Hygienici objavili ďalšie tri ohniská koronavírusu. Pozatvárali závody v Bánovciach nad Bebravou a v Starej Turej. Ďalší závod s pozitívne testovanými zamestnancami v Potvoriciach vyhlásil celozávodnú dovolenku.

 V Bánovciach šlo o fabriku na spracovanie kovu Kovyt. „Ide o nové ohnisko nákazy z minulého týždňa. V súvislosti s lokálnou epidémiou sme otestovali približne 120 ľudí. Testovali sme všetkých stálych zamestnancov, ktorých je 110, ako i živnostníkov,“ povedala regionálna hygienička Ľudmila Bučková.

Hygienici podľa nej zatiaľ nedokážu presne určiť, odkiaľ nákaza prišla. Nákazu vo firme mal rozšíriť jeden zo zamestnancov. Cítil sa zle a išiel k lekárovi. Z práce ho však odviezol kolega, ktorý sa pri ceste pravdepodobne nakazil tiež. „Všetkým zamestnancom sme nariadili karanténu, a to do času ďalšieho negatívneho testovania. Závod je tak v súčasnosti zatvorený. Naďalej vyhľadávame kontakty pozitívne testovaných,“ priblížila.

Situácia v Bánovciach je napätá, ľudia sa boja. „Bojíme sa. Netreba to brať na ľahkú váhu. Ani k doktorovi radšej nejdem, iba mu volám pre recept. Odkedy sa situácia zhoršila, dávame si ešte väčší pozor,“povedala nám Marta (73).

Nové ohnisko je aj v Starej Turej, kde sa nákaza vyskytla v závode Chirana, v ktorej vyrábajú zdravotnícke pomôcky. „V Starej Turej je zo závodu pozitívne testovaných šesť osôb, jeden je kontakt, rodinný príslušník, a jeden je zdravotnícky pracovník. V karanténe je 90 osôb. Ide o menšiu firmu, kde pracuje 20 osôb, sú tam i rodinní príslušníci. Vzhľadom na to, že sa jeden zamestnanec zúčastnil na svadbe, v karanténe sú i hostia zo svadby,“ priblížila Bučková.

Nový koronavírus potvrdili testy aj u ďalších ľudí, a to vo výrobnom závode Askoll Slovakia, s. r. o., v Potvoriciach. „Je tam päť pozitívne testovaných. Máme až 190 osôb v karanténe, keďže ide o väčší závod, je tam i viac kontaktov. Tento závod sme však nezatvárali vzhľadom na to, že tam budú mať celozávodnú dovolenku,“ doplnila regionálna hygienička.

V súvislosti so šírením nákazy novým koronavírusom sa v postihnutých miestach sprísnili hygienické opatrenia. „Obmedzili sme vstup verejnosti na športové podujatia realizované aj v exteriéri, zakázali sme všetky verejné a masové kultúrne podujatia a upozornili sme na dodržiavanie všetkých hygienických predpisov, ktoré dodnes platia. Súkromné podujatia, bohoslužby, pohreby a svadby sme neobmedzili,“ priblížila primátorka Bánoviec nad Bebravou Rudolfa Novotná. V nemocnici v Novom Meste nad Váhom zakázali návštevy aj prijímanie pacientov do jednej z jej častí.

Máme ešte šírenie pod kontrolou? >>