Pred Silvestrom by ste mali ešte vybehnúť na nákup, lekár Szalay radí: TOTO si pripravte!
28. 12. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:45)
Lekárne cez sviatky praskali vo švíkoch! Slovensko už pár týždňov trápi chrípková epidémia a počas Vianoc, keď bola väčšina zavretá, ľudia pred pohotovostne otvorenými stáli hodiny v dlhých radoch. Navyše, mnoho základných liekov je stále nedostupných. Ako sa teda vyhnúť zbytočnému stresu a ktoré lieky by sme mali mať doma vždy poruke, radí hlavný lekár Bratislavskej župy Tomáš Szalay.
Zdroj: Pavol Zachar
Zdroj: mojalekareň.sk
Zdroj: mojalekareň.sk
Galéria k článku
Hodinové čakanie a dlhé rady – aj tak by sa dala opísať situácia v lekárňach počas vianočných sviatkov. Problémy hlásali z viacerých miest Slovenska, v niektorých menších dokonca neboli otvorené vôbec a ľudia tak museli cestovať. Najhoršia situácia bola v hlavnom meste. V Bratislave totiž fungovala len jedna nonstop lekáreň, navyše v nej nemali ani všetky lieky. Ľudia boli rozhorčení a pýtali sa, prečo počas chrípkovej epidémie nemohli byť otvorené viaceré.
„Od roku 2020 sa znížil počet pohotovostných lekárni v Bratislave o dve. Cítime to veľmi. Je to dosť vidieť, ľudia sa sťažujú. Jedným z riešení by bolo, keby bola ešte aspoň jedna lekáreň s pohotovostnou službou, napríklad niekde v blízkosti pohotovosti. Nápor pacientov by sa možno zmiernila,” myslí si Mariana Levrinc, prednostka Univerzitnej lekárne v Ružinove, jedinej, ktorá bola otvorená.
„Deje sa to vždy okolo štátnych sviatkov a okolo Veľkej noci. V súčasnosti je to horšie, pretože pribudlo chorých. Čakacia lehota cez Vianoce bola niečo okolo hodiny. Po dvoch rokoch nosenia rúšok evidujeme väčší nárast na chrípkové a respiračné ochorenia,” potvrdila Mariana Levrinc aktuálnu situáciu.
Lekárne môžu byť počas sviatkov otvorené, len sa im to zrejme neoplatí. "Za slúženie pohotovosti nie je lekáreň nijako odmeňovaná a cez sviatky sú vysoké príplatky pre zamestnancov za sviatočnú prácu," vysvetľuje Tomáš Szalay, hlavný lekár Bratislavskej župy.
Aj preto sa počas vianočných sviatkov tvorili pred pohotovostnými lekárňami dlhé rady, v ktorých ľudia čakali desiatky minút. "Veľká časť čakajúcich ľudí si išla kúpiť voľnopredajné liečivá. Skôr mi v tomto kontexte napadá, prečo by sa aspoň vybrané voľnopredajné lieky nedali predávať aj mimo lekární," apeluje lekár.
Čiastočne sa dnes už niektoré voľnopredajné lieky dajú zohnať aj mimo lekární, a to v automatoch, ktoré sa nachádzajú vo viacerých slovenských mestách. Sú v nich najbežnejšie lieky a vitamíny, ktoré si môžete kúpiť, kedykoľvek ich potrebujete.
Sviatky sa ešte neskončili, lekárne budú zatvorené aj 1. a 6. januára. Lekár radí, ktoré lieky by ste si pred sviatkami mali zadovážiť. "Predzásobenie liekmi je dôležité vždy, obzvlášť v chrípkovej sezóne. Nemáte mať doma paralelnú lekáreň, ale základné liečivá by mali byť v každej lekárničke. Lieky proti teplote, proti bolesti, na kašeľ, na alergické reakcie, vitamíny. Ak máte malé deti, oplatí sa ich mať ešte vo forme čapíkov alebo sirupu. A kvapky do uší a do očí," menuje Szalay.
Upozorňuje však, že treba kontrolovať ich exspiráciu a pravidelne ich obmieňať. "Nie, neužívajte lieky po exspirácii," vystríha lekár.
Článok pokračuje na ďalšej strane: KEDY BY STE MALI ÍSŤ NA POHOTOVOSŤ A ČO BY STE SI MALI PRIDAŤ DO LEKÁRNIČKY? ODPOVEĎ LEKÁRA »»»
Na záver dodáva, že ak ochoriete počas sviatkov, no vaše príznaky sa nezhoršujú, nie je potrebné okamžite utekať na pohotovosť. "Chrípková sezóna sa spája s respiračnými ochoreniami. Tie zvyčajne trvajú niekoľko dní, do jedného týždňa. Ak sa zdravotný stav nezhoršuje, postačuje symptomatická liečba, dostatok tekutín, energie, pokoj v posteli, prípadne znižovanie teploty či bolesti. Drvivá väčšina týchto ochorení prejde sama, bez potreby zásahu lekára. Hovorí sa, že bez liečby týždeň, s liečbou sedem dní. Ide zvyčajne o vírusové infekcie, takže na ne nezaberajú antibiotiká," hovorí Szalay.
Do domácej lekárničky však určite navrhuje pridať domáci CRP test, ktorý pomôže odlíšiť vírusovú infekciu od bakteriálnej, a teda odpovie, či sú alebo nie sú potrebné antibiotiká, teda či je alebo nie je potrebné ísť k lekárovi.
Počas najbližších sviatkov bude situácia rovnaká, neradno teda nič podceňovať. Vo väčšine miest si potrebné lieky budete môcť kúpiť ešte 31. decembra, keď bude väčšina lekární otvorená podľa normálnych otváracích hodín. V prvý januárový deň a 6. januárana sviatok Troch kráľov budú takmer všetky, s výnimkou pohotovostných, zatvorené.
Anketa
Zvyknete si kupovať lieky a iné prípravky cez internet?
Prečítajte si tiež: