Reklama

Zmeny od 1. septembra: Ak od zajtra nedodržíte tieto opatrenia, čakajú vás mastné pokuty!

Už cez víkend polícia spustila kontroly nákupných centier a obchodov.

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Reklama

Prázdniny končia a epidemiologická situácia sa u nás posledné týždne poriadne zhoršila. Odborníci preto pripravili súbor zmien v opatreniach, ktoré majú Slovákov ochrániť pred šírením nákazy novým koronavírusom. Zmeny sa dotknú školákov, pracujúcich, ale aj hromadných podujatí. Prekreslí sa tiež mapa zelených a rizikovejších červených krajín. Pozrite, čo nás už od zajtra čaká a pripraviť sa treba aj na mastné pokuty!

Červené krajiny

Nielen u nás, ale aj v okolitých krajinách pribúdajú počty nakazených. Prekreslí sa preto mapa rizikových krajín a mnohé sa od zajtra zmenia na červené. Karanténa vás čaká ak navštívite Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta.

„Ľudia, ktorí sa vrátia z rizikovej krajiny po 1. septembri, budú musieť absolvovať povinnú karanténu, avšak už nie 14-dňovú, ale len desaťdňovú. Celkovo cestovanie a následný návrat do rodnej krajiny je najväčším problémom v boji s pandémiou na Slovensku,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí po zasadnutí odborného konzília.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    "Neodporúčame plánovať zahraničnú dovolenku na september," hovorí Krajčí

    Rozmyslieť by ste si mali aj cestu do nasledujúcich regiónov. V Českej republike ide o Prahu a kraj Vysočina, v Rakúsku je to Viedeň, Horné Rakúsko a Tirolsko. V prípade Poľska ide o Pomoranské, Sliezske a Malopolské vojvodstvo, v Grécku sú najviac rizikové Notio Aigaio, Ionia Nisia a Kentriki Makedonia. V Spojenom kráľovstve sú to regióny Tayside a North West, v Írsku Mid-East a Mid-West. V Estónsku je to región Ida-Viru Maakond a v Dánsku Midtjylland.

    Ak zajtra po 7:00 prídete na Slovensko z červenej krajiny, pripravte sa na karanténu. „Nariaďuje sa izolácia v domácom prostredí do obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. V prípade bezpríznakového priebehu izolácie je možné ju ukončiť na 10. deň aj bez absolvovania testu na ochorenie COVID-19,“ informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

    Testom sa ale bez výnimky musia podrobiť všetci, ktorí navštívili červenú krajinu mimo EÚ. Cestujúci z Ukrajiny sa navyše musia zaregistrovať na http://korona.gov.sk/ehranica a preukázať sa potvrdením o registrácii policajtom na hraniciach.

    Kontroly zamestnancov a pokuty od policajtov. Čítajte na ďalšej strane >>>

    Kontroly zamestnancov a pokuty od policajtov

    Cestujúcich z rizikových krajín budú kontrolovať aj zamestnávatelia. Zamestnanec sa v takom prípade musí preukázať negatívnym výsledkom na koronavírus alebo 10-dňovým potvrdením o prekročení hranice SR. Ak tak neurobí, zamestnávateľ ho musí nahlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).

    „Prevádzkovateľ nie je povinný požadovať preukázanie uvedených povinností od všetkých uvedených osôb, ale iba od tých, u ktorých má vedomosť, prípadne odôvodnené podozrenie, že im táto povinnosť vznikla,“ informuje ÚVZ.

    Pokuta za nedodržanie izolácie a karantény má byť do výšky 5.000 EUR. Vyplýva to z novely zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Novelu však vetovala prezidentka a v najbližších dňoch sa opäť dostane na schválenie do parlamentu.

    Prvá viceprezidentka Policajného zboru Jana Maškarová oznámila, že polícia spustí kontroly. Kontrolovať budú nosenie rúšok v nákupných strediskách, obchodoch a na kultúrno-spoločenských podujatiach. Na začiatku školského roka budú zase policajti kontrolovať nosenie rúšok v autobusoch, vlakoch aj na staniciach. Avizovala aj kontroly v nemocniciach, kde sa podľa informácií polície opatrenia nedodržiavajú.

    Previnilcovi, ktorý poruší nariadenie vlády o nosení rúška, bude udelená pokuta. Tá môže, podľa Polície SR, dosiahnuť v blokovom konaní hranicu až 1000 eur, v správnom konaní dokonca 1659 eur.

    Počty ľudí na kúpaliskách či športových podujatiach. Čítajte na ďalšej strane >>>

    Obmedzia sa hromadné podujatia

    Od 1. septembra môže byť v interiéri maximálne do 500 osôb v jednom okamihu a v exteriéri naraz do 1000 osôb, pričom nosenie rúšok bude naďalej povinné na vnútorných aj vonkajších hromadných podujatiach. Na 1000 osôb v jednom okamihu sa obmedzí aj kapacita návštevníkov kúpalísk a akvaparkov.

    Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

    Najskôr sa novým koronavírusom nakazíte v uzavretom priestore plnom cudzích ľudí, kde sa tancuje či spieva.

    „Najväčší potenciál pre šírenie nového koronavírusu majú také oblasti verejného života, kde sa zhromažďuje veľké množstvo ľudí v relatívne tesných podmienkach,“ uviedol minister Krajčí. „Ide napríklad o bary, nočné podniky, diskotéky, spoločenské oslavy, festivaly, ak nie sú dodržané platné opatrenia, môže ísť aj o kostoly a náboženské stretnutia, tímové stretnutia a konferencie, športové zápasy a udalosti,“ vymenoval.

    Povinnosť nosiť rúška.  Čítajte na ďalšej strane >>>

    Povinnosť nosiť rúška

    Rúška budú od 2. septembra 2020 povinné aj v školách, s výnimkou žiakov 1. stupňa v triedach. Všetci žiaci ich však budú mať povinné v spoločných priestoroch, ako sú napríklad jedálne.

    Snímať by si ich mali len pri konzumácii jedál a nápojov. Výnimky podľa súčasne platných usmernení predstavujú žiaci so stredným a s ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím. Na deti, ktoré trpia problémami, ako sú alergia, astma či ekzémy, sa už prihliadať nebude. „K vypusteniu výnimky sa pristúpilo z dôvodu, že mnohí výnimku zneužívali. Táto výnimka bola stanovená aj s ohľadom na horúce dni počas letných mesiacov, ktoré už v septembri nebývajú tak časté,“ odôvodnili odborníci z Úradu verejného zdravotníctva.

    Nenosenie rúšok v školách sa u detí nebude sankcionovať. Konzílium prenecháva zodpovednosť na učiteľov. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) verí, že nosenie rúšok v školách zamedzí šíreniu nového koronavírusu a opatrenie sa bude môcť po dvoch týždňoch zrušiť.

    Mohlo by vás zaujímať: