Účty za teplo sa mnohým Slovákom zdvihli aj o 300 percent! Do problémov sa dostali najmä paneláky s vlastnými kotolňami. Na prípad bytovky z Lučenca upozornil portál hnonline.sk. V dome je 12 bytov a kým minulý rok platili 477 eur, tento rok majú mesačne platiť 1 593 eur. Každá domácnosť tak zaplatí trikrát viac ako vlani.

Anketa
Ako sa vás dotklo zdraženie energií?

Televízia Markíza zas upozornila na prípad ľudí v bytovke v Pukanci. Kým doteraz platili okolo 110 eur mesačne, po novom ich teplo bude stáť 320 eur. Pre tamojších dôchodcov je takýto nárast ceny neúnosný. „Tak musíme len my voľajako kŕkať, ale vravím. Odpojiť a mrznúť a nech si to berú na zodpovednosť,“ uviedla v reportáži pani, ktorej sa problém dotýka.

Najväčší problém majú obyvatelia bytoviek s vlastnými kotolňami kúriaci plynom, pretože plynárne na nich hľadia ako na firemných zákazníkov, čo znamená, že nemajú nárok na regulované ceny plynu.

Odpojením sa od centrálneho ústredného kúrenia sa na spoločenstvá bytov nepozerá ako na domácnosti, ale na firmu. V takýchto bytových domoch však býva takmer polovica obyvateľov Slovenska. V minulosti im to prinieslo výhodu, pretože za teplo platili menej. Teraz však účty za kúrenie nemusia zvládnuť.

„Nové, niekoľkonásobne vyššie cenové výmery už chodia spoločenstvám vlastníkov bytov a nebytových priestorov a bytovým domom po celom Slovensku.Bytovky s vlastnou kotolňou sú z pohľadu plynární firemnými zákazníkmi. Premietnuté do praxe to znamená, že nespadajú pod cenovú kategóriu obyvateľov samostatných domácností a nemajú tak nárok na regulované ceny plynu," vysvetlil Marek Perdík, predseda Združenia pre lepšiu správu bytových domov (ZLSBD).

Čo by to vyriešilo: Čítajte na ďalšej strane >>>