Prečo expremiér na seba neustále púta pozornosť? Odborníci jasne: Matovič je ukážkový histrión!
1. 5. 2021, 7:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:00)

Čo ten Matovič stvára? Aj tí, ktorí expremiérovi a súčasnému ministrovi financií tolerovali neštandardné správanie, už nespokojne krútia hlavou. Podľa odborníkov má jeho správanie všetky znaky histriónskej poruchy osobnosti.
Zdroj: Dano Veselský/ TASR
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: Getty Images
Galéria k článku
Igor Matovič informuje o uvoľňovaní opatrení, ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského k slovu príliš nepustí. Napriek tomu, že na tlačovke je aj aktuálny premiér Eduard Heger, záverečná reč patrí Matovičovi. Keď prezidentka Zuzana Čaputová naznačí, že Matovič o obsahu zmluvy o Sputniku V nehovorí pravdu, kritizuje aj ju, ale najmä Zuzanu Baťovú, šéfku Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL). Potom sa na sociálnej sieti pochváli, koľko kvetov dostal – narážajúc tak zrejme na kytice pre Baťovú, ktoré jej nosili po jeho kritike.

Podľa odborníkov za takéto správanie môže podstata jeho osobnosti. Sociológ Michal Vašečka pre český týždenník Respekt povedal, že o vládnutí Igora Matoviča sa nedá komplexne hovoriť bez toho, aby sme nehovorili o jeho osobnosti, ktorá vykazuje črty histriónskej poruchy. „Charakteristika histriónskej osobnosti sedí na Igora Matoviča úplne perfektne. Dlho som nevidel, aby až takto na niekoho sadla... Nie je konsenzuálny, je pomerne konfliktný a sebastredný, až narcistne vidí najmä sám seba. Na akýkoľvek problém reaguje cez seba – že mu niekto ublížil,” vysvetlil pre Denník N.
Príznaky histriónskej poruchy sú podľa klinického psychológa Dušana Kešického rôzne, jedno je však isté: „V zásade ide o ľudí, ktorí spôsobujú trvalé problémy sebe alebo svojmu okoliu, obyčajne obe možnosti.“
Histriónska porucha osobnosti patrí do „jednej rodiny" s antisociálnou, hraničnou, resp. narcistickou poruchou osobnosti. „Ide o jedincov, ktorí pôsobia často dramaticky, emocionálne nápadne až nevyrovnane. Vo vzťahoch sa snažia o citovú manipuláciu, dožadujú sa pozornosti. Trpia pocitmi dôležitosti a využívajú ostatných na dosiahnutie svojich cieľov,“ vysvetlil klinický psychológ.
Ak sa im nedostáva pozornosti, môžu prepadať depresii alebo sa hnevajú. „Túžia po novinkách, emočnej stimulácii a vzrušení z nových vecí – stereotypné opakovanie zabehnutého ich nudí. V situáciách, keď je nutná trpezlivosť, bývajú frustrovaní, javia sa ako netolerantní a konanie smerujú k tomu, aby bolo všetko hneď,“ hovorí Kešický. Histrióni sa vrhajú s nadšením do projektov, ktoré si vymyslia, ale časom to opadne, prídu nové zaujatia. Nie sú schopní na dosiahnutie vzdialeného cieľa opustiť uspokojovanie náhlych popudov.
Histriónska porucha ide často ruka v ruke so znakmi iných blízkych porúch. „Sú to výlevy hnevu v blízkych vzťahoch, domáhanie sa pozornosti. Niekedy sa v kontexte narcistickej poruchy stretávame s vyzdvihovaním vlastnej dôležitosti prostredníctvom iných, tzv. VIP osôb, kde poukazujú na blízkosť vzťahu s nimi, čím dostávajú seba na ich úroveň,“ hovorí.
Kým sú uspokojené tieto ich potreby, môžu byť celkom príjemnými spoločníkmi, avšak len do okamihu, kým necítia ohrozenie, resp. stratu v istote svojho postavenia. Potom sa stáva ich správanie menej sociálne prijateľným.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Ako zistíte, že ste histrión? TOTO hovorí definícia ministerstva zdravotníctva! »
Histriónska porucha podľa definície ministerstva zdravotníctva:
Musia byť splnené najmenej štyri z nasledujúcich kritérií:
- Sebadramatizácia, teatrálnosť, prehnané emócie
- Sugestibilita, ovplyvniteľnosť ľuďmi a okolnosťami
- Ďalším znakom je plytká a labilná emotivita
- Trvalé vyhľadávanie vzrušenia a ocenenia druhými a činností, pri ktorých je jedinec centrom pozornosti
- Neprimeraná koketéria vo vzhľade alebo v správaní
- Nadmerná pozornosť venovaná vlastnej fyzickej príťažlivosti
K pridruženým charakteristikám môžu patriť egocentrickosť, zhovievavosť k sebe, trvalá túžba po ocenení, zraniteľnosť citov a pretrvávajúce manipulatívne správanie za dosiahnutím vlastných potrieb.