POROVNANIE dovolenky v Chorvátsku a Poľsku: Rozdiel v cenách je ŠOKUJÚCI! Stretli sme aj TULENE
13. 7. 2024, 7:00 (aktualizované: 13. 7. 2024, 7:07)

Zdroj: mh
Chorvátsko patrilo dlhé roky k najobľúbenejším destináciám Slovákov na letnú dovolenku. Výhodou bola najmä jeho dostupnosť autom. V posledných rokoch sa však ceny v krajine značne zvýšili, a tak sa dovolenka na Jadrane stáva pre mnohých luxusom. Väčšej popularite sa vďaka otepľovaniu teší náš severný sused. Pri Baltskom mori ste za rovnaký čas ako pri Jadranskom. Pripravili sme pre vás porovnanie cien.
Zdroj: mh
Zdroj: mh
Zdroj: mh
Galéria k článku
Dovolenka na Jadrane je drahšia a drahšia. „V reštauráciách a kaviarňach ceny najviac rástli v Rumunsku a Chorvátsku. Ubytovanie spomedzi dovolenkových destinácií najviac zdraželo v Chorvátsku o 14,7 %,“ vyčíslila analytička WOOD & Company Eva Sadovská. Jedným z najvyhľadávanejších letovísk mnohých Slovákov je Dubrovník, kde však turistov tento rok zaskočili ceny zmrzliny. Za kopček tu pýtajú rovných 5 eur.
Aj v ďalších častiach sa ceny pohybujú okolo 4 eur. „Vidíte, čo nám prinieslo euro. Túto sezónu som ešte nemal ani jednu. Tie peniaze za to jednoducho nedám," povedal Mario zo Splitu pre denník Dnevnik.hr. „Pamätáme si časy, keď cena kopčeka zmrzliny bola dve a pol, tri kuny, a teraz sa všetko prepočítalo na eurá," pripomenuli si staré časy Klara a Matija. Alty z Británie zacvakal za tri kopčeky 12 eur. V Rovinji majú zmrzlinu lacnejšiu, no napríklad za burger tu zaplatíte až 22 eur. V ďalších častiach, Dalmácii a Šibeniku, zas napríklad za miešaný drink Aperol Spritz zaplatíte 11 eur. Tieto sumy sú prehnané aj podľa Nemcov, podľa ktorých je Chorvátsko už luxus, informuje portál RTL.de.
Starosta Rovinji Marko Paliaga, priznal, že v tomto pobrežnom meste sú ceny až o 30 % vyššie ako vo vnútrozemí. Prudký medziročný nárast cien je pre dovolenkárov prekvapivý, Chorvátsko sa v porovnaní so zvyškom Európy potýka s výrazne vyššou infláciou. Ešte stále pociťujú dosahy pandémie a prejavuje sa aj dosah zavedenia eura namiesto kún, počas čoho niektoré prevádzky zrejme skryto navýšili ceny.
Ak na dovolenku uprednostňujete cestovať autom, nemusí byť Chorvátsko vašou jedinou možnosťou. Populárne letovisko Dubrovník je od Bratislavy vzdialený 986 kilometrov, čo predstavuje asi 10 hodín cesty. Ak však namiesto na juh zamierite na sever, stačí vám prejsť 886 kilometrov (cca 8 hodín a 20 minút) a rovnako sa ocitnete pri mori. Pri ceste k Baltu vám navyše stačí kúpiť českú diaľničnú známku za 11 eur, čo je v porovnaní s diaľničnými poplatkami cestou do Chorvátska výhodné. Poliaci diaľnice spoplatnené nemajú. Na niektorých úsekoch majú mýtne brány, no cestou do Gdaňska sme nenatrafili ani na jednu, takže cestu po diaľniciach sme si užívali zadarmo.
Z Bratislavy sme vyrazili skoro ráno, cesta do mesta Gdaňsk nám aj s kratšími prestávkami trvala niečo cez 10 hodín. Pri spotrebe okolo 6,5 litra nás celá trasa vyšla okolo 90 eur. Ceny pohonných látok sú v Poľsku približne rovnaké ako v Chorvátsku, čiže nižšie ako u nás. Rozhodli sme sa pre ubytovanie v centre Gdaňska, nakoľko nás okrem pláží zaujímalo aj poznávanie mesta. Architektúrou sme boli očarení, úzke farebné domy či tehlové fasády nám pripomínali severské mestá ako Amsterdam či Kodaň. Potrebovali sme pohľad zhora, preto sme zaplatili 4 eurá a vyšliapali 400 schodov až na vrch katedrály - Bazylika Mariacka. Výhľad stál za tú námahu.
Dole sa nám išlo ľahšie a za odmenu sme si dali drink pri najznámejšej fontáne v Gdaňsku – fontáne Neptúna zo 17. storočia. Nachádza sa v úplnom historickom centre mesta, preto aj ceny v okolitých podnikoch boli vyššie ako inde. Stále to však neboli také sumy ako v centre chorvátskych letovísk. Za pizzu tu zaplatíte 8 eur, za cestoviny 9 eur, za šalát 11 eur. Kapučíno nás stálo zhruba 3,50 eura a pollitrové čapované pivo tu zoženiete za 4 eurá.
Presunuli sme sa trochu ďalej od úplného centra a tu už sú ceny citeľne prívetivejšie. V kantíne sme dokonca našli obedové menu s polievkou od 4,70 do 7 eur. Z porcií by sa dokázali najesť aj dvaja dospelí. Zavítali sme aj do tradičnej poľskej pirohárne, kde majú slané aj sladké pirohy na rôzne spôsoby. Za 6 kusov sme zaplatili 4,40 eura. Rovnaký počet pirohov aj s polievkou tu stál 6 eur.
KTORÉ ĎALŠIE MESTÁ TREBA NA SEVERE POĽSKA NAVŠTÍVŤ A AKÉ SÚ CENY NA PLÁŽACH? Dozviete sa na ďalšej strane »»»
Okrem Gdaňska sú však na severe Poľska aj ďalšie mestá, ktoré stojí za to vidieť. Gdaňsk spolu s mestami Sopot a Gdyňa tvorí tzv. Trojmesto. Sopot leží v strede a je známy ako sídlo smotánky. V centre mesta sa nachádza množstvo obchodov a reštaurácií, tiež svojský „Krzywy Domek“ a najdlhšie (až 500 metrov) drevené mólo v Európe. Vstup na mólo je spoplatnený, 2,35 eura pre dospelého, 1,17 eura pre dieťa a 1,88 eura pre seniora. Taktiež sa tu uskutočňuje aj každoročný hudobný Sopot festival a v letných mesiacoch sa na móle premietajú filmy.
Pri móle vždy natrafíte na pouličných umelcov a predavačov. Kúpiť si tu môžete aj obrovskú cukrovú vatu za 4 eurá. My sme však neodolali tradičným poľským gofry - wafliam, ktoré tu rozvoniavajú na každom kroku. Cena aj so šľahačkou a ovocím bola 3,50 eura.
Za návštevu stojí aj Gdyňa, najmä ak sa zaujímate o históriu. Kotví tu totiž torpédoborec Błyskawica (Blesk), ktorý slúžil v poľskom námorníctve počas 2. svetovej vojny. Je najstarším zachovaným torpédoborcom na svete. Vstupné na palubu je pre dospelých 7 eur a pre deti 4,40 eura. Nadšenci do histórie musia určite navštíviť aj Westerplatte, vzdialené 15 minút jazdy autom od Gdaňska. Bitka pri Westerplatte bola prvou bitkou nemeckej invázie do Poľska a považuje sa za miesto, kde začala 2. svetová vojna.
AKÉ SÚ PLÁŽE A CENY NA PLÁŽACH? STRETLI SME TU AJ SLOVENSKU MARTU! Čo odkazuje Slovákom sa dozviete sa na ďalšej strane »»»
Najviac sme sa však tešili na pláže s jemným pieskom, čo je oproti kamienkovým plážam pri Jadrane pre nás veľmi príjemná zmena. V sobotu bola na najznámejšej pláži v Gdaňsku Stogi poriadna tlačenica. Najmä rodiny s deťmi sa zdržiavali v oblasti s plavčíkmi, ktorí dávali pozor na ich ratolesti vo vode. Stačilo sa však prejsť trochu ďalej od vstupu a mali sme ideálne súkromie. I keď teplota vzduchu presahovala 29 stupňov, voda bola osviežujúca.
Miestnym to však neprekážalo, a po chvíli sme si na to zvykli aj my. „Osobne mám radšej takúto vodu, ktorá ma v horúci deň aj trochu schladí, nie ako napríklad v Turecku, kde je voda až nechutne teplá,” povedala nám Slovenka Marta, ktorú sme aj s priateľom stretli na pláži. Na dovolenku k „poľskému” moru sa vydali už tretíkrát. „Vždy ideme do inej časti, minule sme boli vo Wladyslawowe, je tu stále čo objavovať,” dodala.
Pri pláži sa nachádzali čisté toalety spoplatnené sumou 90 centov. Príjemným prekvapením bolo, že aj tu sa dalo platiť kartou. V Poľsku sme si ani raz nezamieňali eurá za zloté, všade bolo možné priložiť kartu, čo je veľké plus. Pri vstupe na pláž sa tiež nachádzalo niekoľko reštaurácií, barov a obchodov. Hranolčeky s kečupom tu kúpite za 3,50 eura, klobásu za 4 eurá. Odporúčame vám však tradičnú rybu severného Poľska - fladru, ktorá vás vyjde okolo 4 – 5 eur. Dobre padnú aj polievky, tradičný baršč z cvikle vás vyjde na 2 eurá a žurek v bochníku chleba zhruba na necelých 5 eur. Pollitrovú vodu tu predávajú za 1,80 eura, veľké pivo či kávu s mliekom za 2,80 eura.
Na niektorých plážach nájdete aj ležadlá na prenájom, na celý deň stojí 6,50 eura, slnečník 2,30 eura. Parkovanie na celý deň hneď pri pláži Stogi nás vyšlo 2,80 eura, ľahko sa sem však dostanete aj električkou. Pri pláži Jelitkowo bolo parkovanie cez víkend zadarmo. Točenú zmrzlinu na pláži si dáte za 2,50 – 4 eurá podľa veľkosti. V meste stojí zmrzlina od 1,40 eura za kopček, pri remeselnej zmrzline je cena okolo 2 eur.
Anketa
Čo hovoríte na letnú dovolenku v Poľsku?
- Už som bol/bola viackrát, je to super24%
- Znie to dobre, rád by som tam šiel 54%
- Uprednostňujem Chorvátsko 7%
- Ani Poľsko ani Chorvátsko ma nelákajú 13%
Hlasovanie bolo ukončené