Vďaka priaznivej epidemiologickej situácii na Slovensku sa v júni deti prvého až piateho ročníka môžu opäť vrátiť do škôl. Nastúpiť však nie je povinné. Či sa dieťa vráti do kolektívu, to je na rozhodnutí rodičov. Otvorenie škôl má pomôcť najmä rodičom z prvej línie, lekárom, policajtom alebo zamestnancom, ktorí už potrebujú nastúpiť do práce.

Ostatní majú možnosť voľby. Ak neviete, ako sa rozhodnúť, pozrite, čo odporúča skúsená pediatrička. „Milí rodičia, nakoľko sa chystá od 1. 6. nástup detí do škôlky a školy a dnes ste mi viacerí volali a pýtali sa na môj názor, tak Vám predkladám takú menšiu pomôcku pri rozhodovaní sa, či dieťa do kolektívu dať," uviedla detská lekárka Katarína Vrbová na sociálnej sieti. Určila 5 kritérií, ktoré by mal každý rodič zvážiť predtým, ako pošle svoje dieťa v júni do školy. 

  1.  V prvom rade, ak žijete v spoločnej domácnosti so seniormi nad 65 rokov, alebo sa s nimi stretávate, alebo Vám vo voľnom čase deti opatrujú, tak si ich chráňte a deti do kolektívu nedávajte.
  2. Ak žijete v spoločnej domácnosti s niekým, kto sa dlhodobo lieči na nejaké chronické ochorenie, onkologické ochorenie, poruchu imunity, pľúcne ochorenie, cukrovku atď., tak nástup dieťaťa do kolektívu tiež zvážte.
  3. Ak dieťa výuku zvláda aj online, máte možnosť takejto komunikácie, tak asi nie je nutné, aby išlo do školy.
  4. Ak je dieťa citlivejšie, tiež porozmýšľajte, či je vhodné poslať ho do “upravených“ podmienok, či už v škôlke alebo v škole.
  5. Ak Vaše dieťa má zdravotný problém, s ktorým je dlhodobo sledované a lieči sa, nechajte ho radšej doma.
Anketa
Plánujete poslať dieťa do školy alebo s ním zostanete doma?
  • 41%
  • 59%

Koľko detí sa vráti? »