Analýza odpadových vôd môže prezradiť, nakoľko je obyvateľstvo zamorené novým koronavírusom. Zdá sa, že na Slovensku si môžeme vydýchnuť.


„Tak ako v New Yorku a mnohých iných mestách, aj v Bratislave merali v kanalizácii mieru zamorenia tohto prostredia a zistili, že tam veľmi COVID-19 nenašli. Na rozdiel od New Yorku, kde kanalizácia bola úplne plná koronavírusu. To ukazuje, že pandémia ustupuje dokonca už aj v takýchto jednoznačne merateľných veciach,“ upozornil sociológ Michal Vašečka.


Testy sa u nás rozhodla spraviť Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS). Experti odobrali vzorky odpadovej vody z čistiarní odpadových vôd v Devínskej Novej Vsi,  Holíči, Modre, Petržalke, Pezinku, Senci, Senici, Skalici, Šaštíne-Strážoch a Bratislave- Vrakuni.


Všetky testy na prítomnosť RNA vírusu SARS-Cov-2 v odpadovej vode dopadli negatívne. „Sme radi, že môžeme aj verejnosť ukľudniť zistením, že nulová prítomnosť koronavírusu vo vzorkách odpadových vôd v regióne BVS veľmi pravdepodobne potvrdzuje minimálne rozšírenie choroby medzi obyvateľstvom,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva BVS Peter Olajoš.


Podľa nedávno zverejnenej analýzy Úradu verejného zdravotníctva je to práve Bratislavský kraj, kde je najviac prípadov nakazených novým koronavírusom. Ostatné časti Slovenska by pravdepodobne taktiež mali nulové výsledky na prítomnosť vírusu SARS-Cov-2.


V iných krajinách sa presvedčili, že merania odpadových vôd ukazujú, koľko ľudí je nakazených. „Výskumníci z Austrálie našli koreláciu medzi výsledkami stanovenia fragmentov RNA vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách a výsledkami plošného testovania obyvateľstva,“ uviedla BVS.

Anketa
Je podľa vás už pandémia na ústupe a môžeme sa vrátiť do normálu?


Napríklad švédsky Štokholm nedávno hlásil na jednom zo svojich predmestí prudký nárast zvyškových fragmentov tohto koronavírusu v odpadových vodách. Do budúcna by tieto testy mohli naznačiť nástup druhej vlny pandémie.

V každom prípade by sme mali ostať opatrní a to najmä pri otváraní hraníc, upozorňujú epidemiológovia. Nákaza k nám totiž bola zavlečená zo zahraničia. Po uvoľnení opatrení sa vo viacerých krajinách museli znovu prehodnotiť. V populácii sa totiž môžu vyskytovať superšíritelia!

Mohlo by vás zaujímať: