Umelá inteligencia môže ovplyvniť, kto vyhrá voľby! Toto je reálna hrozba, varuje IT expert
26. 9. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:28)

Zdroj: tasr
Umelá inteligencia sa každým dňom viac a viac prelína s naším každodenným životom. Mala by nám uľahčovať či spríjemňovať život, no experti upozorňujú aj na negatíva. Je umelá inteligencia prínosom alebo hrozbou? A ako môže ovplyvniť výsledky volieb?
Zdroj: Radovan Stoklasa
Zdroj: mh
Zdroj: Peter Húska
Galéria k článku
Aplikácie založené na umelej inteligencii (AI) obohacujú náš každodenný život a v budúcnosti ho budú aj naďalej ovplyvňovať. Slovensko sa už prezentuje uplatnením umelej inteligencie v zdravotníctve aj v priemysle a aplikácie sa už desiatky rokov využívajú v bankovníctve či v oblasti bezpečnosti. „Oblasti sa postupne otvárajú a diskusia je nevyhnutná, aby sme búrali predsudky a ukázali možnosti uplatnenia aj v službách, v médiách, v správe štátu či vo vzdelávaní,“ povedala Viera Bordoy z národnej platformy pre podporu umelej inteligencie AIslovakIA.
Podľa odborníka v oblasti umelej inteligencie a sociálnej robotiky Petra Sinčáka sa sociálne a etické dosahy uplatnenia umelej inteligencie dotknú každého. „Ľudia, ktorí nespolupracujú s umelou inteligenciou, budú nahradení ľuďmi, ktorí s ňou spolupracujú a sú efektívnejší. Teda ide o reštrukturalizáciu pracovných miest a musíme byť pripravení – čo učiť študentov, kam investovať pri podpore výskumu a zrýchliť transfer poznatkov do praxe,“ konštatoval.
Slováci si obľúbili najmä populárne chatboty ako ChatGPT či Bard od spoločnosti Google, s ktorými si môžete dopisovať, požiadať ich o radu, recept či postup opravy. Umelá inteligencia však zahŕňa aj ďalšie nástroje, ktoré bežná verejnosť nevyužíva, no firmy už s nimi skúsenosti majú.
Preto sa natíska otázka, čo všetko dokáže AI v našich životoch ovplyvniť. Veľkou témou sú na Slovensku blížiace sa voľby. Dokáže ovplyvniť AI ich výsledok? „Áno, môže a myslím si, že pri voľbách o štyri roky to bude ešte oveľa silnejšie,“ podotkol odborník na informačné technológie a šéf portálu TOUCHIT Ondrej Macko. „Môžu vzniknúť deep fake videá, nerozlíšiteľné od skutočnosti, ktoré môžu rozhodnúť voľby,“ tvrdí.
Prospešné to môže byť pre tých politikov, ktorí ovládajú technológie na jednotku. „Vnímam to ako veľkú a reálnu hrozbu na Slovensku. Myslím si, že sa takéto deep fake videá zverejnia aj na konci tejto kampane. Môže to pomôcť politikom, ktorí sú silní v sociálnych sieťach,“ podotkol Macko. Preto radí voličom: „Momentálne technológia predbieha právo, ako účinná pomoc je skôr veriť vlastnému rozumu a nie svojim očiam a ušiam. Určite by som si dával pozor na príbehy, ktorým je ťažké vôbec uveriť,“ zdôraznil.
AI sa dotýka každého z nás. Ako nás ovplyvňuje každý deň a kde všade sa s ňou stretávate? Dozviete sa na ďalšej strane »»»
Ak si myslíte, že vás sa vplyv AI netýka, dajte pozor. Stretávame sa s ňou každý deň aj bez toho, že o tom vieme. „ Ide najmä o odporúčacie algoritmy na sociálnych sieťach a na streamovacích službách. Jednoducho všade, kde konzumujeme nejaký obsah, tak tento obsah je nám odporúčaný práve umelou inteligenciou. Obsah nám odporúča vďaka tomu, že nás umelá inteligencia veľmi dobre pozná,“ vysvetlil pre TA3 expert na umelú inteligenciu Martin Spano. Ide napríklad o reklamu, ktorá sa vám zobrazí. Keď si prezeráte nejaký výrobok na e-shope a potom idete na sociálnu sieť, príde vám tam cielená reklama na produkt, ktorý ste si prezerali, to je umelá inteligencia.
Nejde však iba o produkty, ale aj o politické príspevky. „Len čo nám začnú algoritmy sociálnych sietí servírovať politické príspevky určitého rangu, budeme viac náchylní veriť práve týmto svetonázorom,“ tvrdí počítačový expert. Umelej inteligencii našepká nielen to, ktorému príspevku dáte „páčik“, no stačí jej aj to, že ste sa pri nejakom príspevku zastavili a prezeráte si ho. „Vie, na ako dlho sa zastavíme pri niektorom príspevku, v prípade videa presne vie, koľko z neho si pozrieme, čo z neho si pozrieme. To všetko sa sleduje, to sú metriky, ktoré nám odporučia ďalšie veci,“ priblížil Spano.
Viete si predstaviť, že by existoval politik, ktorý by každému voličovi rozprával, čo chce počuť? „To doteraz nebolo možné, ale umelá inteligencia to umožňuje, pretože ak na sociálnych sieťach pozná naše preferencie, pozná aj politické preferencie,“ tvrdí Spano. Politikovi by stačilo, aby vytvoril rôzne videá, v ktorých by tvrdil diametrálne odlišné názory, ale boli by servírované presne tým ľuďom na sociálnych sieťach, s ktorými názormi by sa zhodovali.
To sa zatiaľ podľa Spana na Slovensku nedeje, no v Amerike už takéto prípady nastali. „Volebné tímy tam každému voličovi servírujú, čo chce počuť. Toto musíme regulovať, samozrejme, no zatiaľ sa tak nedeje. Tie riziká, ktoré spomínam, zatiaľ nie sú ani poriadne identifikované,“ uviedol počítačový odborník.
Umelá inteligencia môže byť teda zlý pán, ale určite je dobrým sluhom. „V budúcnosti môže poraziť rakovinu, zastaviť klimatické zmeny, priniesť takú produktivitu, že raz môže prísť čas, keď nebude potrebné pracovať. To znamená, že umelá inteligencia bude buď to najlepšie, alebo to najhoršie, čo sa ľudstvu prihodilo – a my sa musíme snažiť o to, aby to bolo to najlepšie,“ dodal na záver Spano.
Príklady, ako môže AI ovplyvniť výsledok parlamentných volieb 2023 nájdete na ďalšej starne »»»
Výsledok parlamentných volieb 2023 môže ovplyvniť napríklad:
- Pomoc pri cielení kampane: Umelecká inteligencia môže na sociálnych sieťach analyzovať údaje o voličoch a vybrať tých, ktorí sú najviac náchylní na voľbu konkrétnej strany. Politické strany tak budú presne vedieť, na koho majú svoju kampaň zacieliť a takýmto voličom môžu prispôsobiť aj svoj obsah.
- Zmena spôsobu, akým ľudia získavajú informácie: Umelá inteligencia môže na sociálnych sieťach vytvoriť obsah podľa vašich názorov. Stačí, že si na internete pozriete video jednej politickej strany a už vám budú sociálne siete podsúvať informácie o danej strane, ktoré sú v súlade s vašimi názormi, čo môže ovplyvniť vaše rozhodnutie, ktorú stranu voliť.
- Videá a fotografie vygenerované AI: V zahraničí už boli súčasťou pri antikampaniach aj falošné fotografie či videá s falošným hlasom alebo tvárou (deep fake).