Slováci, POZOR! V tomto dovolenkovom raji vyčíňajú nebezpečné medúzy: FOTO rovno z pláže!
8. 6. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:21)
Dovolenkári, dávajte si pozor na medúzy, varuje slovenské veľvyslanectvo v Grécku! Odborníci v tejto obľúbenej destinácii sledujú šírenie obzvlášť nežiaduceho druhu medúz už dlhší čas, pričom najväčší výskyt zaznamenali vo viacerých častiach Egejského a Iónskeho mora.
Zdroj: reprofoto Inaturalist/FB
Zdroj: reprofoto Inaturalist/FB
Zdroj: Reprofoto Inaturalist
Galéria k článku
Predstavte si, že plávate v mori a v tom cítite, že okolo vás niečo preplávalo bez toho, aby ste si to všimli. Potom na nohe alebo na boku pocítite bodnutie a hneď na to veľké pálenie – správne, bola to medúza!
Na zvýšený výskyt týchto morských tvorov upozorňuje aj slovenské veľvyslanectvo v Grécku. Ide o druh Pelagia noctiluca, čo je latinský názov pre fialovú medúzu. „Fialová medúza je v období dospievania oranžovohnedá a v dospelosti získava nápadnú fialovú alebo ružovú farbu. Je pomerne malá, s priemerom zvona od 3 do 12 cm, má však dlhé chápadlá, čo znamená, že môže bodnúť až zo vzdialenosti 2 metrov,” upozorňuje veľvyslanectvo na svojej facebookovej stránke. Fialové medúzy majú vo svojich dlhých chápadlách veľmi bolestivé žihadlo.
“Mňa popŕhlila na zápästí, ledva som doplávala na breh, bolelo to a potom to dosť opuchlo. Keď som šla opätovne do vody, tak som nemohla plávať,” povedala Dominika, ktorá na dovolenku v Grécku tak skoro nezabudne.

Slováci, ktorí sa toto leto rozhodnú vycestovať za teplom do Grécka, by mali byť opatrní najmä na Zakyntose, Paxose, Antipaxose, Kefalonii, v zálive Amvrakikos a na Korfu. „Preto sa dá očakávať, že v nasledujúcich dňoch a týždňoch sa problém začne stupňovať aj na týchto miestach,” varuje veľvyslanectvo.
Čo robiť, keď vás takáto medúza popŕhli? Článok pokračuje na druhej strane >>>
V prípade bodnutia fialovou medúzou sa na rozdiel od normálneho bodnutia medúzou neodporúča použiť ocot na zabránenie uvoľňovania ďalšieho jedu pod kožu. Naopak, ocot zhoršuje stav a bolesť. Jed tejto medúzy sa inaktivuje mierne zásaditým roztokom (pastou z jedlej sódy rozpustenej v zodpovedajúcom množstve morskej, nie sladkej vody), nie octom, roztokom amoniaku ani alkoholom. Zasiahnuté miesto odporúčajú odborníci neobväzovať. Informuje o tom slovenské veľvyslanectvo v Grécku.
Čo robiť pri bodnutí medúzou?
- V prvom rade, je dôležité zmyť všetky zvyšky žihadiel, ktoré sa môžu prilepiť na kožu (na tento proces použite morskú vodu, NIE sladkú!).
- Následne naneste na postihnuté miesto pastu zo sódy bikarbóny alebo krém na ošetrenie bodnutia medúzou.
- Po jej vyschnutí pastu opatrne zoškrabte napríklad plastovou platobnou kartou, nie rukou!
- Aplikujte ľad na zasiahnutú časť na 5 – 15 minút. Ľad alebo ľadový nealkoholický nápoj by mal byť obalený látkou, napríklad tričkom.
- Na ďalšie zmiernenie bolesti použite kalamínový krém alebo hydrokortizónový krém (tieto sa dajú nájsť v lekárni), alebo bežné lieky proti bolesti ako napr. Ibalgin alebo Paracetamol.
- Ak sa u vás vyskytnú vážne symptómy – sťažené dýchanie, mdloby, zmätenosť alebo problémy so srdcom, vyhľadajte lekársku pomoc.