Reklama

Požiera kosti: Zákernú chorobu má 400-tisíc Slovákov, mnohí to ani netušia!

Vyšetrenie na denzitometri, ktoré osteoporózu vie odhaliť včas, trvá 10 - 15 minút, nebolí a je plne hradené zdravotnými poisťovňami. Ľudia však o tom nevedia.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Chystáte sa na lyžovačku a rozmýšľate, čo ešte treba urobiť? Skontrolovať si kosti! Lekári bijú na poplach, najnovšie čísla sú alarmujúce. Až 400-tisíc Slovákov má osteoporózu. Práve pre ňu si každé tri sekundy niekto zlomí kosť!

Osteoporóza je zákerná v tom, že nemusíte pociťovať žiadne príznaky. Prvým prejavom môže byť až prvá osteoporotická zlomenina. Tá vás môže prekvapiť pri páde na lyžiach alebo pošmyknutí sa na klzkom chodníku. Ide pritom o vážnu vec. Po prvej zlomenine je totiž vysoké riziko ďalších a napríklad zlomenina krčka stehennej kosti môže mať pre človeka fatálne následky. Až pätina pacientov do roka po tejto zlomenine zomiera a tretinu postihne trvalá invalidita.

Rizikové sú stavce, bedrá a zápästia

Najčastejšie osteoporotické zlomeniny sú stavce, bedro a zápästie. Vyhýbať sa pádom je veľmi dôležitou súčasťou liečby, keď už o chorobe viete. Zo 400-tisíc Slovákov, ktorí osteoporózu majú, sa však lieči len tretina. „Spúšťačom osteoporózy býva často menopauza, teda pokles ženských pohlavných hormónov – estrogénov,“ prízvukuje uznávaný odborník na osteoporózu profesor Juraj Payer s tým, že tomuto ochoreniu možno úspešne predchádzať. Nepostihuje len ženy, ohrození sú aj muži, hoci menej.

Prevencia je jednoduchá

Prevenciou je správna životospráva, dostatočný príjem vápnika, vitamínu D, pohyb, ako aj včasná liečba ochorení vedúcich k tzv. sekundárnej osteoporóze. „Na Slovensku disponujeme všetkými terapeutickými možnosťami, ktoré nám aktuálna medicína ponúka. Máme lieky, ktoré redukujú riziko osteoporotických zlomenín a kostnú hustotu, ktorá odráža riziko zlomenín, vieme merať pomocou denzitometra,“ vysvetľuje profesor Payer. Denzitometrické vyšetrenie by podľa neho mali absolvovať hlavne ženy po menopauze, ktoré sú viac ohrozené.

Počet chorých rastie

Podľa odborníkov sa vzhľadom na náš spôsob života do roku 2050 zvýši počet ochorení u žien o 240 % a u mužov o 310 %. Ak máte rodičov nad 60 rokov, pošlite ich k všeobecnému lekárovi, ten ich odporučí na vyšetrenie hustoty kostí a pri vhodnej liečbe a životospráve môžu zlomeninám predísť. Vyšetrenie je plne hradené zdravotnými poisťovňami.

Prečítajte si tiež: