Špinavú bielizeň pretriedite, hodíte do bubna práčky, pridáte prací prášok, voňavú aviváž a zapnete. Samotná práčka sa však veľmi ľahko môže stať hniezdom nepríjemných baktérií či dokonca plesní. Tieto patogény sa cez vlhké oblečenie dostanú aj k vám a môžu vám spôsobiť nepríjemné ťažkosti, informuje o tom zahraničný portál livestrong.com.

Aké baktérie číhajú vo vašej práčke?

"Vo vašej práčke sa môžu vyskytnúť vírusy ako norovírus a adenovírus,“ hovorí mikrobiológ Charles Gerba. Keďže je práčka "vlhké prostredie", vyskytuje sa v nej množstvo mikróbov. "Práčky však vytvárajú úrodnú pôjdu aj pre salmonelu," dodáva. Ak sa práve teraz pýtate, či prací prostriedok tieto vírusy nedokáže zničiť, odpoveďou je - nie vždy. V staršej štúdii z júla 2007 v Applied and Environmental Biology Gerba a jeho kolegovia poznamenali, že umývanie samotným detergentom bolo neúčinné na elimináciu a deaktiváciu črevných vírusov, ako sú adenovírus, rotavírus a hepatitída A.

Najväčší problém je v spodnej bielizni

Podľa Gerbu sú najväčším problémom vírusy, ktoré sa po vypraní nachádzajú v spodnej bielizni. Podľa odborníka sa v nej nachádza až 0,1 gramu výkalov - len na porovnanie, táto hmotnosť zodpovedá hmotnosti štvrtiny arašidu. Voľným okom tieto čiastočky síce nevidíte, no pri nesprávnej údržbe práčky vám Gerba zaručuje, že tam budú.

>> AKÉ OCHORENIA VÁM HROZIA ZO ŠPINAVEJ PRÁČKY, NÁJDETE V GALÉRII <<

Anketa
Ako často čistíte práčku?

"Problém je, že mikróby, ktoré hnisajú vo vašich výkaloch, sa môžu rozmnožovať vo vašej práčke a kontaminovať čisté oblečenie vrátane ďalšej várky bielizne. A ak sa dotknete znečisteného predmetu alebo povrchu (ako je oblečenie alebo samotný stroj) a potom si neúmyselne vložíte špinavé ruky do úst, môžete sa nakaziť," vysvetľuje odborník.

Ako často by ste mali čistiť práčku? Článok pokračuje na druhej strane >>>