Vláda chce, aby sa ekonomika trochu nadýchla. Od pondelka môžu otvoriť očné optiky, stavebniny, stanice STK a EK, zberné dvory, galantérie či advokátske a notárske kancelárie. Predaj sa povoľuje aj záhradkárstvam, no netýka sa to veľkých záhradníckych centier, tie musia ostať naďalej zatvorené.

Kabinet Igora Matoviča nechce, aby otvorenie obchodov znamenalo šírenie nákazy, a preto zároveň vo všetkých obchodoch sprísňuje hygienické pravidlá. Asi najvýznamnejšou zmenou je, že na vstup do obchodu budete po novom okrem rúška potrebovať aj hygienické rukavice alebo mať dezinfikované ruky. Rukavice alebo dezinfekčný prostriedok pred vstupom má zabezpečiť obchodník.

Ďalším obmedzením je, že v obchodoch bude môcť byť len jeden človek na 25 štvorcových metrov plochy. „Chceme zabrániť tomu, aby sa v čase akcie v obchode nakopili ľudia a riziko prenosu infekcie rastie až rádovo,“ priblížil Matovič. Znamená to, že v bežnom supermarkete bude môcť naraz nakupovať asi 50 ľudí, podľa rozlohy. Malé predajne budú môcť púšťať ľudí po jednom.

Práve toto opatrenie však môže podľa reťazcov ľuďom spôsobiť najväčšie problémy. „Urobíme maximum, aby sme dokázali implementovať nové nariadenia vlády, ale je reálne, že v pondelok si nebude môcť každý zákazník nakúpiť v obchode v blízkosti svojho domova, pretože nastavenie regulácie to neumožní,“ upozornil Martin Krajčovič, šéf Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje najväčšie obchodné reťazce.

Napriek sprísneným hygienickým opatreniam je sprístupnenie nových prevádzok podľa odborníčky dobrým signálom. „Má zmysel v tom, že život predsa len pokračuje ďalej,“ povedala sociologička Silvia Porubänová. Len čo to situácia dovolí, malo by podľa nej dôjsť k otvoreniu ďalších prevádzok. „Naopak prípadné obmedzenie pohybu by mohlo vyvolať väčšiu frustráciu a viesť k panike,“ dodala odborníčka.

Čo môže byť otvorené od pondelka a ako sa sprísňuje hygiena >>