Potravinári sa obávajú dodatočných zmien v novele zákona o potravinách, ktoré by mohli obmedziť vývoz určitých poľnohospodárskych komodít a potravín, a to s cieľom udržania potravinovej bezpečnosti Slovenskej republiky.

„Nesúhlasíme s tým, aby také dôležité opatrenia zasahujúce do podnikateľského prostredia boli prijímané bez predchádzajúcej diskusie so zainteresovanými subjektami. Zároveň nám nie je známe, či boli dôkladne zvážené alternatívne možnosti dosiahnutia sledovaného cieľa - udržania potravinovej bezpečnosti," uviedol prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay. Ide podľa neho napríklad o využitie Štátnych hmotných rezerv SR, ako aj využitie súčasného systému hospodárskej mobilizácie.

Anketa
Zaznamenali ste v uplynulých týždňoch rast cien potravín alebo ich nedostatok v obchodoch?

Predseda Slovenského zväzu olejninárov Jozef Rebro upozornil, že Slovensko je vysoko prebytkové v produkcii olejnín aj obilnín. „Vyzývame preto politikov, aby nám nebránili vyvážať našu produkciu. Neuvážené zásahy štátu môžu priniesť negatívny efekt v podobe ďalšieho zhoršenia konkurencieschopnosti našich poľnohospodárov," apeloval Rebro.

Dnes obmedzí vývozy Slovensko, nabudúce tak môže urobiť iná európska krajina. „Ešte len potom sa budeme čudovať, prečo nám v obchodoch chýbajú potraviny, ktoré si primárne doma nevieme v dostatočnom množstve vyrobiť a sme nútení ich dovážať," upozornil na ďalší možný negatívny efekt regulácie Rebro.

Článok pokračuje na ďalšej strane: Záujmy Slovákov budú vážne ohrozené! »»»