Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) povedal, že pri otváraní škôl mysleli najmä na tri skupiny žiakov a detí, pre ktoré je tento krok najnutnejší. „Hovoríme o prvákoch v základných školách, ktorí sa musia učiť čítať a písať na diaľku, o deťoch v materských školách, ktoré sa pripravujú na školskú dochádzku a ich rodičia musia chodiť do práce, a o končiacich ročníkoch na stredných školách,"  priblížil minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Otvoria sa aj internáty, no zatiaľ len pre stredné zdravotnícke školy a budú musieť zabezpečiť bývanie žiakov po jednom.

Vstup do školy sa umožní len s testom. Výnimku budú mať mladší žiaci do 10 rokov, avšak otestovaný musí byť aspoň jeden z ich rodičov a učitelia. Stredoškoláci pri návrate do školských lavíc budú potrebovať negatívny test nie starší ako 7 dní. Test budú potrebovať aj učitelia a ďalší zamestnanci škôl. Negatívny test rodičom v školách kontrolovať nebudú. Rodičia podpíšu čestné vyhlásenie. Gröhling upozornil, že v prípade nepravdivého čestného vyhlásenia budú niesť trestnoprávnu zodpovednosť.

Pozrite si celú tlačovku ministra školstva Branislava Gröhlinga:

Rodičia, stredoškoláci a zamestnanci škôl sa môžu otestovať v ktoromkoľvek mobilnom odbernom mieste. Gröhling priblížil, že po celom Slovensku ich je v súčasnosti 349, pričom polovica z nich funguje na objednávkový systém, v druhej polovici sa dá otestovať bez termínu. Testovanie si bude môcť zorganizovať aj škola. Rezort im bude preplácať 5 eur za jedného otestovaného. Minister školstva informoval, že školy si už cez okresné úradov už objednali 350-tisíc antigénových testov. 

Ak sa žiak neotestuje, musí pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Je však otázne, v akej kvalite ho školy dokážu zabezpečiť, keďže sa budú musieť sústrediť hlavne na vyučovanie v triedach. „Nie je možné, aby škola mala určitú časť na prezenčnom vzdelávaní, ale zabezpečila aj plnohodnotné dištančné vzdelávanie. Bude to skôr nejaké individuálne zadávanie úloh a následne nejaká kontrola,"  povedal Gröhling. Rodič, ktorý nedá dieťa do školy a ostane s ním doma, nebude mať nárok na ošetrovné člena rodiny, teda OČR-ku.

Okrem veľkého celonárodného covid semaforu sa budú školy riadiť vlastným semaforom. Znamená to, že ak v nejakom meste bude zlá epidemická situácia, bude môcť regionálny úrad verejného zdravotníctva prezenčné vyučovanie prerušiť. 

Blížiace sa jarné prázdniny budú podľa šéfa rezortu v nezmenenom režime. Testovanie piatakov tento rok nebude, testovanie deviatakov sa presúva na jún. Maturity by sa mali namiesto jedného týždňa konať v dvoch týždňoch.

Čítajte na ďalšej strane: Pre zatvorené školy deti myslia na samovraždy >>