Prečo dostal „mastičkár" tvrdší trest za marihuanu ako opitý Dědeček za 5 životov? DÔVOD ŠOKUJE
10. 6. 2023, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:04)
Dušan Dědeček (60), ktorý vlani 2. októbra ožratý vo vysokej rýchlosti autom zabil 5 študentov na zastávke, si osem mesiacov po tragédii vypočul trest: 15 rokov odňatia slobody. Verdikt súdu doslova šokoval príbuzných, ktorí prišli o svoje deti. Pre Dědečka žiadajú tvrdší trest. A niet sa čo čudovať, veď rovnako dlhý za mrežami vymerali súdy napríklad „mastičkárovi“ Josefovi Šipošovi. Ten dostal za prechovávanie marihuany, z ktorej vyrábal mastičky proti rakovine, 15 rokov v base a prepadnutie majetku. Čo na to advokáti?
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Galéria k článku
O 15-ročnom nepodmienečnom treste odňatia slobody pre Dušana Dědečka rozhodol Okresný súd Bratislava I tento štvrtok. Dědeček v stave ťažkej opitosti rýchlosťou 143 kilometrov za hodinu vrazil do študentov, ktorí stáli na zastávke Zochova. V čase nárazu do prvej osoby sa rútil rýchlosťou 107 kilometrov za hodinu. Nehodu neprežilo celkovo 5 študentov, ktorí mali celý život ešte pred sebou. Preto nečudo, že 15 rokov za mrežami nepodmienečne sa nepozdáva rodinám obetí. „Pätnásť rokov je veľmi málo," komentoval to splnomocnenec jednej z rodín obetí Patrik Benčík. Trest skôr podľa neho zodpovedá tomu, akoby išlo o konanie o dohode o vine a treste.
Rozhodnutie senátu o treste zatiaľ nie je právoplatné. Dědeček na hlavnom pojednávaní priznal vinu, preto sa nemohol odvolať. Sudca bol zhovievavý aj pri umiestnení Dědečka do cely. Trest si má odpykať v ústave na výkon trestu iba s minimálnym stupňom stráženia. Bývalý športový funkcionár si dokonca bude môcť ešte sadnúť za volant po uplynutí desaťročného zákazu šoférovania motorových vozidiel a trojročného ochranného dohľadu.
„Preňho nie je žiadny adekvátny trest. Veď on nemá žiadnu ľútosť. Akú ľútosť on mal? To všetko boli len myšlienky obhajcov. To sa nedá odpustiť. Keby vám niekoho zabil, bude sa s tým dať žiť? Nebude," komentoval to otec Natálie († 19), ktorá je jednou z Dědečkových obetí. „Aj keby dostal doživotie, tak by to nebol primeraný trest. Ja chodím s manželkou na hrob mojej dcéry a on sa bude stretávať s rodinou."
Do prípadu sa najnovšie vložil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý vydal krajskému prokurátorovi pokyn, aby proti rozsudku podal odvolanie v neprospech obžalovaného pre nesprávnosť výroku o treste. „Uložený trest považujem za neprimerane nízky, dôsledne nezohľadňujúci spôsob spáchania činu, jeho následky a osobu páchateľa. V neposlednom rade nezabezpečuje ani generálnu prevenciu, výchovný vplyv, teda odradenie iných od páchania obdobných trestných činov,“ vyjadril sa Žilinka.
Mnohí pritom poukazujú na prípad spred mesiaca, keď dostal rovnako 15-ročné väzenie „mastičkár“ z obce Dolné Zelenice za drogy. Josef Šipoš pestoval marihuanu 20 rokov. Tvrdí, že za účelom vyrábania mastí, ktoré mali pomôcť onkologickým pacientom. Súd ho nešetril. „Okresný súd Trnava uznal obžalovaného za vinného z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi a uložil mu trest odňatia slobody vo výmere 15 rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu odňatia slobody so stredným stupňom stráženia. Zároveň obžalovanému uložil trest prepadnutia majetku, ktorého vlastníkom sa stáva štát," povedala hovorkyňa súdu Jana Kondákorová.
Článok pokračuje na ďalšej strane: OSLOVILI SME SYNA AJ OBHAJCU ŠIPOŠA! ČO SI MYSLIA O POROVNANÍ TRESTOV? »»»
Tento nepomer skritizovalo aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS). Opätovne hovorí o potrebe dekriminalizácie marihuany. „Všetci cítime, že nie je spravodlivé, aby človek dostal za pár marihuanových cigariet vyšší trest ako vrah, mafián či skorumpovaný sudca," vyhlásil podpredseda PS Martin Hojsík. Strana SaS na rozsudok reagovala s tým, že takéto neprimerané trestanie je neakceptovateľné, a to najmä v porovnaní s trestami napríklad za vraždu alebo zabitie. Jej poslanci chcú preto v parlamente predložiť pozmeňujúci návrh k novele Trestného zákona, aby nebolo trestné ani najmenšie množstvo marihuany.
Odsúdený Šipoš sa proti rozsudku odvolal, no rovnako sa odvolal aj prokurátor, ktorému sa 15 rokov zdá málo a požaduje pre „mastičkára“ dokonca 20-ročný trest s najvyšším stupňom stráženia.
Tresty vníma nespravodlivo aj syn „mastičkára“ Patrik Šipoš: „Náš prokurátor požaduje 20 rokov, prokurátor Dědečka žiada a dohodli sa na 15 rokoch. Ľudský život je na Slovensku omnoho menej, ako drogy. Drogy sú tu považované za najväčšie zlo, pričom si myslím, že ľudský život má väčšiu hodnotu,“ povedal pre denník Plus JEDEN DEŇ.
Na názor sme sa spýtali aj obhajcu Šipoša Igora Ribára. „Čo sa týka porovnania výšky trestu, tak tam sa tá absurdita krásne dostala na povrch. Zbavíte života piatich ľudí, alebo vypestujete marihuanu, tak marihuana vyhráva. Prídete o celý majetok, prídete o 15 rokov vášho života, vaša rodina skončí v podstate na ulici,“ povedal nám Igor Ribár.
Článok pokračuje na ďalšej strane: ČO SI O TRESTOCH MYSLÍ ADVOKÁT JOZEF DOBROVIČ? HLAVNÝ BOL PODĽA NEHO PRÍSTUP OBŽALOVANÝCH! »»»
Systém ukladania trestov nie je celkom spravodlivý ani podľa advokáta Jozefa Dobroviča: „Drogová činnosť je podľa môjho názoru trestaná až neadekvátne. Argumentom pre vysoké tresty za spáchanie trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovanie s nimi, je najmä prevencia a exemplárne tresty, aby to odradilo ľudí od páchania tejto trestnej činnosti, no nemá to žiadaný účinok a väznice sú preplnené odsúdenými, ktorí dostali 10 a viac rokov za predaj drog.“
Dobrovič však pripomenul, že v prípade mastičkára nešlo len o mastičky. „Pán Šipoš nedostal trest pre výrobu mastičiek, ale pre prechovávanie veľkého množstva marihuany, aby sme zas úplne nebagatelizovali skutok za ktorý dostal trest, hoci z pohľadu ochrany spoločnosti považujem tak vysoký trest za príliš vysoký,“ dodal.
Podotkol však, že ide aj o prístup oboch obžalovaných k samotnému skutku. „Pokiaľ viem, tak pán Šipoš popieral naplnenie skutkovej podstaty, kým pán Dědeček sa k skutku hneď priznal, svoje konanie úprimne oľutoval, predtým viedol riadny život, a preto súd mohol pristúpiť k mimoriadnemu zníženiu trestu. V tomto považujem náš súdny systém za spravodlivý. Je nutné zohľadňovať poľahčujúce a priťažujúce okolnosti a priznanie a oľutovanie je prvým a zásadným krokom obžalovaného k náprave. Tie dôsledky konania pána Dědečeka sú katastrofálne a nenávratné, zatiaľ čo dôsledky konania pána Šipoša nie sú v podstate žiadne a práve preto nepovažujem trest pre pána Šipoša za spravodlivý. No trest pre pána Dědečeka je podľa môjho názoru adekvátny z pohľadu toho, že má výchovný vplyv na páchateľa, zabezpečuje ochranu spoločnosti pred páchateľom a je aj dostatočne vysoký, aby pôsobil preventívne a odstrašujúco,“ uzavrel advokát Jozef Dobrovič.
Článok pokračuje na ďalšej strane: OD TOHTO DÁTUMU BY SA TRESTY ZA DROGY AJ ZA ŠOFÉROVANIE POD VPLYVOM MALI ZMENIŤ! »»»
V oboch prípadoch ide ešte o neprávoplatné rozsudky, to znamená, že situácia sa v oboch prípadoch ešte môže zmeniť. Zmena čaká aj náš právny systém. V dohľadnom čase, s účinnosťou od 1.januára 2024 je avizované prijatie návrhu novely trestného zákona, súčasťou ktorej by mali byť miernejšie tresty práve v prípade prechovávania ľahkých drog pre vlastnú spotrebu. „Súčasne má byť striktne rozlišované medzi prechovávaním a obchodovaním s drogami,“ informoval advokát Róbert Bános.
Naopak z predloženej novely vyplýva, že vyššie tresty by mali byť ukladané práve pri trestných činoch alkoholu či návykovej látky za volantom. „Obzvlášť, ak pri jazde pod vplyvom alkoholu dôjde k úmrtiu osoby,“ vysvetlil Bános.
Prečítajte si tiež: