Slovensko sa doteraz spamätáva z náhlej smrti Dana Heribana. Zo sveta odišiel náhle, a preto ľudí zaujíma, čo sa mohlo stať. K jeho smrti sa už vyjadrili uznávaní lekári. Kardiológ Viliam Fischer nášmu denníku povedal, že možnou príčinou jeho náhleho úmrtia mohla byť ischemická choroba srdca. Primár Milan Kulkovský si zas myslí, že príčinou smrti mohla byť akútna disekcia hrudníkovej aorty. „Žiaľ, tá sa prejavuje často nešpecificky, napríklad bolesťami chrbta. Menej pravdepodobnou príčinou je srdcový infarkt,” napísal na svojom účte na Instagrame. Zároveň to, že by príčinou jeho odchodu na druhý svet mohla byť vakcína, okamžite vylúčil.

POSLEDNÉ DOJEMNÉ ZÁBERY HERIBANA NÁJDETE >> V GALÉRII <<

Aj keď základné poučky hovoria, že zastavenie srdca či infarkt môžu prísť hoci aj bez príznakov, ľudí zaujíma, ako je možné, že ho z urgentného príjmu z nemocnice na Kramároch prepustili domov.

Podľa dlhoročného záchrana Viliam Dobiáša, hoci nepozná bližšie okolnosti, nemocnica nepochybila. „Všade na svete majú na urgentnom príjme protokol, ktorý musia dodržiavať. Čiže keď príde pacient s bolesťami na hrudníku alebo aj iných častí tela, podľa protokolu mu spravia potrebné vyšetrenia. Ďalej sa zisťuje, či bol fajčiar alebo nefajčiar, aké mal choroby, čo jeho rodina, aké má ťažkosti, spravia sa základné fyzikálne vyšetrenia ako počúvanie srdca, pľúca, pozrú sa opuchy plus EKG, rôzne odbery, zisťuje sa funkcia obličiek a zisťujú sa aj hodnoty enzýmov, ktoré by pri poškodení srdca mohli byť zvýšené,” vysvetľuje nám dlhoročný záchranár.

Urgentný príjem v nemocnici na Kramároch.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Ak je všetko v poriadku, pacienta si nechajú ešte niekoľko hodín na pozorovanie, či sa niečo predsa len nezmení. Ak nie, pošlú ho domov. Ďalším faktom zostáva, že herca poznalo celé Slovensko. „Bola to známa osobnosť, čiže protokol určite dodržali,” myslí si Dobiáš, ktorý dodáva, že podobných scenárov je nielen na Slovensku, ale aj vo svete veľa. „Aj keď vám na urgente nič nezistia, tým sa nepredpokladá budúcnosť a stále to neznamená, že sa vám nič nemôže stať. Infarkt je náhle ochorenie,” pripomína.

Viliam Dobiáš o možnej diagnóze herca: Článok pokračuje na druhej strane >>>