Cez internet v dnešnej dobe nakupujeme od oblečenia, cez potraviny až po elektroniku. Vo virtuálnom svete zoženieme takmer všetko. Obrovskému nárastu  nakupujúcich cez e-shopy sa tešia aj podvodníci. Práve v týchto dňoch vzniká stále viac falošných e-shopov.

Jedným z posledných odhalených je slovinský e-shop shopolo.sk. Prevádzkovateľom internetového obchodu je spoločnosť Mi sport, trgovina in storitve d.o.o. Spodnje Stranje 33, 1242 Stahovica, Slovinsko. „Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje spotrebiteľov na praktiky prevádzkovateľa internetového obchodu www.shopolo.sk. Ako vyplýva z doručených spotrebiteľských podaní, po objednaní dezinfekčného prostriedku na ruky bolo spotrebiteľom doručené balenie obsahujúce vodu, prípadne inú tekutinu,“ uviedla SOI. V prípade, ak sa spotrebiteľ cíti konaním predávajúceho poškodený, môže sa obrátiť na Európske spotrebiteľské centrum v SR.

Ďalším obchodom, ktorého praktiky nie sú v súlade so zákonom je  www.lunzo.sk. prevádzkovateľom internetovej stránky je spoločnosť Lunzo s.r.o. so sídlom Houškova 21, 326 00 Plzeň, Česká republika, ktorá predmetnú stránku označuje ako internetovú galériu, prostredníctvom ktorej predávajú výrobky zahraniční predávajúci, so sídlom v Číne alebo v Singapure.

„Z obsahu spotrebiteľských podaní vyplýva, že po uskutočnení objednávky a jej následnom zaplatení, nie je tovar spotrebiteľovi doručený. Viacero spotrebiteľov si taktiež uplatnilo právo odstúpiť od zmluvy do 14 dní bez udania dôvodu, predávajúci odstúpenie akceptoval, avšak peniaze im nevrátil,“Navyše, po uskutočnení nákupu a realizácii platby, s predávajúcim nie je možné komunikovať žiadnym zo spôsobov, uvedených na stránke internetového obchodu.

Najnovšie SOI varuje pred prevádzkovateľom internetovej stránky www.zozu.sk. Ide o ďalšiu z internetových stránok, pred ktorými SOI už dlhšiu dobu varuje spotrebiteľov. „Hlavný dôvod je, že z obsahu týchto stránok nie je jednoznačne zrejmé, kto je predávajúci, teda s kým spotrebiteľ uzatvára zmluvu a voči komu môže uplatňovať svoje práva,“ informuje SOI.

Anketa
Mali ste aj vy už skúsenosť s falošným e-shopom?
  • 41%
  • 59%

Zoznam podvodných obchodov nájdete na ďalšej strane »