Mušiek je už veľa a čoraz viac je aj poštípaných ľudí. Tento hmyz je príbuzný komára, no v porovnaní s ním je muška drobnejšia a zavalitejšia. Meria 2 až 5 milimetrov.

„Na Slovensku sa vyskytuje približne 50 druhov mušiek. Samičky takmer všetkých druhov cicajú krv, asi tretina výlučne na vtákoch, ostatné na rôznych cicavcoch. Ľudí u nás napáda iba 10 až 15 druhov,“ vysvetlil Matúš Kúdela z Katedry zoológie Univerzity Komenského v Bratislave.

Mušky sa najčastejšie objavujú v okolí potokov a riek. Dokážu však zaletieť aj niekoľko kilometrov od vodných tokov, takže vyskytnúť sa môžu hocikde, aj vo vašej záhrade, v lese či v parku. Aktívne sú ráno a podvečer a tiež počas dní, keď je zamračené a bezveterné počasie.

Po uhryznutí muškou si všimnete na pokožke malú krvavú ranku, ale aj opuch, ktorý vás niekoľko dní veľmi svrbí. „V porovnaní s komármi býva opuch aj svrbenie intenzívnejšie. V extrémnom prípade po napadnutí veľkým počtom mušiek sa môže u alergikov vyskytnúť horúčka až anafylaktický šok,“ upozornil odborník. Rana pritom môže aj hnisať, ako sa to stalo spomínanému mladíkovi.

„Okrem alergickej reakcie môže byť potenciálne nebezpečné poštípanie veľmi veľkým počtom mušiek naraz. Iným rizikom môže byť prenos chorôb, na Slovensku však nemáme zistený žiadny prípad prenosu ochorení na človeka,“ dodáva Kúdela.

Ako sa brániť muškám

Najlepšou prevenciou sú repelenty. Mušky idú najmä na nohy, preto by sme pri výlete do prírody mali nosiť dlhé nohavice. Odporúčajú sa aj dlhé rukávy, oblečenie by malo byť svetlých farieb. Výhodou je, že mušky neštípu v noci, len počas dňa.

Prečítajte si aj: