POZOR! Používate internetbanking? O peniaze môžete prísť jednoduchým trikom podvodníkov!
25. 2. 2024, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:46)

Myslíte si, že máte silné heslá v mobile a aj do internetbankingu? Hackeri vám ale aj tak môžu ukradnúť heslá. Využívajú na to jednu funkciu smartfónu.
Zdroj: Unsplash
Zdroj: Martin Miškerík
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Smartfóny nepoužívame len na telefonovanie, využívame ich na komunikáciu na sociálnych sieťach, ale mnohí aj na prístup k bankovým aplikáciám či internet bankingu. Avšak napriek rôznym upozorneniam niektorí málo dbajú na bezpečnosť. Aké pravidlá treba dodržiavať, aby sme sa vyhli tomu, že sa nám do zariadenia dostane hacker? Napríklad, nemali by sme sťahovať aplikácie z iných zdrojov, ako je oficiálny obchod s aplikáciami, ale ani klikať na odkazy bez toho, aby sme vedeli, že nás zavedú na bezpečnú webovú stránku. Pravidiel je síce oveľa viac, ale niekedy môžete dodržať všetky, a predsa sa stanete obeťou útočníka. Vírus do smartfónu sa môže dostať viacerými cestami, píše portál vosveteit.sk.
Portál upozorňuje na jedno z nebezpečných povolení v smartfóne, ktoré útočníci často zneužívajú, aby získali prihlasovacie údaje do rôznych služieb. Povolenia umožňujú aplikáciám pristupovať k určitým častiam zariadenia. Ak povolíte napríklad aplikácii prístup k SMS správam, tak ich môže nielen čítať, ale aj odosielať. Preto by sme si mali dobre premyslieť, čo v aplikáciách odklikneme.
Jedno z povolení totiž vyčnieva nad ostatnými. Ide o schopnosť prekrývať obrazovku vášho smartfónu. Túto funkciu často zneužívajú hackeri a to tak že v momente, keď zistia, že otvoríte napríklad aplikáciu banky alebo stránku vašej banky v prehliadači, tak ju prekryjú falošnou prihlasovacou stránkou. Vy si myslíte, že sa prihlasujete do internet bankingu a vôbec netušíte, že práve odovzdávate údaje útočníkovi cez podvodný formulár na falošnom webe.
A problém je na svete. Buďte opatrní a všímajte si, či sa skutočne prihlasujete do vašej banky.