Reklama

PONÚKAJÚ vám slovenský melón? Nedajte sa oklamať, je to PODVOD, varujú odborníci. Odkiaľ sú?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prokopová: Zdravie našich detí ovplyvňujeme od ich narodenia
    Reklama

    Slovenské melóny na predaj? V tom čase rozhodne ešte nie. Melóny, ktoré sú v tomto období ponúkané pri cestách alebo na trhoch a pýšia sa slovenským pôvodom, rozhodne slovenské nie sú. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) upozorňuje, nenechajte sa nalákať na ich kúpu.

    Slovenské melóny v polovici júna ešte len rastú na poliach južného Slovenska. Podľa hovorkyne Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jany Holéciovej, oslovení slovenskí pestovatelia hovoria, že ich melóny ešte len budú kvitnúť alebo sa ešte len začínajú vytvárať drobné plody. Prvé slovenské melóny z tohtoročnej úrody, ktoré sa pestujú voľne na poliach, sa budú zbierať najskôr o mesiac, v polovici júla. Melóny z fóliovníkov prídu na rad o niečo skôr, pravdepodobne začiatkom júla.

    „Aj ja osobne som sa v týchto dňoch stretol s predajom slovenských melónov pri cestách. Žiadne slovenské melóny to nie sú. Ide o vedomé klamanie zákazníka. Pôvod týchto melónov nepoznáme a môžeme aj oprávnene polemizovať, nakoľko sú bezpečné pre náš organizmus. Melóny z mimoeurópskych krajín sú pestované za iných podmienok ako v Európskej únii. Prípravky na ochranu rastlín sa mimo únie používajú v oveľa väčšej miere než v únii,“ uviedol Jakub Mankovecký zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

    Dovážame tony melónov. Odkiaľ? Čítajte...

    SPPK poukazuje na zavádzanie spotrebiteľov tými obchodníkmi, ktorí využívajú nevedomosť zákazníkov. Aj preto je na mieste vzdelávanie spotrebiteľa a apel viac nakupovať sezónnu slovenskú produkciu. „Ľudia by sa mali zamyslieť nad tým, kedy a ktoré slovenské ovocie a zelenina sa dá v čerstvom stave kúpiť. Poďme preto viac so zákazníkmi hovoriť o sezónnosti, aby sme viac podporili našu produkciu, nie dovážanú. Prírodu nemôžeme naháňať, aj slovenské melóny potrebujú čas na to, aby zakvitli, narástli a dozreli. Apelujem preto na spotrebiteľov, aby nakupovali s rozumom a nedali sa nachytať,“ zdôraznil podpredseda SPPK Jozef Šumichrast.

    Slovensko nie je sebestačné v produkcii melónov. Potvrdzujú to aj údaje zo Štatistického úradu SR. Kým v roku 2010 sa na Slovensko doviezli melóny v hodnote 10 mil. eur, v roku 2020 sa dovoz takmer zdvojnásobil na hodnotu 18,7 mil. eur. Vlani sa rastúci trend dovozov melónov ešte viac zvýšil. Zahraničných melónov sa k nám doviezlo za viac ako 35,5 mil. eur. Z európskych krajín dominujú importy najmä zo Španielska, Maďarska a Grécka.

    Prečítajte si tiež: