Upozornil na to exminister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý je dnes šéfom mimoparlamentnej strany Dobrá voľba. Podľa neho si súkromné poisťovne cez rôzne agentúry platili maklérov, ktorí mali presviedčať ľudí, aby prešli z VšZP do inej poisťovne. Maklér mal za každého získaného klienta podľa Druckera zinkasovať od 35 do 40 eur. Poisťovne si pritom kupovať nových klientov zo zákona nemôžu.

 

Pre tieto aktivity mala prísť VšZP až o 140-tisíc poistencov. „Čo vo finančnom vyjadrení je zhruba 140 miliónov eur v príjmoch, o ktoré bude mať štátna zdravotná poisťovňa menej a súkromné zdravotné poisťovne viac,“ vyhlásil Drucker. VšZP podľa neho hrozí, že pre túto stratu nebude schopná platiť za zdravotnú starostlivosť.

Súkromné poisťovne to však odmietajú. „Odsudzujeme a netolerujeme akékoľvek nekalé praktiky. Náborové kampane sú predmetom kontroly zo strany Úradu pre dohľad na zdravotnou poisťovňou, no nezaznamenal žiadne porušenie pravidiel zdravotnou poisťovňou Dôvera,“reagoval hovorca poisťovne Matej Štepianský. Aj Union tvrdí, že v kampani využíva len legálne zbrane. „V prípade, ak by vzniklo akékoľvek podozrenie týkajúce sa prepoisťovania, je Union zdravotná poisťovňa vždy pripravená situáciu riešiť a prípadne spolupracovať s príslušnými úradmi,“povedala členka predstavenstva a riaditeľka zdravotného poistenia v Unione Elena Májeková.

Faktom však je, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou eviduje v súvislosti s kampaňou už viacero podnetov. Všetky sa týkajú Unionu. „Úradu boli doručené 3 podnety týkajúce sa prepoisťovania so zmenou zdravotnej poisťovne od 1. 1. 2020,“informovala Erika Kováčiková.

Vypátrali sme dôchodcov, ktorí naleteli >>