Nielen ľuďom, ale aj psíkom rastú zuby nakrivo, čo môže byť obrovský problém. Nielen estetický, ale hlavne zdravotný. Nesprávne rastúce zuby môžu poškodzovať čeľusť, ďasná alebo si pes bolestivo hryzie do jazyka. Na rast krivých zubov sú náchylnejšie menšie psie plemená - bulteriér, stafordšírský teriér ktorým mliečne zuby nevypadávajú správne.
Zdroj: Daniela Pirschelová
Trvalý chrup ich nie je schopný vytlačiť z normálneho postavenia a tak rastie mimo zuboradia a „obchádza mliečňaky“. Pomoc odborníka vyhľadávajú hlavne majitelia psov ktorí túžia mať zo svojich štvornohých miláčikov šampiónov súťaží, ale porota ich vylúči kvôli nepravidelnému skusu alebo zovretiu čeľuste. Ideálny vek na kontrolu je od jedného roka psíka, keď už má kompletný chrup.
Vtedy by ste mali prísť za veterinárom najmä ak máte nejaké pochybnosti o správnom vývine jeho zubov.
Dedičné krivé zuby
"Ak prvé, riešim to, ale ak ide vrodenú vadu odmietnem tento zákrok, aj kvôli plemenitbe,“ hovorí odborník, „nebolo by to etické, keďže táto anomália sa prenáša aj na ďalšie potomstvo.“ Upresnil, že nie je fér, aby si chovateľ kúpil takto „upraveného psíka“ na plemeno a potom sa mu budú rodiť šteňatá s krivými zubami. Kupujúci netuší, že pes ktorého si zaobstaral na založenie chovu absolvoval zákrok u chirurga.
Obaja, tak lekár ako aj chovateľ by si pošramotili svoju povesť v týchto kruhoch. Každému zákroku predchádza dôsledné vyšetrenie, kvôli jeho opodstatnenosti. Otlačky a neskoršie osadenie strojčeka sa robí v celkovej anestéze.
„Pre psa je tento proces veľmi nepríjemný. Potrebujeme pri práci suché ústne prostredie a zákrokom pri plnom vedomí by sme ho nemohli zabezpečiť“ popisuje odborník metodiku postupu, „čas nasadenia aparátu trvá zhruba 30 minút a zviera ho nosí päť dní. Kvôli usadeniu mäkkého tkaniva a zabráneniu posunu zubov nechávame strojček nasadený ešte minimálne mesiac. Retiazku na uťahovanie však odstránime,“ upresňuje chirurg.
Veterinár tvrdí, že pes nie je nadšený z prítomnosti cudzieho predmetu v papuli. Po pár dňoch si však zvykne.
- Majiteľ musí dbať aby psík v tom čase prijímal namočenú mäkkú potravu, určite nie kosti ani surové mäso.
- Vyhnúť sa musí aj používaniu hračiek. Dôležité je sledovať či nedošlo k uvoľneniu rovnátok.
- Tiež je potrebné v čase nosenia strojčeka zabezpečiť zvýšenú starostlivosť o chrup, ktorý čistíme buď zubnou pastou pre psov alebo používaním antibakteriálneho gélu.
Nie je to lacný špás
Za nasadenie rovnátka na zub zaplatí majiteľ 33 eur. Anamnéza ho vyjde 17,50 a ďalšie náklady tvorí materiál a poradenstvo. Spolu je to zhruba 80 eur za jeden zub. „Za najdrahší výkon ktorý som doteraz robil zaplatil majiteľ psa 350 eur,“ uviedol skúsený odborník,“ nájdu sa však aj takí, ktorí majú záujem o zákrok, ale keď im vypočítam cenu, radšej z toho vycúvajú.“
Práca chirurga na zvieracej klinike býva občas aj humorná. Jeden majiteľ psa bol veľmi spokojný s vyrovnanými zubami svojho miláčika. Opýtal sa preto lekára či aj jemu by vedel spraviť rovnako dobrý zubný aparát. „ Toto nerobím, ale vo svojej praxi som už plomboval zuby mojim kolegom alebo odstraňoval zubný kameň,“ so smiechom hovorí docent Capík,
„Robím to však len v ojedinelých prípadoch, kedy sa mi niekto posťažuje, že nemá čas zájsť za svojim stomatológom,“ uzavrel vtipné rozprávanie veterinár.