V pondelok mal Svätý Otec nabitý program už od rána. Doobeda sa stretol s prezidentkou a osobnosťami Slovenska v prezidentskom paláci a hneď nato ho už v Dóme svätého Martina čakali biskupi, kňazi, rehoľníčky či katechéti.

Prípravy začali od skorého rána. Už od šiestej hodiny bolo okolie paláca obklopené policajtmi a vojakmi. Príhovor Svätého Otca bol síce plánovaný až na 10. hodinu, no prví hostia sa začali zhromažďovať už krátko po ôsmej. Zúčastniť sa stretnutia s pápežom mohli len tí, ktorí dostali osobné pozvanie od prezidentky.

Anketa
Ako vnímate návštevu pápeža na Slovensku?

Medzi 500 vybranými hosťami ceremoniálu boli okrem najvyšších ústavných činiteľov, členov vlády, zástupcov Národnej rady a poslancov Európskeho parlamentu, napríklad bývalí prezidenti Slovenska a expremiérka Iveta Radičová (64). Nechýbali ani zdravotníci, či vedci ako napríklad Pavol Čekan, pozvanie dostal aj hlavný hygienik Ján Mikas či záchranár Viliam Dobiáš.

Zastúpenie mali aj predstavitelia kultúrnej obce či médií. V prezidentskej záhrade boli osobnosti ako Zuzana Krónerová, Juraj Kukura, Jozef Vajda, medzi hosťami zažiarila aj Veronika Cifrová Ostrihoňová či Kristína Tormová. Za akademickú obec sa tu ukázala napríklad Lucia Kurilovská, spomedzi športovcov zlatý olympionik Matej Tóth, ale aj zástupcovia menšín či neziskových organizácií a členovia diplomatického zboru. Pozvanie prijali aj rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka, Jana a Jozef Kuciakovci, a matka jeho snúbenice Zlatica Kušnírová. 

Podujatia s pápežom Františkom sa tiež mohli zúčastniť iba zaočkovaní, pretože registrácia na stretnutie vyžadovala preukázanie covid pasu. Vraj preto medzi hosťami nebolo vidieť predsedu mimoparlamentného Hlasu Petra Pellegriniho (45) či šéfa Smeru Roberta Fica (56). Zo zástupcov opozície sa však ukázali Richard Raši a Erik Tomáš. Svätého Otca prezidentka Zuzana Čaputová najprv spolu s ozbrojenými silami privítala pred palácom.

Pápežovi Františkovi okázalosť nevonia a náležite to dal aj najavo. Nasledovala zdvorilostná návšteva v Zlatom salóniku, ktorej sa zúčastnila rodina a najbližší prezidentky. Zvyčajne hlava cirkvi štátnikom nevenuje viac ako 15 minút, preto polhodinová návšteva vyvolala údiv.

Pápež od prezidentky dostal peceň chleba aj nabíjačku: Čítajte na ďalšej strane >>>