Pohroma menom Sabine, ktorá sa k nám v pondelok prirútila z Čiech a Nemecka, bola predtým v ďalších dvoch krajinách a tam sa volala inak. Tlaková níž sa prehĺbila nad Atlantikom a postúpila cez Britské ostrovy a Severné more nad Škandináviu.

Zatiaľ čo na Britských ostrovoch, vo Francúzsku a v Holandsku ju pomenovali Ciara, v Nórsku sa už volá Elsa a v Nemecku, Švajčiarsku a v Rakúsku sa volá tá istá tlaková níž Sabine. Nemecké pomenovanie sa ustálilo v Česku, v Poľsku aj u nás.

 

Mená európskych víchric

V Európe dostane každá výrazná tlaková níž svoje meno. „Meteorológovia im dávajú mená, aby boli v médiách jednoznačne interpretované,“ vysvetľuje portál imeteo.sk. Tentokrát však na našom kontinente vystrája jedna hlboká tlaková níž, ktorá má až tri mená. Podľa imeteo.sk je to preto, že jednotlivé meteorologické inštitúty sa nezhodli.

Aktuálna níž Sabine je pomenovaná po istej Sabine Kaufmannovej, ktorá si toto meno kúpila za 236,81 eura. Urobiť to môžete aj vy. Stačí sa obrátiť na Inštitút meteorológie berlínskej Slobodnej univerzity a za túto sumu môže niektorá z nasledujúcich víchric niesť vaše meno. Ak by ste si chceli „kúpiť" tlakovú výš, bude to o niečo drahšie, tá stojí 355,91 eura.

Najbližšie dve víchrice si nekúpite, lebo tie už meno majú. Najskôr príde Tomris a potom Uta. Príležitostí však bude dosť, podľa inštitútu je ročne na predaj približne 50 – 60 tlakových výší a 130 – 150 tlakových níží.