poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ale jedno ide s druhým," zdôraznil Delej na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Žiadna nemocnica podľa riaditeľa neposkytuje zdravotnú starostlivosť všetkým ani v celom spektre výkonov. Poukázal, že Nemocnica sv. Michala je rezortná, primárne určená pre policajtov, hasičov, vojakov a ďalších zamestnancov rezortov vnútra a obrany.
„Do môjho príchodu boli na niektorých oddeleniach vykonávané výkony, ktoré sa podľa mňa nemajú vykonávať v nemocnici tretieho typu. Súvisí to s tým, že niektorí lekári si uprednostňovali skôr osobný záujem pred záujmami nemocnice," komentoval. Kritizované zmeny organizačných štruktúr na úseku liečebno-preventívnej starostlivosti boli podľa Deleja minimálne.
K úspore prostriedkov došlo podľa riaditeľa napríklad nastavením procesov verejných obstarávaní. Vyzdvihol tiež úspechy, ako sú otvorenie oddelenia v Košiciach a rekonštrukcia novej bratislavskej budovy. Podarilo sa aj zaplatiť staré dlhy. Zdôraznil, že táto nemocnica je jednou z mála tých, ktoré si včas platia faktúry i odvody.
Nemocnica sv. Michala nepatrí pod ministerstvo zdravotníctva, ale pod ministerstvo vnútra. Prioritne poskytuje zdravotnú starostlivosť policajtom, hasičom, ústavným činiteľom a ďalším zamestnancom v štátnej službe. Po autonehode sa tam vlani v októbri liečil aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) , ktorého tu údajne mali po nociach navštevovať milenky a došlo aj k ich sporu s personálom.