Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Predpísali vám antibiotiká a vy ste polovicu zahodili? Priveľa riskujete!

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ak užívame antibiotiká, musíme sa vždy vyhýbať slnku, športu a alkoholu?
    Reklama
    Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

    Lekári nám vždy prízvukujú pri predpisovaní antibiotík, aby sme doužívali celé balenia. Zopakuje to i farmaceut v lekárni a dočítame sa to aj v príbalovom letáku. Odborníci nám vysvetlili, prečo je dôležité vybrať celé balenie lieku a čo nám hrozí, ak ukončíme liečbu svojvoľne skôr.

    Možno ste si to už povedali aj vy: Cítim sa lepšie, ušetrím telo záťaže z antibiotík a s liečbou skončím o pár dní skôr. Lenže aj keď my už chorobu necítime, naše telo môže stále zápasiť so zápalom, infekciou či baktériami. Prestať užívať antibiotiká skôr, ako odporučil lekár, je veľmi zlý krok vedľa, ktorý by sa nám mohol vypomstiť.

    Zdroj: iStock

    Ľudia si nesprávnym užívaním antibiotík spôsobujú rezistenciu k antibiotikám.

    Aké následky nám hrozia, keď ukončíme liečbu skôr?


    Ak sa používajú antibiotiká často alebo nesprávne, strácajú účinnosť. Ak sa rozhodneme ukončiť liečbu skôr, ako nám lekár predpísal, je možné, že budeme musieť telo opäť preliečiť a baktérie sa stanú časom rezistentné, čiže na ne antibiotiká nezaberú.

    Antimikrobiálna rezistencia (AMR) nastáva, keď si baktérie, vírusy, plesne či parazity vyvinú odolnosť proti liečivám, ktoré ich majú zničiť alebo zastaviť ich množenie v ľudskom organizme. „Dôsledkom takto získanej odolnosti voči antibiotikám je, že baktérie sa v tele množia aj napriek liečbe, infekcie sú ťažšie liečiteľné, niekedy s výraznejšími príznakmi, a aj pacient ich môže v niektorých prípadoch ľahšie šíriť,“ vysvetľuje RNDr. Martin Sojka, PhD, z vedúci Národného referenčného centra pre sledovanie rezistencie mikroorganizmov na antibiotiká ÚVZ SR a vedúci Odboru objektivizácie faktorov životných podmienok ÚVZ SR.

    Zdroj: Redakcia Plus JEDEN DEŇ

    Lekár Martin Sojka odporúča užívať antibiotiká len v nevyhnutnom prípade

    Situáciu komplikuje aj to, že ochorenia sú iné ako v minulosti, účinok respiračných vírusov znásobuje bakteriálna infekcia, je ich ťažšie preliečiť. „Ja mám túto zimu príšernú! V priebehu dvoch mesiacov som využívala pätoro antibiotík. Prvé absolútne nezabrali, hoci mi namerali vysoké CRP, z druhých mi boli zle, až tretie balenie zabralo a dostala som sa z choroby," povedala Zuzana z Trenčianskej Turnej.

    Napriek preliečeniu sa však necítila vo svojej koži. „O pár týždňov sa mi opäť začala nádcha, do rána horúčky a zimnica, ktoré ani po týždni neprechádzali. Dostala som ďalšie antibiotiká, a pretože lekárke sa môj stav nezdal, tak mi predpísala ďalšie balenie. Ale to som už nedoužívala, hoci ma lekárka upozornila, aby som ho dobrala," priznala Zuzana.

    Prečo doužívať celé balenie?

    Napriek tomu, že sa cítime lepšie a zdá sa nám, že choroba pominula, baktérie v tele môžu byť stále aktívne. Keď ukončíme liečbu predčasne, môžu sa začať opäť množiť a choroba prepukne nanovo. V takomto prípade však nikdy nezačnite užívať odložené antibiotiká. O ďalšom postupe musí rozhodnúť lekár.  „Zvykli sme si na ľahkú dostupnosť a účinnosť antibiotík, ktoré liečia mnohé bežné, ale i závažné a aj život ohrozujúce bakteriálne infekcie. Ak však o ich účinnosť prídeme, infekcie sa u pacientov stávajú dlhotrvajúce alebo neliečiteľné,“ upozornila doktorka Tatiana Červeňová, hlavný hygienik SR.

    Zdroj: Redakcia Plus JEDEN DEŇ

    Hlavná hygienička Červeňová tvrdí, že antibiotiká sa stanú pri nesprávnom používaní rezistentné

    Čo robiť, aby antibiotiká účinkovali, sa dočítate na druhej strane >>>

    Vyberáme pre vás niečo PLUS