Záujem o bývanie je vysoký a aj to spôsobilo, že v polovici roka ceny bytov na Slovensku oproti minulému štvrťroku vzrástli v priemere o 3,6 percenta. „Ukázalo sa, že ľudia, ktorí potrebovali nové bývanie alebo zvažovali investičný byt, nemuseli rozpúšťať finančné rezervy a mali tak dostatok financií na dofinancovanie hypoték. Ak nepríde zásadný nárast nezamestnanosti napríklad v dôsledku 2. vlny, nevidím dôvod na výrazné spomalenie rastu cien,“hovorí odborník Marián Búlik z OVB Allfinanz Slovensko.

Aj analytici Nehnuteľnosti.sk predpovedajú, že trend zdražovania môže naďalej pokračovať. „Ceny dvojizbových bytov sa oproti 1. štvrťroku zvýšili o 4,26 %, čo môžeme považovať za stále vysoké tempo rastu, najmä ak zvážime situáciu a okolnosti počas jari,“ zdôvodnili analytici. Priemerná cena 2-izbákov sa v Bratislave zastavila na sume 161 000 eur. „Priemer ostatných krajských miest je tesne pod úrovňou 100 000 eur,“ dodali. Porovnanie hlavného mesta s inými krajskými mestami je podľa analytikov naďalej priepastný.

PREHĽAD CIEN 2-IZBOVÝCH BYTOV Kliknite TU

„Najväčší medzikvartálny nárast bol zaznamenaný v Trnave, kde priemerná cena dvojizbových bytov prekročila hranicu 100 000 eur. Naopak, pokles o 3 000 eur bol zaznamenaný v 5. bratislavskom okrese, kde sa cena ustálila a osciluje už niekoľko kvartálov okolo ceny 150 000 eur,“ podotkla spoločnosť.

Ceny trojizbových bytov v 2. štvrťroku 2020 rástli pomalšie, medzikvartálny nárast tesne prekonal jedno percento. „Bratislavský priemer trojizbových bytov je na úrovni 206 000 eur, kým ceny v ostatných krajských mestách sú na úrovni 118 000 eur,“ vyčíslili analytici. Túto štatistiku kazí hlavne 1. bratislavský okres Staré Mesto, kde sa pohybujú ceny 3-izbákov okolo 303 000 eur. Na druhej strane však zaznamenal najvyšší pokles ceny, 3,81 %, medzi prvým a druhým štvrťrokom.

PREHĽAD CIEN 3-IZBOVÝCH BYTOV Kliknite TU

„Najvyšší medzikvartálny percentuálny nárast zaznamenal Trenčín, kde sa priemerná cenovka za trojizbové byty dostala na úroveň 100 000 eur. Napriek tomu ostáva Trenčín najlacnejším krajským mestom, čo vytvára predpoklad na budúci rast,“ poznamenali analytici.

Slováci majú radi nehnuteľnosti a súčasná finančná situácia im praje. Mnohí majú nasporené, banky dávajú nízke hypotéky. Aj to stále tlačí ceny bývania nahor, vysvetľuje Maroš Ovčarik, riaditeľ Partners Investments a analytik Finančného kompasu. „Hlavne vplyvom veľkého objemu peňazí na trhu, dopytu investorov po takýchto typoch investícií. Slováci majú radi nehnuteľnosti a veria im. Aj v bankách majú Slováci nízke úrokové sadzby. Logicky budú hľadať alternatívy aj iné typy investovania, ktoré im ponúknu lepšie zhodnotenie,“povedal.

Trh s nehnuteľnosťami je do veľkej miery silne regionálny. „To znamená, že sú regióny, ktoré sú veľmi lukratívne, bonitné, či už sú to centrá miest, alebo zaujímavé nové zástavby. V tých, myslím si, pokles cien nehnuteľností za súčasnej situácie nehrozí. Môže sa pokojne stať, že ceny nehnuteľností nezaznamenajú napriek kríze pokles, ale skôr budú rásť,“ doplnil Ovčarik. Cenový rast môže byť nižší len u starších bytov, bytov v menej lukratívnych častiach, na vidieku či v malých mestách.

Na bývanie dávame najviac

Slováci pritom v porovnaní so svojimi susedmi bývajú najdrahšie. Ročné náklady na bývanie na Slovensku na obyvateľa predstavujú 2 680 eur, čo rodinám berie až 24 % z rozpočtu. Vo výdavkoch je zahrnuté nájomné, údržba a oprava obydlí, energie, dodávka vody či odvoz odpadu. V tejto štatistike je však Slovensko výrazne nad výdavkami susedov dlhodobo, preto ani pri vysokých cenách bytov nie je dôvod na zmenu rastového trendu. V každom prípade Národná banka Slovenska odhaduje, že výsledok z druhého kvartálu sa už po zvyšok roka nezopakuje a tempo zdražovania sa mierne zmierni. Neklesne však pravdepodobne pod úroveň 8 %.

5 dôvodov, čo drží vysoké ceny. Čítajte na ďalšej strane >>>