Kľúčová nemocnica je bez riadneho šéfa od mája, keď na poste skončil Jozef Valocký. Ten odstúpil po tom, čo sa objavili informácie, že v NOÚ je napätá situácia medzi lekármi, chýba personál a pacienti čakajú na operácie dlhšie. Ústav dočasne vedie bývalý ekonomický riaditeľ Tomáš Alscher.

Ministerstvo zdravotníctva hľadá nového riaditeľa cez výberové konanie, ktoré bude 21. júna. Zúčastniť sa ho chcel aj bývalý šéf NOÚ Jozef Dolinský. Po tom, čo sa dozvedel, akým spôsobom má byť nový šéf vybratý, však svoju kandidatúru stiahol. Ministerstvo podľa neho rozhodne o dôležitej funkcii za zatvorenými dverami. „Bez možnosti kontroly verejnosti či nezávislých strán, bez jasne stanovených a objektívne merateľných kritérií a pravidiel," povedal Dolinský.

Komisia si podľa neho ani len neplánuje vypočuť projekty uchádzačov. „Vzhľadom na vážnosť situácie a na krízový stav, akým NOÚ v posledných mesiacoch čelí, takýto priebeh výberového konania považujem za neprijateľný," dodal.

V NOÚ liečia najťažšie prípady rakoviny z celého Slovenska.
V NOÚ liečia najťažšie prípady rakoviny z celého Slovenska.
Zdroj: MATEJ KALINA

Rezort ale oponuje, že nového šéfa vyberie zodpovedne a transparentne. „Výberové konanie bude 21. júna a uskutoční sa písomnou formou. V prípade záujmu sa na ňom môžu zúčastniť aj osoby, ktoré nie sú členmi výberovej komisie, avšak bez práva nahliadania do podkladov k výberovému konaniu, bez možnosti položiť uchádzačovi otázku a bez práva hodnotenia uchádzačov," reagovala hovorkyňa Zuzana Eliášová. Okrem Dolinského sa prihlásili ďalší dvaja uchádzači.

Na pochybný výber nového šéfa však upozornila aj Transparency International Slovensko. Ministerstvo vraj 2 týždne nechcelo povedať, ako vyberie šéfa, či bude prítomná aj odborná verejnosť a aké budú kritériá výberu. Ministerku Andreu Kalavskú mimovládka žiadala o verejné vypočutie kandidátov, k tomu však nedôjde.

Jozef Dolinský viedol NOÚ v rokoch 2012 až 2016. Za jeho šéfovania v nemocnici prepukol aj škandál obchodovania s onkoliekmi. Riadil aj projekt novej štátnej nemocnice. V súčasnosti pôsobí v NOÚ ako primár oddelenia klinickej onkológie E.

Mohlo by vás zaujímať: