Do práce s COVIDOM? Prekvapivá predpoveď Mikasa a VIEME, čo plánujú odborníci od SEPTEMBRA!
14. 8. 2022, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:29)
Leto sa pomaly končí a odborníci začínajú očakávať nárast nových prípadov ochorení COVID-19. Podľa ich odhadov to tak bude už v septembri pre návraty ľudí z dovoleniek, presun podujatí do interiérov či začiatok školského roka.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: TASR/ Pavel Neubauer
Zdroj: TASR/ Ján Krošlák
Galéria k článku
Epidemická situácia je zatiaľ pomerne priaznivá, no odnorníci už teraz avizujú, že očakávajú, že s blížiacou sa jeseňou sa v jej prvých týždňoch prejaví pribúdajúci počet pacientov s ochorením COVID-19. Ministerstvo zdravotníctva SR, konzílium odborníkov a Úrad verejného zdravotníctva SR preto upozorňujú na dôležitosť dodržiavania odporúčaní.
Hlavný hygienik SR Ján Mikas apeluje na občanov, aby si svoje zdravie chránili. Vyzdvihuje význam očkovania, hygieny rúk vrátane dezinfekcie a zásady respiračnej hygieny, ako napríklad používanie jednorazových papierových vreckoviek najmä pri kýchaní či kašlaní.
Anketa
Myslíte si, že v septembri príde ďalšia koronavírusová vlna?
Odborníci apelujú, že je dôležité tiež dodržiavať fyzický odstup či vyhýbať sa kontaktu s chorými osobami a uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí.
"V interiéroch je potrebné dbať na priame, časté a účinné vetranie. V prípade, ak hrozí zvýšené riziko nákazy, odporúča sa nosiť správne nasadené rúško či respirátor," pripomínajú.
Dočkajú sa Slováci od septembra nových opatrení? Viac si môžete prečítať na nasledujúcej strane >>>
"Pokiaľ sa neobjaví nejaký významný variant, ktorý by zmenil aktuálnu situáciu k horšiemu, tak nepredpokladáme, že by sme museli pristúpiť k takým vážnym opatreniam, ako sme pristúpili v minulosti," objasňuje Mikas.
Aktuálne platia na Slovensku dve vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. "Jedna sa týka použitia respirátorov, druhá izolácie počas karantény," pripomína hlavný hygienik.
Mikas tvrdí, že ľudia, inštitúcie, ale aj jednotlivé rezorty musia začať už teraz sami od seba a sami prevziať zodpovednosť za svoje zdravie. "Nemusí byť niečo napísané ako povinnosť vo vyhláškach, ak má niekto pocit, že je v nejakom ohrození alebo sa cíti nekomfortne, nech si dá rúško, nie je to hanba," ozrejmuje.
"Nie je naším cieľom robiť opatrenia týkajúce sa povinností, chceli by sme ísť cestou odporúčaní a informovať ľudí o tom, ako sa chrániť," vysvetľuje hlavný hygienik. Takisto návrat k režimu OTP sa podľa jeho slov neočakáva.
Hlavného hygienika sme sa opýtali, či si vie predstaviť, že koronavírus bude našou súčasťou a pozitívni ľudia budú chodiť napriek tomu do práce. "Ja si myslím, že v priebehu niekoľkých rokov to tak skončí. Pravdepodobne bude covid braný ako akútne respiračné ochorenie. Človek bude môcť chodiť aj do práce, ale je dôležité, aby si zvážil či ísť, či nie. Odporúčam však radšej zostať doma, nepodceniť situáciu a vyležať to, netreba so zdravím hazardovať," pripomína.
V čom odborníci apelujú aj na podniky a školy si môžete prečítať na nasledujúcej strane >>>
Odborníci apelujú aj na podniky či školy
Odborníci pripomínajú podnikom, inštitúciám či školám, aby zohľadňovali dodržiavanie základných odporúčaní, ako napríklad dodržiavanie odstupov, používanie dezinfekcie či vetranie priestorov.

Zdroj: Twittee - W. Orgler
Ministerstvo, hygienici, ale aj konzílium upozorňujú zariadenia a inštitúcie, aby si aktualizovali svoje pandemické pohotovostné plány, aby vedeli podľa potreby flexibilne reagovať na vývoj pandemickej situácie, ktorú je len ťažko odhadnúť, aká bude.